Turecko

 

Turecké pobřeží

Rádi byste poznali zemi s bohatou historií, kde se setkává Východ s Západem? Turecko je pro vás ideální destinací. Prozkoumejte impozantní památky jako Hagia Sophia v Istanbulu, procházejte se malebnými uličkami starobylých měst nebo si vychutnejte exotickou tureckou kuchyni plnou rozmanitých chutí a vůní. A co více, Turecko láká svými nádhernými plážemi a poutavou krajinou Kapadokie, která připomíná zázrak. Tak proč nevyrazit na dobrodružnou cestu do této fascinující země?

Istambul

Turecko, země spojující dva kontinenty, ukrývá v sobě nejen bohatou ⁤historii ⁤a kulturu, ale i⁣ fascinující rozmanitost‍ dopravního systému. Od úchvatných dálnic v Istanbulu, ⁢po dráždivou jízdu trajektem přes Bospor – doprava v Turecku je pestrá⁤ a plná překvapení. Připojte se k nám na cestě, která vás provede všemi formami přepravy v této nádherné ⁤zemi; od rychlých vlaků ⁣přes husté‌ městské sítě a moderní letiště až po ‍malebné trajekty a⁤ tradiční dolmuše.

Co se⁣ v článku dozvíte

Doprava v Turecku

Turecko je známé svou rozmanitou dopravní infrastrukturou, která spojuje moderní⁣ metropole⁤ s ‌malebnými vesničkami. Jedním⁢ z nejpopulárnějších ​způsobů cestování mezi městy je‌ autobusová doprava. Společnosti jako Metro Turizm a Pamukkale nabídnou komfortní jízdu za ⁤přijatelné ceny. Autobusy ⁤jsou​ často vybaveny WiFi a občas ‌i⁤ občerstvením na palubě, takže i dlouhé⁣ cesty utekou jako ⁤voda. A pokud preferujete vlak, Turecké státní dráhy nabízejí‍ moderní rychlovlaky ⁢(YHT) spojující města⁤ jako je Ankara, Istanbul nebo Konya.

Lokální ⁣dopravu ve městech zajišťují minibusy, známé jako dolmuş, které ⁤jsou flexibilní variantou městské hromadné dopravy a jezdí na předem stanovených trasách bez pevného jízdního řádu. Kromě toho můžete v hlavních městských centrech využít taxi nebo populární aplikace pro sdílenou jízdu, jako je​ Uber⁢ nebo BiTaksi. Města jako Istanbul také nabízí efektivní systém​ metra, ⁢který pokrývá klíčové oblasti a umožňuje rychlé přesuny.

Forma dopravy Přednosti
Autobus Komfort, WiFi, časté spoje
Vlak Rychlost, moderní ⁤vybavení
Dolmuş Flexibilita, dostupnost
Metro Rychlé,⁤ efektivní
Taxi Komfort, pohodlí

Autem po Turecku

Turecko nabízí​ pestrou škálu způsobů, jak se pohybovat po městech i mezi nimi. Jízda autem má svoje specifika a je třeba se připravit ‌na několik ‌odlišností oproti Evropě. Dopravní situace je v Turecku často chaotická, ale ‌při dodržování základních pravidel a pozornosti ‍se dá zvládnout. Důležité je​ dbát⁣ na ⁤semafory, signalizační znamení a respektovat⁤ kruhové objezdy. Častá přítomnost úzkých uliček v historických centrech měst si ⁤žádá ‌zvýšenou⁢ opatrnost.

Turecké dálniční ⁢sítě jsou obecně dobře udržované a umožňují rychlé ⁢spojení mezi hlavními městy. Pro cestování ⁢po dálnicích je však nutné mít tzv. HGS nálepku, která se používá pro mýtné platby. Město Istanbul je specifické svojí dopravní infrastrukturou, a pohyb po ‌něm vyžaduje vysokou míru trpělivosti. Níže najdete několik⁣ užitečných tipů, ⁤jak se pohybovat auty v Turecku:

 • Parkování: Většinou jsou dostupná veřejná parkoviště, za která se platí.
 • Palivo: Čerpací stanice jsou hojně rozšířené, většinou mají nonstop provoz.
 • Dopravní zácpy: Výrazné zejména ​ve špičkách v hlavních městech.
Město Mírka Zácpy Čas⁢ Špičky
Istanbul Vysoká 7:00 – 9:00, ‌17:00 -‍ 19:00
Ankara Střední 8:00 – 10:00, 16:30 – 18:30
Izmir Střední 7:30 – 9:30, 16:00 – 18:00

Turecké pobřeží

Ceny benzínu a nafty ⁢v Turecku

Ceny pohonných hmot v ⁢Turecku mohou zaujaté cestovatele nemile překvapit. Následující faktor má⁣ vliv na vývoj cen:

 • Kolísání ‍světových cen ropy
 • Státní regulace a daně
 • Politická situace

Pro lepší představu o aktuálních ‌cenách jsme připravili přehled:

Pohonná hmota Cena ⁢(TRY/litr)
Benzín 27,50
Nafta 25,30

Vzhledem k jejich variabilitě,⁤ doporučujeme pravidelně kontrolovat aktuální‌ stav před každou cestou. To vám‌ umožní plánovat rozpočet a vyhnout ⁢se nečekaným nákladům na palivo.

Dálniční známka a mýto

Při plánování cestování po Turecku je⁣ důležité​ mít na paměti placení dálniční známky a‌ mýtného. Bez těchto dokladů mohou řidiči čelit nepříjemným‌ pokutám. Dálniční známky,⁢ známé jako ‍“HGS“ (Hızlı​ Geçiş Sistemi), jsou k dispozici na čerpacích stanicích, poštách nebo na oficiálních⁢ prodejních ⁤místech. Mýtne elektronické systémy jsou umístěny​ na dálnicích a mostech, kde je mýtné vypočítáno na základě ujeté vzdálenosti.

 • HGS karty: k dostání​ na benzínových pumpách a poštách.
 • Elektronické brány: mýtné se odečítá automaticky.
 • Pro turistická vozidla: nutné ​dodržovat specifická pravidla.
Typ vozidla Cena HGS ‌(TRY)
Motocykl 50
Osobní automobil 100
Nákladní automobil 200

Když jde o placení mýtného,⁤ transakce jsou zjednodušeny pomocí elektronického systému HGS nebo OGS (Otomatik Geçiş Sistemi). Dodržování ⁤těchto předpisů je ‍nejen povinné, ‌ale také zajišťuje plynulý průběh cestování bez zbytečných zastávek. Navíc, pro turisty poskytují tyto systémy pohodlí a úsporu času při projíždění mýtnými branami.

Autobusem

V ⁢Turecku je cestování neuvěřitelně populární a nabízí mnoho výhod. Autobusová doprava je nejen cenově dostupná, ale‍ také velmi pohodlná a ⁢spolehlivá. Autobusy jezdí často a​ pokrývají téměř ‌všechna města⁣ a obce. Navíc⁤ autobusy v Turecku jsou často vybaveny moderními prvky, které zvyšují komfort cestujících, jako jsou klimatizace, Wi-Fi a USB nabíječky.

 • Široká síť ‍spojů
 • Přijatelná cena
 • Moderní vybavení autobusů

Pro⁤ lepší přehled o autobusech v Turecku ‍uvádíme příkladný⁣ rozvrh dvou populárních dopravců:

Dopravce Trasa Cena
Metro⁤ Turizm Istanbul – ⁣Ankara 200 TRY
Varan Turizm Antalya – ⁤Izmir 180⁤ TRY

Autobusová nádraží:

Turecká autobusová nádraží jsou nejen centrálními uzly ‍městské dopravy, ale také důležitými místy pro cestovatele. V ‌Turecku jsou ‌autobusová nádraží často vybavena‍ širokou nabídkou služeb, jako jsou:
 • Rychlé ⁣občerstvení
 • Cestovní kanceláře
 • Úschovna zavazadel
 • Toalety
 • Wi-Fi zdarma

Velká nádraží jako například Otogar v Istanbulu či Aşti⁢ v Ankaře jsou známá svou hustou⁣ sítí​ spojů do ⁣všech koutů Turecka. Následující tabulka poskytuje informace​ o některých hlavních autobusových nádražích v Turecku:

Název ⁤Nádraží Město Vybavení
Otogar Istanbul Občerstvení, Wi-Fi,⁢ úschovna
Aşti Ankara Toalety, cestovní kanceláře
Şehirlerarası Izmir Toalety, Wi-Fi zdarma

Autobusové společnosti:

Autobusová doprava ‍je v‍ Turecku⁣ velmi populární a nabízí širokou škálu možností pro cestovatele. Některé z hlavních společností zahrnují Metro‍ Turizm, Varan Turizm a Pamukkale Turizm. Každá ⁢z nich má své vlastní výhody a specifika, ať už se jedná ⁣o moderní ⁤flotilu autobusů, ‌rozsáhlé trasy nebo pohodlné služby na palubě. Mnohé společnosti také nabízejí možnost online rezervací a různé ‌slevy pro pravidelné cestující. Komfort v autobusech bývá ⁢obecně vysoký a často zahrnuje Wi-Fi připojení, USB zásuvky, občerstvení a velkorysý prostor na nohy.

Mezi další oblíbené společnosti ‌patří:

 • Kamil Koç – známá pro své spolehlivé služby a časté spoje do většiny‍ tureckých měst.
 • Ulusoy – nabízí luxusní autobusy ⁤a nadstandardní služby na palubě.
 • Truva Turizm – specializuje ​se na turistické trasy a exkurze.
Společnost Služby Oblast Působnosti
Metro Turizm Wi-Fi, USB zásuvky, občerstvení Celé‍ Turecko
Varan Turizm Luxusní sedadla, online reservace Většina velkých ‌měst
Pamukkale Turizm Prostor⁢ na nohy, slevy pro stálé zákazníky Egejský region

Příklad cen⁢ autobusů na konkrétních trasách ‌v Turecku

Plánujete cestování⁣ po Turecku autobusem? Určitě vás bude zajímat, jaké jsou přibližné ceny jízdenek​ na některých populárních trasách. Jízda autobusem je zde velmi oblíbenou formou dopravy díky své pohodlnosti a cenové ⁣dostupnosti. Níže uvádíme orientační ceny jízdenek:

Trasa Cena (TL)
Istanbul – Ankara 70
Antalya – Izmir 100
Kayseri – Kapadokie 30
Bursa ​- Istanbul 50

Turisté také ocení autobusové spojení mezi​ menšími městy a turistickými ‍atrakcemi. ⁢Například:

 • Pamukkale: Spojení z Denizli za cenu kolem 25 TL
 • Efes: Přístupné z města Selçuk ⁣za pouhých 20 TL
 • Troja: Autobusy z Çanakkale za přibližně 40 TL

V Turecku můžete očekávat velké pohodlí na cestách, moderní autobusové flotily a časté spoje ⁣na většině tras. Uvedené ceny jsou⁤ orientační a mohou se lišit podle sezóny nebo cestovní společnosti.

Vlakem

Turecko nabízí rozmanitý a ⁣dobře rozvinutý železniční systém, který je skvělou volbou pro cestování mezi hlavními městy a ‌turistickými ​destinacemi. Cestování je pohodlné a pomáhá cestovatelům‌ vychutnat‍ si‌ malebné výhledy a krásné⁤ krajiny, které Turecko nabízí. Populární trasy zahrnují rychlé spoje mezi Ankarou a Istanbulem, zatímco jiné destinace jako například Izmir nebo Konya jsou také snadno ⁢dostupné. K ⁤dispozici jsou různé typy vlaků, včetně luxusních nočních spojů a regionálních vlaků.
Trasa Doba jízdy Typ vlaku
Ankara -⁣ Istanbul 4 hodiny YHT (rychlovlak)
Izmir – Istanbul 9 ⁣hodin Standardní vlak
Ankara – Konya 1,5 hodiny YHT (rychlovlak)

Rezervace jízdenek⁤ je jednoduchá a je možné⁣ ji provést online nebo přímo na nádraží. Většina vlaků nabízí nejmodernější vybavení jako ​WiFi připojení, klimatizaci a pohodlná sedadla. Při cestování nočními spoji⁢ mohou cestující využít ⁣spací kupé a užít si ‌komfortní noční cestu. Turecké ⁢dráhy jsou známé svou spolehlivostí a bezpečností, což ​činí cestování atraktivní volbou​ pro místní ⁢i turisty.

Hlavní nádraží

Hlavní dopravní uzel Turecka nabízí pestrou paletu dopravních možností pro objevování této fascinující země. ⁢Mezi ⁤hlavní výhody cestování vlakem patří pohodlí a možnost užít ⁤si malebné scenérie. Trasy​ jako Istanbul – Ankara ⁢a Istanbul – ⁢Izmir ⁣jsou známé‍ svou efektivitou ⁣a grácií. Mezi⁢ nejoblíbenější vlaky patří‌ Yüksek Hızlı Tren, což je vysokorychlostní vlak, který dokáže soutěžit⁢ s evropskými⁢ standardy.

Trasa Délka cesty Cena jízdenky
Istanbul – Ankara 4 hodiny 500 TRY
Istanbul – ⁤Izmir 6 hodiny 700 TRY

Kromě železniční dopravy je také záhodno využít ⁣městskou hromadnou dopravu, ‌která​ je nejen levná, ale i efektivní. Nejvíce využívanými prostředky jsou metro,⁣ autobusy a tramvaje. Ve větších městech, jako je Istanbul ​a ‍Ankara, funguje také Vodní doprava,⁤ která ‍nabízí netradiční ‌a často rychlejší spojení mezi jednotlivými částmi metropole.

Letadlem

Letadla jsou ⁤v ⁤Turecku populárním⁢ a rychlým způsobem dopravy mezi městy a turistickými destinacemi. Istanbul a⁣ Ankara mají dvě ‌hlavní mezinárodní letiště, která propojují Turecko s mnoha světovými destinacemi. Domácí ⁤lety jsou relativně levné a frekventované, což turistům poskytuje​ flexibilitu a pohodlí ⁤při plánování cest. Pro turisty může být zajímavé vědět, že díky četným letům je snadné navštívit třeba Kapadokii,‍ proslulou svými horkovzdušnými‍ balóny, nebo Egejské pobřeží ‌s ‍jeho krásnými plážemi.

Při plánování cesty v Turecku je dobré vzít ‍v úvahu několik faktorů. Mezi letecké společnosti, které zde operují, patří například Turkish Airlines, Pegasus Airlines a SunExpress. Mnohé z těchto společností nabízejí nízkonákladové letenky, což umožňuje cestovat za rozumné ⁣ceny. Cestující ⁤mají na výběr také různé třídy služeb od ekonomické až po business. ⁤Podívejme se na několik základních ‌parametrů:

Letecká společnost Hlavní destinace Typ služby
Turkish ​Airlines Istanbul, Ankara,⁢ Izmir Pravidelné, ‍Premium
Pegasus Airlines Antalya, Bodrum, ‌Dalaman Nízkonákladové
SunExpress Antalya, Izmir,⁤ Diyarbakir Nízkonákladové

Letiště

‌ V⁤ Turecku se nachází ​mnoho moderních letišť, která se pyšní‌ skvělou infrastrukturou a poskytovanými službami. Zde najdete jak velká mezinárodní ,‍ tak i menší ⁣regionální. Při cestování do Turecka si můžete být jisti, že vás čeká příjemný zážitek již​ od prvního okamžiku na letišti. Istanbulské ⁤ je jedno z největších a nejrušnějších na světě, poskytující širokou škálu služeb a ⁣vybavení pro cestující.

Město Region
Istanbul Istanbul Marmara
Antalya Antalya Střední Anatolie
Esenboğa Ankara Centrální Anatolie

Kromě​ velkých letišť jako v Istanbulu nebo Antalyi, ⁢existují i další důležitá  v regionálních městech, která jsou často méně frekventovaná, ‍avšak stejně⁤ kvalitní. Cestující zde‌ mohou‌ využít pohodlný a efektivní systém dopravy z ⁣ do města díky ⁣dostupnosti ‌taxi, autobusů nebo půjčoven aut. Mezi další výhody patří:

 • Rychlá bezpečnostní kontrola bez zdlouhavého čekání
 • Široká nabídka občerstvení a nákupů v ‌duty-free zónách
 • Příjemné čekárny a salóny pro pasažéry první třídy

Letecké společnosti

Turecko nabízí pestrou síť leteckých společností, které pokrývají nejen domácí trasy, ale také mezinárodní linky. Největším hráčem na trhu je Turkish Airlines, která má rozsáhlou flotilu moderních letadel a přímé spojení s více než ‌300 destinacemi ‍po‌ celém světě. Pro cestující hledající nízkonákladové možnosti je tu Pegasus Airlines, jež nabízí cenově přístupné lety ⁢nejen⁢ po Turecku, ale i ⁤do Evropy a Asie.

Mezi další významné turecké patří:

 • AnadoluJet – dceřiná společnost Turkish Airlines specializující​ se na vnitrostátní lety a krátké mezinárodní ⁣trasy.
 • SunExpress –‍ společný podnik Turkish Airlines a Lufthansy, který se zaměřuje na dovolenkové destinace.
 • AtlasGlobal – známá pro kvalitní služby a pohodlí ⁤na středních⁤ a dlouhých ‌trasách.

Pro lepší přehled níže uvádíme srovnávací tabulku vybraných leteckých společností operujících v Turecku:

Letecká ‍společnost Destinace Typy letadel
Turkish Airlines 300+ Airbus, Boeing
Pegasus Airlines 100+ Boeing 737
AnadoluJet 50+ Boeing 737

Istanbul

Turecko, země‍ rozprostírající‍ se‍ na pomezí⁢ Evropy‌ a Asie, nabízí cestovatelům bohatství historických památek, fascinující kultury a neodolatelné ⁤přírodní krásy.

Co se v článku dozvíte

Antalya

Ležící na úchvatném ⁢pobřeží Středozemního moře, je oblíbenou destinací pro milovníky pláží a historie. Město, proslulé svými nádhernými plážemi, nabízí i nezapomenutelné pohledy na ​starobylé ⁣památky. Pro dobrodruhy je zde nespočet možností od turistiky po prolévání​ místními trhy. Mimo skvostné přírodní⁣ krajiny se můžete ponořit do bohatého kulturního dědictví, ⁤které zahrnuje výstavní městské hradby a dobře udržované římské památky.

Mezi hlavními ⁢zajímavostmi stojí‌ za zmínku⁢ následující místa:

 • Hadrianova⁣ brána: Zachovalá antická brána​ z 2. století.
 • Yivli Minaret: Ikonický ⁣minaret z 13. století s nádherným výhledem na město.
 • Kaleiçi: Historická čtvrť s úzkými uličkami a osmanskými domy.
Místo Popis
Konyaalti Pláž Delší kamínková pláž⁤ se skvělými ‍restauracemi‌ a bary.
Lara Pláž Písečná pláž s jemným bílým pískem a luxusními ​hotely.

Bodrum

Na západním pobřeží‍ Turecka leží⁢ malebné město známé pro své historické ‌památky i ‌moderní pláže.​ Toto⁢ místo je rájem pro milovníky⁣ historie a​ přírody, kde každý najde něco dle svého gusta. ‌V uličkách plných barevných květinových krabic můžete objevit ⁣starobylé ruiny Halikarnašského mauzolea, jednoho ⁢ze sedmi​ divů světa.

 • Průzračné modré moře
 • Luxusní resorty
 • Místní trhy‍ s čerstvým ⁤ovocem a kořením

Pro ty, kteří hledají odpočinek spojený s dobrodružstvím, jsou⁣ tu možnosti potápění v ⁢korálových útesech nebo prozkoumávání podmořských jeskyní. ‍Kromě úchvatného pobřeží vás‌ oslní i tradiční turecká‍ kuchyně s⁣ autentickými tavernami, kde můžete ochutnat lahůdky jako je meze nebo lokum.

Aktivita Popis
Potápění Průzkum podmořských jeskyní
Historie Navštivte Halikarnašské‌ mauzoleum
Gastronomie Tradiční turecké pokrmy

Marmaris

Jedno z‌ nejkrásnějších ⁢tureckých letovisek, které ‌nabízí‍ dechberoucí scenérii a ⁢bohaté možnosti‌ pro milovníky​ přírody i historie. Přírodní krása v této oblasti je​ bezkonkurenční, s tyrkysovými‍ vodami, zalesněnými kopci a mnohočetnými‌ zálivy. Pro ty, kdo hledají adrenalinová dobrodružství, je ‍zde mnoho možností včetně potápění, plachtění a jízdy na koni.

Co byste neměli vynechat:

 • Procházku po proslulém přístavu, který je plný jachet a malých ⁢plavidel.
 • Návštěvu starověké pevnosti, která nabízí panoramatické ⁤výhledy na město ⁢a jeho okolí.
 • Zažít turecké lázně, kde ‍si ⁢odpočinete a obnovíte‌ své síly.
Aktivita Popis
Výlety lodí Objevte skryté zálivy a ​jeskyně
Nákupy na⁣ trhu Pestrá‍ nabídka místních⁤ produktů

Turecké pobřeží

Fethiye

⁤ Turecké město, nacházející se ‌na‍ pobřeží Egejského moře, nabízí návštěvníkům jedinečný mix přírodní krásy a kulturního ‌bohatství. Malebné pláže s jemným pískem jsou ideální pro ⁣relaxaci, zatímco ti, kdo ‍hledají dobrodružství,‌ si mohou vychutnat vodní ⁤sporty jako je windsurfing nebo potápění. Nesmí‌ chybět ani výlet lodí⁣ k‍ nedalekým ‌ostrůvkům a⁢ zátokám, které překypují životem.

 • Modrá ‍laguna: Jedno z⁤ nejkrásnějších míst k ‍plavání ⁢a šnorchlování.
 • Lýkijské hrobky: Starověké památky⁤ vytesané do útesů.
 • Saklikent kaňon: ⁤ Dobrodružství ⁤s pěší turistikou ​v dechberoucím kaňonu.
Aktivita Popis
Tandemový paragliding Překrásné výhledy ⁣z⁣ nadmořské výšky
Plavba katamaránem Luxusní dovolená na vlnách

‌ Mokré trhy plné ‌čerstvých ryb, barevné zahrady ‌s olivovníky a borovicemi,‍ až po rušné ⁣večerní⁢ promenády s živou hudbou​ a místní kuchyní – ⁢každá‍ chvíle zde přináší něco​ speciálního.⁣ Většina návštěvníků také ‌neodolá ‌návštěvě tradiční turecké lázně, známé jako ​hammam, kde ​si mohou odpočinout po dni plném aktivit.

Kuşadası

Nachází se na západním pobřeží Turecka, nabízí mnoho pláží, historických ⁢památek a ⁤pulzující noční život. Tento‍ malebný přístavní město je ideálním místem pro ty, kdo hledají kombinaci relaxace ‍a dobrodružství.‍ Mezi hlavní atrakce patří ​antické město Efez, ⁣které‌ se nachází jen několik kilometrů od ⁣města, ⁢a slavný Dům Panny Marie.

 • Pláže s jemným‍ pískem
 • Historické památky
 • Živý ⁢noční život

Toto letovisko je také rájem pro milovníky​ nakupování a gastronomie. Tradiční trhy ⁤a moderní obchodní centra nabízejí pestrý ‍výběr suvenýrů a exkluzivního zboží. Po dni plném⁤ objevování můžete ochutnat místní delikatesy v jedné z mnoha restaurací, které servírují⁢ jak tureckou, tak mezinárodní kuchyni.

Aktivita Popis
Plavba lodí Objevování nedalekých ostrovů
Potápění Jasné moře a ‍bohatý podmořský život
Turistika Výpravy⁤ do okolních národních parků

Alanya

Letovisko,⁣ končiace ‌sa vlniacimi sa plážemi s jemným zlatým pískem ⁤a tyrkysovými⁢ vodami,‍ které působí jako balzám na duši. Toto oblast je nejen ⁢rájem pro ‍plážový odpočinek, ⁤ale ‍také⁢ centrem kulturních skvostů a památek.⁤ Starobylá pevnost dominující panorámu a⁤ maják uchovávající své⁢ tajemné kouzlo tvoří kouzelnou ‌atmosféru. ⁣Turisté zde mohou prozkoumat labyrinty středověkých uliček s množstvím obchodů, trhů a kaváren, kde‍ se‍ mísí místní kuchyně​ a tradice s moderními trendy.

Zároveň můžete zažít aktivní dovolenou,⁢ která zahrnuje různé sportovní aktivity a dobrodružství. Mezi⁢ nejoblíbenější patří:

 • Potápění a šnorchlování v průzračných vodách
 • Paragliding s úžasným výhledem ‍na panoráma města
 • Návštěva ​vrcholu hory, odkud se nabízejí nezapomenutelné výhledy
 • Významné archeologické lokality dostupné během⁢ výletů
Aktivita Místo Popis
Potápění Pláž Kleopatra Korálové​ útesy a podmořský život
Paragliding Castle Létání ⁢nad městem a mořem
Turistika Mountains Nezapomenutelné výhledy

Side

 • Antalya: Hlavní turistické lákadlo Turecka. Známé svou krásnou pláží Konyaaltı a starým městem Kaleiçi.
 • Bodrum: Oblíbené mezi ‌milovníky jachtingu ​a nočního života. Má také bohatou historii⁢ s hradem sv. ​Petra.
 • Marmaris: Ideální destinace pro rodiny s dětmi díky svým vodním ⁣parkům‍ a příjemným ⁤plážím.
Letovisko Zajímavost
Belek Golfová​ hřiště⁣ světové úrovně
Kusadasi Blízkost Efezu
Fethiye Úchvatné ‌modré laguny

Belek

malebné turistické letovisko na pobřeží Středozemního moře, nabízí nejen ​nádherné pláže, ale i luxusní ubytování a bohaté možnosti pro zábavu. Je​ to⁣ ideální místo pro milovníky‍ golfu, díky širokému výběru kvalitních golfových ​hřišť. Nejen fanoušci sportu, ale i rodiny‍ s dětmi a páry si zde ⁤přijdou na své,​ neboť ⁢‍ zahrnuje různé‌ aktivity a výlety do přírody. Místní památky, ​jako jsou starověké ​ruiny ⁤Perge a Aspendos, doplňují krásu této oblasti a obohacují ⁢kulturní zážitky.
 • Golfová hřiště: Desítky špičkových hřišť pro profesionály i amatéry
 • Pláže: ​ Čisté, prostorné a ideální pro relaxaci⁤ i vodní sporty
 • Ubytování: ⁤Luxusní resorty, vily i cenově dostupné hotely
Aktivita Vzdálenost od‍ centra
Golf 2 km
Místa historického zájmu 15 km
Nakupování 500 ​m

je také známý svými prvotřídními wellness⁢ centry, která ‌nabízejí vše ⁤od tradičního tureckého hammamu po moderní spa procedury. Milovníci přírody ​mohou navštívit nedaleký ​Národní park Köprülü Canyon, kde je možnost raftingu, pěší turistiky a dalšího dobrodružství. Díky ‍rozmanitosti aktivit a krásnému prostředí​ je jedno z těch míst, které si turisté⁤ často vybírají pro relaxaci a aktivní ⁣dovolenou.

Každý den⁢ nás počasí překvapuje svou ​rozmanitostí a nekonečnou proměnlivostí.‍ A když se řekne Turecko, mnozí z nás si‌ představí sluncem zalitou pláž, nekonečné ​azurové nebe a exotické trhy plné vůně koření. Ale Turecko je mnohem více než jen letní dovolená.⁤ Tato‍ země nabízí fascinující ​kombinaci klimatu, které se⁣ rozpíná přes čtyři různé sezóny a širokou škálu‍ geografických útvarů⁢ – ⁤od horských vrcholů až po modré vlny Středozemního moře.

Co se v článku dozvíte

Počasí v Turecku

Turecko je známé svou rozmanitou klimatou, která⁣ se⁣ liší v závislosti na regionu. Na ⁢západním pobřeží ‍u Egejského ​moře panuje středomořské klima s horkými léty a ⁣mírnými, vlhkými zimami. Jihovýchodní anatolská oblast má výrazně kontinentální klima s⁤ extrémními​ teplotními rozdíly mezi létem a zimou. Letní teploty ‍v ⁣Antálii mohou dosahovat‍ až 45°C, zatímco ‍zimní teploty v horách mohou klesnout pod -30°C.

V Istanbulu a kolem Marmarského moře je klima mírnější, ale také může⁤ být nepředvídatelné. Deštivá období se ​vyskytují hlavně na jaře a‌ na podzim, což dělá z těchto období nejpříjemnější čas⁣ pro‍ návštěvu. Pokud plánujete ​dovolenou,⁤ zde je krátký přehled průměrných teplot ve vybraných městech:

Město Léto Zima
Istanbul 25-30°C 5-10°C
Antalya 30-45°C 10-20°C
Kapadokie 20-35°C -5-5°C

Jaro

‍v Turecku je obdobím, kdy⁤ se příroda probouzí a teploty ‍začínají být příjemné. Teplotní ​šíření se pohybuje od 10°C v noci⁤ až po krásných ‍20-25°C přes den, což je ideální pro turistické aktivity i místní obyvatele.⁤ V dubnu a květnu můžete očekávat více slunce a méně srážek, což dělá z jara perfektní čas pro prozkoumání této fascinující země. Léto ‌ještě​ není v plném ⁢proudu, takže i místa, která bývají přeplněná turistou, jsou mnohem klidnější.Nejkrásnější místa k navštívení‍ v‍ tomto ⁤období zahrnují:

 • Kappadokie: Vyjížďky horkovzdušným balónem nad jedinečným⁢ krajinou.
 • Pamukkale: Teplé prameny a⁤ travertinové terasy.
 • Efez: Starověké město s bohatou historií.
 • Bodrum: Klidné pláže a bohatý⁤ noční život.
Město Průměrná Teplota (°C) Srážky (mm)
Istanbul 18 36
Antalya 22 25
Izmir 20 32

Léto

Turecké je synonymem pro neuvěřitelně teplé a jasné dny. Slunce se ukazuje⁤ v plné​ parádě a teploty snadno přesahují 30°C. Díky tomu je Turecko ideálním místem pro​ plážový odpočinek, plavání ve vřelých mořských vodách⁢ a lenošení na⁣ sluneční pláži.⁤ Počasí je však výjimečné nejen na pobřeží. I v nitrozemí se můžete těšit na teplé a slunné dny, které otevírají možnosti pro ‌různé venkovní aktivity ⁤a výlety. Zajímavé je, že na ⁢rozdíl od jiných letních ⁢destinací je tu jen málo deště, takže lze plánovat aktivity‌ bez obav z náhlé změny počasí.

Město Průměrná teplota v červenci
Antalya 35°C
Istanbul 30°C
Izmir 34°C

Během léta⁤ se můžete ‌těšit na krásně dlouhé dny, kdy slunce zapadá až​ kolem deváté večer. ⁣To znamená, že‌ máte spoustu času prozkoumávat kulturní památky, ochutnávat místní gastronomii, ​nebo jen tak ⁣relaxovat v ⁢kavárnách na pobřeží. ⁤Včetně těchto aktivit,‌ nejoblíbenější⁢ letní činnosti zahrnují:

 • Plachtění⁢ na moři
 • Potápění a⁣ šnorchlování
 • Turistiku po ​horách
 • Návštěvy historických měst a památek

Podzim

v Turecku je obdobím, kdy teploty ⁢začínají klesat, ale stále ‌jsou příjemné. První polovina u nabízí ⁢ideální podmínky pro ⁣poznávání přírodních⁣ krás a kulturních památek. Listy ‌stromů získávají nádherné barvy a krajina se mění v malebné scenérie. Například v destinacích jako Kapadocie nebo Pamukkale⁣ můžete zažít​ jedinečnou atmosféru ní přírody.

Mezi ‌hlavní charakteristiky ního počasí v Turecku patří:

 • Teploty ‌mezi 15-25°C
 • Více⁢ dešťových ​přeháněk, zejména v říjnu a listopadu
 • Krátké dny s dlouhými ‌večery
 • Snížení turistického ruchu
Měsíc Max. ‍teplota Srážky Sluneční svit
Září 25°C 50⁣ mm 9⁢ hod/d
Říjen 20°C 70 ​mm 7 hod/d
Listopad 15°C 100 mm 5 hod/d

ní počasí v Turecku​ je ideální pro ty, kteří hledají odpočinek od letního ‍vedra⁣ a chtějí si užít přírodu v tichém a ‍klidném ‍prostředí. Je to ‌skvělý čas na túry, návštěvy památek i ochutnávání místní kuchyně.

Zima

Když‍ přijde ⁤ do ‍Turecka, krajina ‍se zahalí do půvabného klidu. Přestože teploty v nížinách málokdy klesají ​pod⁢ bod mrazu, horské​ oblasti, jako jsou Žižkovské hory a pohoří Taurus, nabízejí​ zasněžené vrcholky a příležitosti ⁤k zimním sportům. Letoviska, jako⁣ je Uludağ⁢ poblíž Bursa, se promění na ‌oblíbená lyžařská místa s moderními vybaveními a zázemím.

Návštěvníci zimních vodopádů přicházejí⁢ za přírodními krásami, které zůstávají v zimě nepostiženy. V zimě se můžete těšit na:

 • Termální prameny – ideální pro zahřátí v chladnějších dnech.
 • Zasněžené mešity a starobylé ​památky – jedinečný pohled na historii oblečenou do bílého.
 • Zimní festivaly ⁣– tradice, které zahřejí⁢ duši‍ i tělo.
Město Průměrná⁤ teplota ‌(°C)
Istanbul 8
Ankara 3
Bursa 6
Kayseri 0

Letní ⁣teplota moře v Turecku

Letní měsíce v Turecku jsou ⁤ideální‌ pro⁣ milovníky mořských radovánek. Teploty moře ‍dosahují příjemných hodnot, které lákají ke koupání jak malé,⁤ tak velké návštěvníky. Průměrné teploty moře⁢ během června, července a srpna jsou následující:

Měsíc Teplota moře ⁢(°C)
Červen 24 ​°C
Červenec 26 °C
Srpen 27 °C

Představte si, jak se ponoříte do prohřátých vod Středozemního moře nebo Egejského moře, které svými teplotami okolnímu klimatu přidávají na⁣ přívětivosti. Vodní teploty během letních měsíců nabízejí ideální podmínky ⁣pro:

 • Šnorchlování
 • Potápění
 • Paddleboarding
 • Plavání

Tabulka teplot během roku

V Turecku⁢ se každý měsíc promítají rozdíly‌ v⁣ teplotách, které ovlivňují nejen balení vašeho kufru, ale i⁢ plánování aktivit. Pro lepší představu jsme připravili přehled teplot během roku, abyste ​věděli, co očekávat. Nejvyšší teploty bývají v letních měsících, zatímco ⁣zimní​ období‌ vás ⁢může překvapit chladnějšími dny. Níže uvedená ‌tabulka vám pomůže lépe se​ připravit na vaši​ cestu.

Měsíc Průměrná teplota (°C) Doporučené aktivity
Ledna 5°C
 • Turistika
 • Muzea
Července 30°C
 • Pláže
 • Vodní sporty

Průměrná roční teplota se ⁢může lišit ‌v závislosti na konkrétní lokalitě v Turecku. Pobřežní oblasti jsou ⁣obecně ‌teplejší než ⁣vnitrozemí, což přináší celou řadu aktivit ‍od koupání v​ moři až⁣ po procházky horskými⁤ stezkami. Nenechte se zaskočit a vždy‍ sledujte aktuální předpověď ⁣počasí, abyste si svou dovolenou maximálně⁤ užili!

Kdy jet do⁣ Turecka

Turecko je ​zemí,‌ která⁣ nabízí ⁤různorodé klimatické podmínky podle různých regionů. Letní měsíce (červen, červenec a srpen) jsou obecně ‍horké, se suchým počasím, zejména v pobřežních oblastech Středozemního moře. ⁤Pokud‍ máte rádi teplé‌ sluneční paprsky a širé pláže, tato doba je ideální pro vaši dovolenou. ‍Ovšem ⁣nevýhodou​ mohou být vysoké teploty dosahující přes 35 °C, proto si vždy zkontrolujte aktuální počasí a připadejte se dobře na horko.Jaro a podzim jsou naopak velmi příjemné‌ a vhodné⁢ pro návštěvu. Březnové a dubnové⁢ teploty se pohybují mezi 15-25 °C, ⁣což je skvělé pro poznávání historických památek a trekking.‌ Podzimní měsíce, jako září a říjen, jsou ​také‍ oblíbené pro cestovatele, protože moře je stále ⁣teplé k plavání a teploty ⁢nejsou ⁤tak extrémní. Pokud hledáte kompromis mezi⁢ příjemným počasím a menšími davy turistů, doporučujeme právě tato období.

Měsíc Teplota Doporučení
Červen -​ Srpen 35+ °C Léto, pláže
Březen – Duben 15-25 °C Výlety,⁤ památky
Září – Říjen 20-30 °C Koupání, méně turistů

Hlavní sezona (červen až září)

Během hlavní sezony v Turecku, od června do září, se můžete těšit na horké letní dny a jasné​ modré oblohy. Teploty se pohybují mezi 25 °C až 35 °C, což činí⁤ tento čas ideálním pro milovníky ⁣slunce a​ pláží. Hlavní turistická centra jako Antalya, ‍Bodrum ​a ‌Istanbul⁣ zažívají během tohoto období zvýšený počet návštěvníků,⁣ kteří přijíždí za⁣ krásami ⁤přírody, kulturou a vynikající tureckou kuchyní.

 • Antalya — Známá pro své ⁢nádherné pláže a historické⁤ památky.
 • Bodrum ​— Perfektní⁣ místo pro noční život a vodní‍ sporty.
 • Istanbul — Ideální pro ty, ⁤kteří chtějí kombinovat dovolenou⁢ s poznáváním historie a kultury.

Měsíce⁤ červen až září jsou také ideální pro návštěvu ​přírodních krás, jako jsou národní parky a‍ středomořské pobřeží. Pokud chcete uniknout horku, můžete navštívit některé ze slavných tureckých hor nebo ⁢si ‌užít relaxaci v osvěžujících vodách Egejského moře.

Měsíc Průměrné teploty Srážky
Červen 25 °C -‌ 30 °C 20 ‍mm
Červenec 27 ⁤°C – 35 °C 10 mm
Srpen 27 °C – ‌35 °C 10 mm
Září 25‌ °C – 30 ‍°C 30 mm

Vedlejší sezona (konec května, červen‍ a konec září)

Vedlejší ⁢sezona přináší mnoho‍ výhod ⁣pro návštěvníky Turecka. Počasí během konce května, června a konce‍ září je​ stále teplé, ⁣avšak méně ⁣horké než v hlavní letní sezoně. Denní teploty se pohybují kolem příjemných⁢ 25-30 °C, což je⁢ ideální pro prozkoumávání historických památek, národní parky nebo⁤ relaxování na méně​ přeplněných plážích.

Navíc, ​ceny za ubytování a letenky jsou v tomto období obvykle nižší. Výhody vedlejší sezony zahrnují:

 • Menší​ davy turistů
 • Lepší​ přístupnost k⁣ oblíbeným atrakcím
 • Přijatelnější ‌ceny a větší nabídka volných ubytování
Měsíc Teploty ⁣přes den (°C) Teploty v noci ⁢(°C)
Květen 25-30 15-20
Červen 28-33 18-23
Září 25-30 15-20

Zimní ⁣sezona (konec prosince ⁣až‌ březen)

V⁤ období zimní sezóny, které trvá od konce ‍prosince ⁢až do března, se počasí v Turecku výrazně liší⁤ podle regionu. V severních a východních částech země, jako je Černomořská oblast‍ a⁤ Anatolie, převládají chladné a deštivé dny, občas⁣ sněžení. ‍Teploty ‌zde mohou klesnout pod ⁤bod mrazu, což potěší milovníky zimních sportů, ⁣protože lyžařská střediska v Turecku nabízejí⁢ skvělé podmínky pro lyžování a⁢ snowboarding. ⁢Naopak ​v jižních oblastech, především v okolí Středozemního ⁢moře, je počasí mírnější – teploty zde ⁤dosahují 10 až 15 °C, což vytváří příjemné podmínky pro procházky a poznávání ‍místních památek⁣ i během ⁢zimních‌ měsíců.

Zimní aktivity v ⁤Turecku:*

 • Lyžování⁤ v horských střediscích⁣ jako Uludağ, Palandöken a Kartalkaya
 • Termální lázně ve městě Pamukkale
 • Kulturní ⁤festivaly a tradiční‍ trhy
Region Průměrná teplota Typické počasí
Černomořská⁣ oblast -5 až 5 °C Dešťivé a​ sněhové přeháňky
Anatolie -10 až⁣ 0 °C Sníh ⁢a mráz
Středozemní pobřeží 10 až 15 °C Mírné a deštivé

Turecké pobřeží

Turecko,⁤ země spojující​ východ ⁣a západ, je proslulé nejen ⁣svou překrásnou historií a⁢ bohatou ⁣kulturou, ⁤ale také nesmírně rozmanitou a ‌dechberoucí přírodou. Od majestátních hor po nedotčené pláže,‍ od⁣ mystických ⁢pouští po ⁢překvapivě zelené oázy –⁣ Turecko nabízí nesčetné přírodní zajímavosti, které⁢ očarují⁢ každého ‍cestovatele.

V článku se dozvíte

Kappadokie ⁣(Cappadocia)

Ležící ve střední Anatolii, Kappadokie ​je oblast známá svými ⁤unikátními ‍skalními ‌formacemi, ⁤podzemními ‌městy ​a ‍rozsáhlými jeskynními obydlími. Mezi hlavní atrakce regionu patří Goreme, považované⁢ za muzeum⁣ pod širým ​nebem, ⁤kde můžete obdivovat fascinující ⁢skalní ‌kostely zdobené freskami. Kappadokie je také ideálním⁤ místem ⁤pro milovníky ⁤balonového ⁢létání,​ a to zejména během úsvitu, kdy se vám naskytne ​pohled ⁢na nezapomenutelnou krajinu‌ z ptačí ‌perspektivy.

Kappadokie ‌nabízí nezapomenutelné zážitky‌ i pro ⁣ty, ‍kteří dávají přednost pěší​ turistice nebo jízdě ⁣na kole. Můžete prozkoumat údolí⁣ Ihlara s jeho ‌skalními chrámy, vodopády a ​zelenými⁣ stezkami. Pokud hledáte klidná a méně navštěvovaná místa, ‍jistě vás nadchne údolí Soganli, ⁣které ⁤skýtá úchvatné pohledy a historické⁤ kláštery.

Hlavní atrakce

 • Goreme – ‍muzeum pod širým nebem
 • Údolí‍ Ihlara – ideální pro turisty
 • Soganli ​– ‍klidné historické údolí

Aktivity

Aktivita Popis
Balonové létání Pohled ​na krajinu při úsvitu
Pěší ⁢turistika Prozkoumání malebných stezek a údolí
Jízda na ‌kole Návštěva vzdálenějších atrakcí v okolí

Pamukkale

Turecko je známé ⁣svou bohatou​ historií a úchvatnou⁢ přírodou.⁢ Jednou‍ z nejunikátnějších přírodních​ krás‍ je ⁢komplex bílých teras, které vypadají ⁢jako ‌zázračné schody vedoucí do nebes.​ Tyto⁤ terasy ​jsou tvořeny minerálními‌ usazeninami, které ‌vznikly‌ díky termálním ⁣pramenům. Voda, obsahující velké⁢ množství minerálních‌ látek, vytváří⁣ sněhově bílý ⁤povrch,⁣ který⁤ září na slunci a poskytuje nezapomenutelné zážitky.‌ Koupání⁤ v těchto přírodních​ bazénech má ⁢údajně léčivé účinky, což přitahuje‌ množství turistů a‌ milovníků wellness.

Co ⁤dělá toto místo ‍tak ‌zvláštním:

 • Unikátní ‍minerální usazeniny
 • Termální prameny s ‌léčivými účinky
 • Krásné ‍bílé terasy podobné ​schodům

Pro milovníky historie a⁤ archeologie⁤ je v blízkosti k nalezení také antické ⁤město ⁢Hierapolis. Tato lokalita⁤ obsahuje zbytky starověkých lázní, divadla a dalších⁣ monumentálních staveb. Návštěvníci mohou prozkoumávat památky,⁤ které kombinují přírodní ‌krásy s ‌historickým dědictvím.⁢ Pro snadný ⁤přístup a komfort‍ je v okolí dobře⁣ rozvinutá⁣ infrastruktura, včetně hotelů a restaurací, které ⁣nabízejí autentickou ⁣tureckou⁤ kuchyni ⁤a pohostinnost.

Aktivita Popis
Koupání v terasách Relaxace a léčba ⁢v minerálních ​lázních
Prohlídka Hierapolis Objevování ​antických ruin a historických ⁢památek

Turecké pobřeží

Národní park Göreme

Göreme ⁣se nachází v samotném ⁣srdci ​tajuplné a⁣ magické⁤ Kappadokie. ‍Toto‍ úchvatné údolí je‌ domovem neobyčejných skalních útvarů, které vznikaly stovky let díky erozivní činnosti větru a vody.‍ Návštěvníci zde mohou obdivovat roztodivné skalní hřiby, komíny a ⁣další ⁣bizarní geologické ‍formace.

 • Jedinečné skalní útvary
 • Historické podzemní⁣ města
 • Starověké kláštery a kostely vytesané do skály

Aktivity ⁣pro milovníky⁤ přírody⁤ a ​dobrodružství​ zahrnují pěší túry po malebných stezkách, let ⁢balonem nad⁤ údolím a prohlídky starobylých jeskynních obydlí. Neméně zajímavá ‍je ⁣také ⁤flóra a⁣ fauna​ parku, která⁣ je bohatá na různé⁢ druhy ‍rostlin a živočichů.

Aktivita Popis
Let balonem Prohlídka krajiny⁣ z ptačí perspektivy
Pěší túra Průzkum pitoreskních skalních útvarů
Návštěva kostelů Historické fresky a architektura

Ölüdeniz (Modrá⁤ laguna)

⁣ Ölüdeniz,​ známé také jako‍ Modrá laguna, ⁢je jedním z ‌nejfotogeničtějších ⁢a⁤ nejpopulárnějších přírodních zázraků⁢ Turecka. Toto úžasné místo nabízí nádhernou kombinaci⁣ tyrkysové‌ vody, ‍bílých ​písčitých⁣ pláží a zelených hor, ⁣což​ vytváří malebnou scenérii⁤ jako z‍ pohádky. ‍Milovníci pláže a vodních sportů si zde přijdou‌ na své, ⁤protože laguna poskytuje⁢ ideální podmínky⁢ pro⁢ plavání, ‍potápění, šnorchlování‌ a ‍paragliding. Jeho chráněné vody zůstávají klidné po celý rok,‍ což​ z něj⁤ činí ideální místo pro rodiny s ⁢dětmi i ​dobrodruhy všech‍ věkových kategorií.
 • Přístupnost: Snadno dostupné autem nebo veřejnou dopravou​ z Fethiye
 • Návštěvnost: Nejlepší⁤ období na​ návštěvu je ‍od května do ⁤října
 • Tipy: Nezapomeňte si vzít s sebou potápěčské ⁣brýle‍ a podvodní fotoaparát
Atrakce Vzdálenost
Paddleboarding 500 ‌m od‍ hlavní pláže
Paragliding 2 km z hory Babadağ
Šnorchlování Přímo ‍v laguně

Kaçkar Dağları

Kackar Daaglari, nacházející‌ se ve východní⁢ části Turecka, ‌je fascinující⁣ destinací pro všechny milovníky přírody a dobrodružství. Tento majestátní horský masiv nabízí ohromující krajinné scenérie, které tvoří kombinace hustých lesů, křišťálově ‌čistých jezer a mohutných⁢ vodopádů. Každý krok vás přivede blíže⁤ k bohaté biodiverzitě ‍tohoto regionu, ‍kde⁣ můžete narazit na druhy rostlin⁢ a zvířat, které nelze spatřit nikde jinde na světě. Turisté, kteří ⁤se ⁣sem vydají, si mohou užít:

 • Turistiku ‌po dobře značených stezkách
 • Lezení po strmých skalních stěnách
 • Kempování ⁢pod širým​ nebem

Bez ⁢ohledu na ‌sezónu, je⁢ tato oblast skvostem, který ​nabízí nespočet příležitostí k nezapomenutelným‍ zážitkům.

Region⁢ je známý také svou⁢ bohatou kulturní historií, ​a ‌to hlavně ‌díky tradičním vesnicím nacházejícím se podél⁢ úpatí hor. Místní⁣ obyvatelé zde ‌stále dodržují starodávné zvyky a tradice, ⁤které návštěvníkům umožňují nahlédnout do ⁤autentického tureckého způsobu života. Pro lepší představu o ⁤tom,‍ co můžete v ‍zažít, vizte následující tabulku s hlavními atrakcemi:

Atrakce Popis
Gečer jezero Křišťálově čisté​ horské jezero, ideální‍ pro rybolov​ a relaxaci.
Fathiye‍ vesnice Tradiční vesnice s autentickou⁣ architekturou a⁢ přátelskými obyvateli.
Yusufeli pevnost Historická pevnost s výhledem na‌ okolní krajinu.

Dalyan

je malebné městečko​ na jihozápadě Turecka, které​ se může‍ pochlubit úchvatnými přírodními⁣ scenériemi. Oblast je známá především svými vápencovými skalami a antickými hrobkami vytesanými přímo do skalních útesů. Dalyanská delta, kde se řeka⁢ setkává s⁢ Egejským mořem, je domovem mnoha ​druhů ptáků⁤ a‍ ryb. Velmi atraktivním zážitkem je plavba po řece, během‍ které⁢ se můžete ‌dostat k slavným léčivým⁣ bahenním lázním a unikátním​ želvím plážím.

 • Bahenní ⁢lázně
 • Římské hrobky
 • Želví‍ pláž
 • Krásné řeky a delty

Pro⁣ ty, kteří ‍milují ‍aktivní dovolenou,​ nabízí ​ nesčetné možnosti. ⁣Od turistických‌ stezek a⁤ návštěvy místních památek po relaxaci na pláži Iztuzu,⁤ známé jako želví pláž. Tato pláž je ‌chráněným místem, kde se líhnou⁣ karety⁢ obecné. Na jaře a na podzim zde můžete​ spatřit želvy kladoucí vejce.

Aktivity Highlights
Plavba po řece Římské hrobky
Návštěva jezerní oblasti Želví hnízdiště
Turistika Vyhlídkové stezky

Národní park Olympos-Beydağları

který se ⁤nachází na Turecké riviéře, se‍ rozprostírá na ploše​ více než 34 000 hektarů. Park je⁢ známý svou bohatou flórou a ⁢faunou, ‍včetně vzácných druhů rostlin ‌a ⁤zvířat,​ které nelze ⁤nalézt nikde jinde. Přírodní krásy ⁢tohoto parku ⁤zahrnují malebné hory,⁤ které se výrazně ‍zvedají nad pobřeží,‌ stejně jako husté borovicové lesy a‍ hluboké rokle. Nejvýznamnějším ‌vrcholem parku ‌je hora‍ Tahtalı, jejíž vrchol dosahuje⁢ 2365 metrů⁢ nad ⁤mořem a nabízí ohromující výhledy na‌ Středozemní moře i celou oblast. ‌

 • Historická místa: chrám Olympos, starověké město‌ Phaselis
 • Pobřežní zázraky: ⁣ malebné pláže a tyrkysové laguny
 • Fauna: ‌ohrožené druhy, jako jsou‍ středozemní tuleni a různé druhy orlů
Přírodní prvek Popis
Hora ‌Tahtalı Nejvyšší vrchol parku s panoramatickým výhledem.
Rokle Göynük Strmá rokle s‌ křišťálově čistým potokem.
Phaselis Starověké město s dochovanými ruinami a nádhernými plážemi.

Hora Ararat

Pozoruhodný vrchol ve východním Turecku, Ararat, láká nejen milovníky horských výstupů, ale také všechny, kdo se zajímají o historická místa⁤ a mytologii.‌ Ararat ‌je‍ nejvyšší‌ hora Turecka, dosahující výšky 5,137 metrů, a je známá jako údajné místo přistání Noemovy⁤ archy. ⁣Tato majestátní sopka září svou sněhovou čepicí a nabízí ohromující výhledy na okolní krajinu.‌ Mnohé výpravy a treky směřují k vrcholu, přičemž cestou ⁣je možné spatřit vzácné druhy flóry a fauny.

 • Bohatá historie a mytologie
 • Výjimečná ‌biodiverzita
 • Adrenalinové horské ‌výstupy

Z vrcholu Araratu ‍je vidět nejen ⁣na⁣ turecké území, ale také‌ do sousedních ⁣zemí, ​jako je ‍Arménie a Írán. Pro turisty a vědce‍ představuje Ararat jedinečný národní ‌poklad a přírodní ​fenomén. Kromě přírodních krás lze v ⁣oblasti navštívit i různé ⁣archeologické naleziště, která odkrývají‌ bohatou historii⁤ regionu. V⁢ posledních letech se objevilo několik výprav, které ‍hlásí nálezy⁣ pozůstatků ​Noemovy archy, čímž se ⁢hora stává ještě atraktivnější pro všechny, kdo se‍ zajímají o biblické příběhy.

Poloha Nadmořská výška Zajímavost
Východní Turecko 5,137​ metrů Údajné místo přistání Noemovy archy
Blízko​ arménské a ‍íránské hranice Výhled ‍na tři země

Jezero⁢ Van

nacházející ⁣se v majestátních východních horách Turecka, je⁢ jedním⁢ z největších slaných ‌jezer na světě. Toto jezero je také domovem ‌několika endemických druhů ryb, které ⁤se zde ​nevyskytují nikde jinde na planetě. ‍Kromě své unikátní‌ fauny ‍je⁢ oblast kolem jezera Van bohatá na‍ historické poklady, včetně tajemných ruin⁢ starobylých⁣ civilizací. Přírodní krásy​ a tiché zasnění nábřeží poskytují ideální místo pro odpočinek a meditaci.

 • Ptačí rezervace: ⁤ je také významným migračním bodem pro různé druhy ⁤ptáků.
 • Unikátní geologie: Geologická ⁤historie jezera zahrnuje pozůstatky vulkanické aktivity.
 • Kulturní dědictví: V​ okolí je‍ možné najít ⁢starobylé arménské kláštery a pevnosti.

Když sem zavítáte, nezapomeňte ochutnat také⁢ místní speciality, jako je ‍Van kahvaltısı – tradiční snídaně​ s⁤ bohatou škálou chutí, ‌která vás jistě okouzlí.

Atrakce Vzdálenost
Klášter​ Akdamar 4 km od ⁢pobřeží
Archeologické muzeum Van 20⁣ km
Sodové ​koupaliště 15 ⁣km

Národní ‍park ​Mount Nemrut

Toto tajuplné místo‌ se⁣ nachází v horách jihovýchodního ⁤Turecka‍ a​ je známé⁢ svojí ​ohromující‍ pokladnicí antických soch a‌ monumentů. Východní ​vrchol hory dominuje královská hrobka Antiocha ⁣I. a gigantické⁣ kamenné hlavy, které zde byly objeveny v 19. století⁢ a dodnes fascinují‌ archeology i turisty z celého⁣ světa.‍ Návštěvníci zde‌ mohou spatřit ⁤monumentální sochy představující různé bohy ​a mýtické bytosti z několika náboženství, což vytváří unikátní směsicí různých kultur a ‌epoch.
⁤ ‍‍ ‍ Národní ‍park je rovněž rájem pro ⁢milovníky ⁢přírodních ‍krás ⁣a‌ pěší turistiky. ⁢Pohoří poskytuje ⁣překrásné panoramatické výhledy, takže každá procházka je nezapomenutelným zážitkem. Park je domovem‌ mnoha vzácných druhů flóry a fauny.⁢ ⁤ ⁢

 • Fascinující⁣ archeologie a historie
 • Nádherné přírodní scenérie
 • Nezapomenutelné výhledy ⁤při východu a západu slunce
Faktory Detaily
Geografická ⁣poloha Jihovýchodní⁣ Turecko
Nejvyšší‍ bod Nemrut‍ Dağı (2150 ⁢m n.m.)
Součást ‌UNESCO 1987

Kaplankaya

, skrytý⁤ klenot na pobřeží Egejského ‌moře, představuje⁣ unikátní‍ spojení přírodní ​krásy a​ moderního luxusu. Tato oblast se ⁤pyšní ​nedotčenými plážemi, kde zlatý⁢ písek splývá s tyrkysovým mořem,‍ a pozornost zdejší⁣ infrastruktury k ochraně životního ​prostředí⁣ vytváří harmonii ​mezi přírodou a člověkem.‌ Dominantou Kaplankaye⁣ jsou malebné zátoky a kopcovité​ terény⁤ pokryté olivovými háji​ a ‌borovými lesy, ​jež přinášejí klid a relaxaci. ⁤Návštěvníci zde mohou objevovat⁢ tiché ⁢stezky, které vedou k ⁤úchvatným‌ vyhlídkám nebo se ponořit do⁤ světa vodních sportů.

Milovníci historie a kultury ​si přijdou ⁢na ​své návštěvou blízkých archeologických nalezišť, ​zejména starobylého města​ Didyma, se slavným Apollónovým chrámem. Pro ještě⁢ intenzivnější‌ zážitky ‌lze absolvovat jízdu ⁣na koni ⁤ po nedotčené pobřežní krajině nebo cyklistické trasy, které procházejí kolem vinic ⁣a tradičních ​tureckých vesniček.⁢ Místní kuchyně, založená na čerstvých a‍ místních surovinách, nabízí autentické⁣ turecké pokrmy, ⁤které ‌potěší⁤ každého gurmána. se ‍tak stává ideálním místem pro ty, kteří ‌hledají spojení s přírodou, kulturou a luxusem.

Aktivity Popis
Jízda ‌na koni Nádherné scenérie podél pobřeží
Cyklistické‍ trasy Tradiční turecké vesničky‍ a ⁤vinice
Vodní ​sporty Široký výběr aktivit pro všechny věkové kategorie

Dalyan

Turecko, země na ‌pomezí Evropy a Asie, ​je nejenom křižovatkou kultur, ale‍ i pokladnicí historických památek. Na každém kroku se tu⁣ setkáte s odkazy dávných ‍civilizací,⁢ jejichž stopy přetrvávají⁣ v nádherných architektonických skvostech, magických ‍ruinách a tajemných památkách.

Co se⁢ v článku dozvíte

Hagia Sophia (Ayasofya)

Hagia Sophia ⁤nebo ⁣také Ayasofya,​ je jedním z nejvýznamnějších historických a architektonických skvostů nejen v Turecku, ale i‍ na celém světě.‌ Tato⁢ majestátní stavba ⁣zažila mnoho proměn, od​ monumentální křesťanské baziliky přes osmanskou mešitu až po muzeum. Dnes je ⁢to opět aktivní mešita, která ‍vítá návštěvníky‍ všech náboženství. Při vstupu do této velkolepé budovy vás uchvátí zdobné mozaiky, klenuté stropy a​ mohutná centrální kopule, ⁤jež je mistrovským ⁣dílem byzantské architektury.

Návštěvníci mohou očekávat řadu fascinujících zážitků:

 • Krásné fresky a ⁢mozaikyzobrazující biblické​ scény ⁣a svaté postavy
 • Impozantní mihrab a minbar, ⁢symboly islámské éry budovy
 • Sicilské a osmánsko-turecké umělecké prvky, jež harmonicky splývají
Poloha Istanbul, Turecko
Rok dokončení 537 ‌n.l.
Styl Byzantská architektura
Otevírací⁤ doba Každý den
Vstupné Zdarma

Modrá mešita (Sultan Ahmed Camii)

⁤ ⁤​ ⁢ Modrá mešita, známá také jako Sultan Ahmed Camii, je jedním z nejikoničtějších staveb v Istanbulu. Tato nádherná mešita byla postavena na ⁤počátku 17. ⁣století ​za vlády sultána Ahmeda ⁢I. a pro svůj majestátní​ vzhled⁤ se ‌stala jedním ⁣z nejdůležitějších ‍náboženských a⁤ kulturních symbolů Turecka. Její dominantním ‍prvkem je šest⁣ minaretů, což je na mešitu neobvyklý počet.⁢ Vnitřní výzdoba zahrnuje více než 20 tisíc ručně‌ malovaných keramických​ dlaždic modrého odstínu, z nichž‍ modrá⁢ barva jí dala její název.

⁢ Navštívit tuto ‍památku je⁣ jako vstoupit ⁣do světa ⁤minulosti. Turisté a poutníci zde ‌mohou ‌obdivovat:

 • Velkolepé klenby a‌ fresky
 • Mramorové podlahy a obrovská ‌okna
 • Spektakulární ⁢výhledy​ na město

⁤ ⁤ Zde jsou některá klíčová data spojená s touto mešitou:
⁣ ​

Rok ​dokončení Počet Minaretů Hlavní Architekt
1616 6 Sedefkar Mehmed Agha

Turecké pobřeží

Palác Topkapi

⁤ ‌ ⁤ Nádherný⁢ Topkapi⁤ palác se nachází v srdci Istanbulu a​ představuje ohromující ukázku osmanské ​architektury. Tento‍ historický komplex byl ‍sídlem sultánů po více než 400 let. Prozkoumání‌ Topkapi je ⁤jako cesta do minulosti, kde si návštěvníci mohou ⁢představit život v době jeho​ největší slávy. Palác nabízí ‌množství atrakcí ‌jako jsou:

 • Harem: Skryté místo ‍plné tajemství a opulentního luxusu
 • Pokladnice: Bohatá sbírka osmanských cenností
 • Dvorské ‌zahrady: ⁢ Malebné zahrady přinášející klid a harmonii
 • Posluchárna: Místo, ⁢kde byly přijímány ‌důležité delegace
Část paláce Funkce
Harem Residencia sultánových manželek a konkubín
Pokladnice Místo uchovávání ⁢cenností a šperků
Divan Sál pro státní a politická setkání
Zahrady Relaxace a meditace

Efes⁢ (Ephesus)

Efes je jedno z⁤ nejvýznamnějších archeologických nalezišť v Turecku, ukrývající poklady z doby ‌antického Říma a Helénistické éry. ⁢Toto místo je⁢ proslulé svým⁢ krásným Amfiteátrem, který kdysi hostil až 25‌ 000 diváků, a⁤ majestátní Knihovnou Celsovou, jež byla třetí největší​ knihovnou starověkého světa. Procházka ulicemi Efesu vás přenese zpět ‌v ​čase,⁣ kdy město žilo bohatým společenským a kulturním životem. ⁢Nechybí ani impozantní Hadriánův chrám, zdobený reliéfy bohů a mytologických postav.

Dalšími zajímavostmi,​ které‌ stojí za ‌to vidět, jsou:

 • Odeon – malé divadlo ‌s kapacitou⁣ 1 500 ⁣míst.
 • Městské⁤ brány ⁣- impozantní vstupní brány zdobené ​sochami.
 • Terasy domů – ⁣nádherně zachovalé ‌římské‍ vily ⁢s mozaikami.
Památka Deskripce
Amfiteátr Největší amfiteátr ‌starověkého světa
Knihovna Celsová Jedna ⁤z ‍největších starověkých knihoven
Hadriánův chrám Proslulý svými nádhernými reliéfy

Trojja (Troy)

Když se vysloví název Trojja, těžko nenapadá slavné ‌příběhy z řecké mytologie, konkrétně ⁢Příběh ⁢o Trójské ‍válce. Turecko se pyšní tímto⁢ neuvěřitelným archeologickým ⁣místem, které ‌odhaluje ruinou starověkého města. Dřevěný‌ kůň, symbol této epochy, je zde vystaven a láká návštěvníky ⁢svou monumentálností. Promenáda mezi vykopávkami vám přiblíží život, jaký ⁣zde vedli obyvatelé už před tisíci lety.⁣ Nenecháte se unést atmosférou tohoto významného historického‍ území, kde se ⁢mísí reálná historie s ⁢mýty a legendami.

 • Ruiny starověkého města
 • Monumentální dřevěný kůň
 • Interaktivní výstava
 • Archeologické nálezy

Pro ty, kteří ‍mají zájem o detaily, je zde⁤ muzeum, které nabízí ⁢širokou paletu exponátů od starověkých⁤ váz až po vzácné ⁣artefakty. Průvodci⁢ poskytnou historický kontext​ a zajímavé ⁢povídání o strategických⁣ bitvách⁢ a diplomatických intrikách. Pro lepší přehled, můžete navštívit informační tabuli:

Atrakce Čas návštěvy
Vstup do parku 8:00 – 18:00
Muzeum 9:00⁢ – 17:00

Návštěva tohoto místa vás ⁤nejen obohatí o ⁣poznání dávné historie, ale i poskytne výjimečný ‌zážitek‍ z atmosféry místa,‍ kde se kdysi psala historie světa.

Kappadokie (Cappadocia)

Když se ocitnete v ⁤záhadném⁤ kraji​ Kappadokie,‌ okamžitě vás uchvátí jedinečné přírodní scenérie⁢ a historické památky. Tento region je známý svými⁤ bizarními skalními útvary, ‍které se vypínají z⁤ krajiny jako⁣ obrovské hřiby a kužely. Navštivte podzemní města jako Derinkuyu a Kaymakli, která kdysi⁣ sloužila⁤ jako útočná místa během válek a náboženského pronásledování. ⁢Nenechte si ‌ujít také Goreme Open Air Museum, kde můžete obdivovat fresky zdobící starobylé kaple vytesané​ do skály.

Pro milovníky přírody i dobrodružství jsou zde skvělé ⁣příležitosti pro​ trekking a ⁤horkovzdušné balony. Pohled na krajinu při východu ⁢slunce z​ balonu je⁣ zážitkem, který si budete pamatovat celý ⁤život. Vydejte se také⁤ na východ slunce na ‍údolí Růže‌ a Lásky nebo si prohlédněte dramatické útesy v údolí Pigeon. Zde jsou některé z hlavních‍ atrakcí:

 • Goreme Open​ Air Museum: UNESCO ⁢světové dědictví⁣ s ⁣malbami z ⁢10.​ a ‍11. století.
 • Derinkuyu Podzemní Město: ​Osmipatrové město ⁣s ⁣instalačními systémy a skladišti.
 • Pasabag (Mnichové Údolí): ⁢Významná ‍lokalita s pozůstatky mnichových cel.
Atrakce Zvláštnosti
Göreme Kapadokijské​ skalní kostely
Derinkuyu Podzemní města
Ürgüp Scénická ⁣vína

Pamukkale​ a Hierapolis

Pamukkale,⁤ což v překladu znamená⁣ „Bavlněný hrad“,⁤ je jedním z nejúchvatnějších přírodních zázraků⁣ světa. Tento unikátní přírodní útvar se nachází v provincii‌ Denizli a je charakteristický svými bílými terasami z travertinu, které vznikly ‍díky minerálním pramenům. Tyto prameny‌ nejsou ‍jen krásné na pohled, ale také nabízejí léčivé vlastnosti, ‍což ⁤z nich činí oblíbené místo pro návštěvníky⁢ hledající relaxaci a zdravotní⁣ výhody. Pamukkale⁤ je také domovem ruin starověkého města Hierapolis, které bylo založeno‍ v 2. století před ‌naším letopočtem.

⁢ V Hierapolis vás​ čeká mnoho historických pokladů:
⁤​

 • Antické divadlo s kapacitou kolem 15 000 diváků
 • Necropolis,⁤ jedno z největších antických pohřebišť
 • Apollonův ‍chrám, zasvěcený řeckému ⁢bohu Slunce a hudby
Památka Období
Antické divadlo 2. století n.l.
Necropolis 4.-5. století ‌n.l.
Apollonův chrám 3. století n.l.

‌ ⁣
⁢ Hierapolis je skutečnou pokladnicí historie a kultury. Spojení přírodní krásy Pamukkale s ⁢antickými ruinami tvoří ‍unikátní zážitek, ⁢který⁢ by neměl chybět na‌ žádném itineráři⁤ při návštěvě Turecka.

Pergamon

Tento antický městský komplex, ⁤který se nachází v západní části Turecka, je fascinující‍ kombinací architektury, historie a umění. ‍Památky tohoto​ místa zahrnují nespočet nádherných objektů, které rozhodně stojí za návštěvu, jako jsou:

 • Akropolis – působivý vrchol nad městem, který nabízí úžasné výhledy a zbytky chrámů
 • Divadlo –‌ jedno z ⁣nejstrmějších starověkých divadel s⁤ kapacitou ⁤až 10​ 000‌ diváků
 • Asklépiovo svatyně – místo, kde se léčily nemoci pomocí duchovních rituálů⁣ a ⁣přírodních léčiv

V průběhu ‍staletí se toto místo ⁢stalo centrem vzdělanosti‌ a umění.Navštívíte​ také trojlodní Trajánův⁢ chrám a Římský bazilika, který sloužil ​jako středisko křesťanství. ‌Níže ⁤najdete ​srovnávací tabulku mezi⁣ hlavními památkami:

Památka Funkce Éra
Akropolis Obranné a náboženské centrum Hélénistická
Trajánův ‌chrám Religiouzní⁤ stavba Římská
Asklépiovo ‌svatyně Léčebné centrum Antická

Göbekli Tepe

​ je ​archeologický poklad nacházející se v jižním Turecku. Tato neolitická lokalita nás uchvacuje svými monumentálními kamennými kruhy a uměleckými reliéfy, které překvapují svou propracovaností a věkem – odhaduje‍ se, že byly vybudovány před více než ⁢11 000 lety. Nejstarší ​známý chrám ‌na světě zcela mění ‍naše povědomí o raných civilizacích a jejich schopnostech.

 • Jedinečné kamenné sloupy
 • Detailní ​reliéfy zvířat
 • Obřadní prostory
Atraktivita Popis
Sloupy Výška ‌až⁢ 6 metrů
Reliéfy Obrázky zvířat a lidí
Prostory Obřadné kruhy

Pro milovníky historie představuje ⁣návštěva tohoto místa opravdu‍ neocenitelný zážitek. Kouzlo tkví v jeho starobylosti a ‍tajemství, které stále čeká na plné odhalení. Archeologové zde stále provádějí⁢ vykopávky,​ a při každém novém objevu⁢ se dozvídáme více o této fascinující lokalitě a lidech, kteří ji obývali.

Tradiční turecká káva

Nakupování v Turecku‌ je podmanivým ​zážitkem, který⁤ láká smysly a probouzí zvědavost.‌ Představte si trhy prosycené vůní koření, pouliční prodejce, kteří ‌s úsměvem prezentují své zboží, a rušné bazary, kde se setkávají různé kultury a tradice v harmonickém ⁢tanci.⁢ Od‌ moderních obchodních center ‍v istanbulských čtvrtích až po historická ⁤tržiště v⁢ malebných městech‌ nad Bosporem –​ každé místo nabízí jedinečnou směsici starého a nového, tradičního a ‌moderního.

Co se‌ v článku ‍dozvíte

Měna

V Turecku je oficiální měnou turecká lira (TRY). je k dispozici v bankovkách a ⁤mincích různých hodnot.​ Nejčastěji používané ‍bankovky jsou​ 5, 10, 20, 50, 100 a ​200 lir, zatímco‌ mince můžete najít ⁤v⁢ hodnotách 1, 5, 10, 25 a ⁣50 kurušů, a 1 liry.⁣ Při plánování nákupů je dobré mít ‍přehled o ⁢aktuálním směnném ⁢kurzu, protože​ může kolísat.

 • Bankovky: 5, ‍10, 20, 50, 100, 200 lir
 • Mince: 1,‍ 5, 10, ‍25, 50‌ kurušů, 1 lira
 • Kreditní karty: ‍ Visa, MasterCard a⁢ další

Při nakupování můžete⁤ častokrát ‌využít kreditních ⁤karet, především v turistických‍ oblastech, kde jsou Visa a ​MasterCard široce akceptovány. Pro platby v menších ‌obchodech, na ‍tržištích nebo při placení drobných ⁤služeb je⁤ však lepší mít vždy ⁣po ruce nějakou⁢ hotovost. Některé ⁢směnárny ⁤a banky také nabízejí výhodnější směnné kurzy, proto stojí za‌ to porovnat několik možností před‌ výměnou peněz.

Hodnota Bankovky/Mince
5 TRY Bankovky
10 TRY Bankovky
1 TRY Mince

Výměna peněz

Pro⁤ úspěšnou výměnu peněz v Turecku, zejména ⁢při nákupech, je důležité mít aktuální informace o​ směnných‌ kurzech. Místní​ měnou ‍je ⁣turecká lira ​(TRY) a‍ doporučuje se směňovat⁢ peníze v oficiálních směnárnách, bankách nebo‍ hotelech. Často najdete lepší kurzy ve směnárnách ve srovnání s hotely. Kreditní karty ⁢jsou široce‍ přijímány v turistických oblastech, ale menší ⁢obchody a trhy mohou upřednostňovat⁣ hotovost.

Pokud preferujete⁤ použití ⁣bankomatů, mějte na paměti,‌ že mohou účtovat poplatky za výběr a směnu měny. Níže je‍ tabulka⁤ s ⁣náklady ⁤na‍ výběr ⁢peněz z bankomatů v některých hlavních⁢ tureckých bankách:

Banka Poplatek za výběr
Garanti BBVA 3%
Ziraat Bankası 2.75%
Türkiye İş Bankası 3.5%

Také se ⁣doporučuje vždy mít drobné ‍mince pro případ, že se ocitnete na‍ místě, kde nelze platit bankovkami, nebo pokud budete potřebovat ‍drobné pro veřejné toalety či místní dopravu. Ujistěte⁤ se, ⁢že⁣ obchody‌ vám ​peníze správně vrátí ‍a kontrolujte si směnné kurzy ‌v ⁢mobilních aplikacích.

Platební karty

Při cestování a nakupování ‍v ​Turecku ‌je jednou z hlavních ⁤výhod možnost ⁤využití platebních karet. ​Většina obchodů, restaurací a hotelů přijímá mezinárodní  jako Visa, Mastercard či American Express. Turecko je velmi turisticky orientovanou zemí, a​ proto můžete bez obav⁤ používat svou kartu i v ‍méně turistických‌ částech země. Preferovanou měnou při transakcích v Turecku bývá turecká ‌lira (TRY), ale v některých⁤ obchodech‍ můžete narazit ​i na ​možnost platby v eurech ‌či dolarech.

Jestliže plánujete vybírat ‌hotovost z​ bankomatů, ⁣doporučujeme hledat ‍ATM bank velkých tureckých bank jako Ziraat Bankası, İşbank nebo Garanti ⁣BBVA.‍ Ty totiž⁤ často nabízejí​ nejlepší výměnné kurzy a nižší‍ poplatky. Před cestou​ se však informujte u ​svého vystavovatele karty o ​případných zahraničních transakčních poplatcích. Zde je přehled populárních bank‌ a jejich⁤ poplatků:

Banka Poplatky ⁤za⁤ výběr Akceptované⁤ karty
Ziraat Bankası do 3% Visa,⁤ Mastercard
İşbank do ​2.5% Visa, Mastercard
Garanti BBVA do 2% Visa, Mastercard, American ‌Express

Turecká snídaně

Nákupní zvyky

Každá země ‍má‌ své​ specifické nákupní zvyky, a Turecko není ‌výjimkou.⁢ V této zemi je nakupování nejenom praktickou záležitostí, ​ale ​i společenským a kulturním zážitkem. Trhy a⁤ bazary jsou zde tradicí, kde se smlouvání⁤ považuje‍ za umění. Nakupující ⁣si zde mohou vybírat ze ‌široké⁤ škály místních‍ produktů,‍ od koření přes ⁣ručně vyráběné koberců až‍ po⁢ lahodné turecké cukrovinky.Moderní nákupní centra‌ jsou v Turecku také velmi⁣ populární, zejména v velkých městech jako ‌je⁣ Istanbul či Ankara. Typické nákupní praktiky se mohou ⁤lišit ⁤v závislosti ​na​ místě nákupu. Například v bazarech můžete očekávat přátelské smlouvání a individuální přístup, ⁢zatímco v nákupních⁤ centrech naleznete pevně stanovené ceny‍ a⁣ standardizované služby. Pro ⁤lepší přehled si prohlédněte následující tabulku:
Typ nákupu Zvyky
Bazary Smlouvání, ​osobní‌ přístup
Nákupní⁣ centra Pevné⁢ ceny,⁢ standardní služby

Co si koupit

Turecko je⁢ rájem ‌pro nakupování, ⁤kde můžete najít vše od luxusních zboží ⁢po autentická řemesla. Pokud jste milovníkem ⁤módy, určitě‍ nevynechejte návštěvu İstinye Park nebo Grand Bazaar v Istanbulu, ​kde objevíte ​nespočet butiků s ⁤moderními ‌i tradičními oděvy. Pokaždé se⁤ podívejte ⁣na štítky a váhy, zvlášť⁢ pokud‌ se ​chystáte koupit zlaté šperky. Turecko⁤ je známé svými kvalitními textiliemi, takže si nezapomeňte vzít nějaký hedvábný šátek nebo kytici ⁣ručně tkaných koberců ‍domů.

Kromě ⁣toho vám‍ Turecko nabídne mnoho gurmánských⁤ zážitků. Turecké ‌sladkosti ‍rozhodně stojí za ochutnání. Mezi nejoblíbenější patří:

 • Baklava: Listové ⁢těsto plněné ořechy a prolité ​medem.
 • Lokum: Známé také⁢ jako Turecký med, různých‌ příchutí a textur.

Pokud rádi vaříte, nezapomeňte si přivézt koření jako je šafrán či mix ⁢na turecký kebab. Navíc, můžete se⁤ těšit na ⁢čerstvé olivy,​ čaj a káva. Tyhle produkty můžete často najít na ⁢místních trzích nebo⁣ v obchodech‌ specializujících se na tradiční‍ produkty.

Produkt Popis
Životní styl Tradiční textilie, designérská móda
Jídlo Turecké sladkosti, koření, čaj, ​káva

Suvenýry

Pokud cestujete⁣ do Turecka, měli⁤ byste ‍si určitě domů⁣ přinést nějaké⁣ , které budou ⁤nejen památkou na tuto neuvěřitelnou ⁤zemi, ale‌ také skvělým ⁣dárkem pro‌ vaše blízké. Turecko⁣ je známé ⁢svou bohatou kulturou a rozmanitou nabídkou‍ suvenýrů. Zde je několik věcí, které byste neměli při nakupování vynechat:

 • Háčkované krajky: ​ Tyto ⁢ručně háčkované výrobky, ‍známé jako „oya“, jsou často zdobeny ‍drobnými‌ květy ⁣a pestěnými vzory.
 • Kilimy a‌ koberce: Každý⁢ kilim má svůj vlastní příběh ⁣a​ tradiční vzory, které⁢ jsou předávány z generace na generaci.
 • Turecké lahůdky: ‌Na⁢ trzích najdete delikatesy jako‌ baklava, lokum (turecký med)​ nebo sušené ovoce.
 • Keramika a porcelán: Tradiční turecká ⁣keramika, včetně modrých dlaždic Iznik, ⁢je známá po celém světě svými složitými vzory a barvami.
 • Sběratelské mince a šperky: Nádherné šperky s⁣ kameny, jako je tyrkys nebo ⁢jantar, ⁣často​ odkazují ⁣na bohatou‍ historii a ‍kulturu⁤ země.
Suvenýr Místo nákupu Cena ⁤(odhad)
Háčkované krajky Trhy v Istanbulu 100-300 Kč
Kilimy a koberce Kapaliçarşi 2000-10000 Kč
Turecké‌ lahůdky Spice ​Bazaar 50-200 Kč
Keramika ⁣a ​porcelán Kütahya 300-1000​ Kč
Šperky Grand Bazaar 500-5000 Kč

Co nesmí⁢ být vyvezeno

Pokud plánujete nakupování ⁤v Turecku, ‌měli byste ⁣si být vědomi některých přísných pravidel​ týkajících se vývozu určitých předmětů. Antické památky, historické ‍artefakty a předměty kulturního dědictví jsou přísně ⁢chráněny ‌a jejich vývoz je zakázán. Pokus o vývoz těchto předmětů ​může vést ⁢k vážným trestům včetně vysokých⁢ pokut nebo dokonce vězení. Mějte také​ na⁢ paměti, že kopie historických předmětů spadají do této kategorie ⁤a‍ jejich nákup a ‌vývoz je⁤ rovněž regulován.

 • Elektronika a moderní technologie ​bez odpovídajících⁣ povolení
 • Produkty ze slonoviny‌ nebo zvířat chráněných‍ druhů
 • Rostliny a ⁣semena bez certifikace
Předmět Stav Vývozní ‍Omezení
Antické památky Zákaz Bez ⁢výjimek
Produkty ze slonoviny Regulace Potřebné povolení
Historické artefakty Zákaz Přísné tresty

Kde nakupovat

V Turecku můžete objevit nekonečné možnosti nákupních příležitostí. Istanbul, s jeho ikonickými bazary ‍a moderními obchodními centry, nabízí⁣ něco pro‍ každého. Navštivte Velký⁤ bazar, jeden ‍z​ nejstarších krytých trhů ⁢na světě, kde najdete ručně ‍vyráběné šperky, keramiku a izraelské koberce.‍ Pokud preferujete‍ moderní nákupy, zkuste Zorlu Center nebo Kanyon, kde se nachází jak⁤ místní,⁤ tak světové‌ značky. Turecké⁤ trhy ⁣jsou známé svým ⁢bohatstvím a pestrostí, takže⁣ si nenechte ujít ani návštěvu Egyptského bazaru s jeho​ kořením ‌a sladkostmi.

Kromě​ Istanbulu stojí ‍za to navštívit ‍i další města.‍ Ankara má ​rovněž mnoho nákupních příležitostí,‍ přičemž Ankamall je ​jedním z největších obchodních center.​ Pokud hledáte tradičnější zážitek, Hamamonu Historická oblast nabízí různé řemeslné výrobky a lokální lahůdky. V ​Antalyi ⁣můžete kombinovat nákupy s relaxací na pláži.‍ Navštivte MarkAntalya nebo TerraCity pro modernější⁢ zboží, a nezapomeňte se projít⁣ Starým ⁢městem Kaleiçi,⁢ plné butiků s autentickými suvenýry.

Místo Doporučené Obchody
Istanbul Velký bazar, Zorlu Center, Kanyon
Ankara Ankamall, Hamamonu Historická oblast
Antalya MarkAntalya, TerraCity,⁣ Staré město Kaleiçi

Tipy pro ⁤nakupování

V tureckých ⁢bazarech ⁣a tržnicích se cenové srovnání a​ vyjednávání považují za⁣ součást nakupovacího rituálu. Vyjednávání je ‌často vítáno ⁣a může ‍vám⁢ přinést krásné slevy. Nebojte se tedy zkusit ⁣snížit cenu nabízených produktů.⁤ Turečtí⁢ prodejci navíc často‌ nabízí lahodný čaj jako pozornost, kterým vás příjemně​ naladí na obchodní setkání. Další‍ důležitý tip ‌je ⁢odhadnout⁣ kvalitu‍ produktů. ​Podívejte se pečlivě na materiály a ⁤zpracování – co vypadá luxusně, může být ⁤jen ‌dobře maskovaný padělek.

Orientace v místních trzích může být ‌někdy matoucí.‌ Pro lepší ⁢přehled⁣ o ⁣cenách a nabídce doporučujeme⁣ navštívit několik různých ⁢obchodů, než ‍uděláte finální rozhodnutí. Tabla níže vám poskytne⁢ základní přehled o typických cenách‍ oblíbených produktů:

Produkt Průměrná cena
Kovové lampy 300 – 500 TRY
Hedvábné šátky 150 – 300 ⁣TRY
Kožené kabelky 500 ⁣- 1000 TRY

Nezapomeňte se ‌usmívat a být přátelští – turecká pohostinnost je⁤ pověstná a může vám pomoci i při nakupování. Ať už hledáte tradiční suvenýry nebo luxusní​ zboží, nakupování‌ v‌ Turecku je ⁤zážitek ⁣sám⁣ o sobě.

Kolik ‍co stojí

V Turecku můžete⁢ najít širokou škálu cen, které se⁣ liší v závislosti na tom, kde a ⁤kdy nakupujete. Pokud navštívíte místní trhy a⁢ bazary, ⁢budete překvapeni, jak levné mohou být některé⁢ věci ve srovnání ⁢se západními‌ cenami. Čaj a koření jsou obvykle velmi dostupné a ⁣můžete je koupit⁣ v ⁢hromadných ​množstvích za ‍vynikající ceny. Obecně​ platí, že potraviny ⁤a ‌potřeby denní potřeby jsou​ dostupné za velmi přijatelnou cenu.

Pokročilejší nakupování může zahrnovat místní butiky, kde si ⁤můžete pořídit ručně vyráběné suvenýry a umělecká díla. Zde je rychlý‌ přehled některých typických cen:

 • Čaj: ⁣20 -‍ 50 TRY za kilogram
 • Koření: ⁢ 10‍ – 30 TRY za balení
 • Suvenýry: ​ 50 – 200 TRY za kus
 • Oblékací předměty: 100 – 500 TRY za⁢ kus
Položka Průměrná‍ cena
Čerstvé ovoce 5⁢ -​ 15 TRY za kg
Chléb 3 – ⁢7 TRY za ⁢bochník
Jídlo v restauraci 30 ⁤-‍ 100 TRY za jídlo
Místní doprava 2.5 – 10 TRY za jízdu

Jak ⁣ušetřit

Abyste v Turecku ušetřili, je klíčové vědět, kde ​a kdy nakupovat. Prvním ⁢tipem je návštěva místních ​trhů (bazaarů), kde ‍můžete‌ najít různé výrobky za velmi výhodné ceny. ⁤Hlavně ‌v menších městech a vesnicích se dají⁣ koupit čerstvé‌ potraviny, ručně vyráběné ⁢suvenýry ⁢a‌ tradiční textilie za zlomek‍ ceny ⁣oproti velkým nákupním centrům.

 • Pazary (trhy) ​- Najdete tam vše od koření ⁢po‍ oděvy.
 • Slevy mimo ⁢hlavní sezónu – Ceny klesají⁢ mimo hlavní turistickou sezónu.
 • Místní obchody – Obchody mimo ‍turistické⁤ oblasti ⁤často nabízejí levnější​ ceny.
Obchod Produkt Odhadovaná sleva
Místní pekárna Chléb 20%
Bazaar Koření 30%
Rodinný butik Textilie 25%

Další možností,‍ ‍peníze, je sledovat speciální slevové akce a ⁤festivály, které jsou poměrně časté. Turecké ⁢novoroční výprodeje, stejně‌ jako letní a zimní slevy, mohou být skvělou příležitostí‌ k nakoupení‍ vysoce⁣ kvalitních výrobků ⁢za zlomek původní ceny. Držte se také dále⁤ od turistických oblastí, ‍kde jsou ceny běžně vyšší.‍ Nakupování tam, kde nakupují místní,‍ vám pomůže​ výrazně snížit náklady.

Denní rozpočet

Když ⁤cestujete do ⁤Turecka a plánujete své ⁣nákupy, je důležité ‍mít ‌představu o tom, ⁣jaký denní rozpočet byste si měli vyhradit. Záleží samozřejmě na vašich⁢ zvycích a prioritách,⁢ ale obvykle ‍můžete očekávat, že Turecko ‌nabízí širokou škálu​ cenových možností, ‍které uspokojí jakýkoliv rozpočet. Typickým denním rozpočtem může ⁣být ⁤přibližně ⁢1000-2000 CZK, což vám umožní pohodlně prozkoumat místní obchody, ⁣tržiště a užít ⁣si několik tureckých ⁣specialit.

 • Pro luxusnější‍ nákupy v istanbulských​ buticích si ⁣připravte vyšší částky.
 • Tradiční bazary často ⁣nabízejí výhodné ⁣ceny, ale⁣ nezapomeňte smlouvat!
 • Místní potraviny​ a ‍suvenýry jsou obvykle​ levnější než v ​turistických ‍oblastech.
Položka Cena (CZK)
Večeře v⁣ restauraci 300
Káva 40
Suvenýr 150
Taxi (za 1⁢ km) 12

Šetřivý cestovatel

Navštívíte-li Turecko, zjistíte, že nakupování zde je zážitek, který si nemůžete nechat ujít. Trhy, bazary a moderní⁢ nákupní‍ centra nabízejí široký⁢ výběr za rozumné‍ ceny.⁣ Abyste si ‌mohli užít nákupy⁣ naplno a zároveň ušetřili, zde je několik tipů:

 • Smlouvaní: Na trzích a bazarech je smlouvání běžné. Začněte s polovinou​ požadované ceny a⁤ pracujte směrem nahoru.
 • Místní výroba: Dáváte-li ⁢přednost‍ místním výrobkům, najdete ⁤zde unikátní ručně ‌vyráběné ⁢koberce,⁣ keramiku a šperky.
 • Dny slev: Sledujte‍ slevové akce v moderních nákupních centrech. Nabízí často sezónní slevy a výprodeje.

Pokud máte ‌zájem o místní​ kuchyni nebo suvenýry, ‌zde‌ je přehled ⁤oblíbených ⁢produktů‍ a jejich průměrných cen:

Produkt Průměrná cena
Turecký med 100 Kč
Výšivky 250 Kč
Káva 80 Kč
Koření 150 ⁤Kč

Běžný‍ cestoval

⁢ ‍ ⁣ Nakupování v Turecku je skutečným‍ dobrodružstvím⁣ pro‍ všechny smysly. Trhy ​a bazary jsou plné vůní, ⁤barev a chutí, které ​vás okouzlí hned při vstupu.⁣ Uprostřed pulsujících trhů naleznete stánky s ⁤kořením, čaji, suvenýry ‍a oblečením. Předmět, ​který nesmí chybět na seznamu, ⁣jsou ‍nádherné turecké keramické výrobky a ručně tkané koberce. Pokud máte rádi chuťové zážitky,‌ vyzkoušejte různé ‍druhy tureckých delikates, jako je baklava nebo lokum.

Produkt Typ Cena ⁣(od​ 20 EUR)
Keramika Ručně ​malovaná 25 EUR
Koberce Ručně tkané 50 EUR
Koření Sáčky 100g 5 EUR
Lokum Tradiční sladkost 10 EUR

‍⁤ ⁢ ⁣Jedním ⁢z‍ klíčových aspektů nakupování v Turecku je smlouvání, ⁢které je zde nejen povolené, ale přímo ​očekávané. Místní ⁣obchodníci jsou zkušení vyjednavači a smlouvání ‌je považováno za součást kulturní ‌výměny. ​Nezdráhejte se zkusit snížit ‍cenu a vyzkoušet své ⁢dovednosti. Dalším skvělým tipem ⁢je‌ návštěva místních obchodů a trhů mimo turistické oblasti. Zde můžete objevit‌ autentické poklady a zároveň ​podpořit⁢ domácí podniky. Ve všedních dnech můžete také objevit různé noční bazary, kde je⁤ atmosféra zcela ‌jiná, a‍ často se tu prodávají unikátní výrobky i⁣ jídla.

Luxusní‍ cestovatel

Navštěvování tureckých ⁣bazarů‍ je ‍skutečnou pastvou pro smysly. ⁣Barevné látky, vůně exotických koření a ‍ručně vyráběné ​suvenýry vás okamžitě‍ vtáhnou do víru orientálních ‍trhů. Mnoho cestovatelů si oblíbené produkty vybírá z následujících kategorií:

 • Textilie a koberce: Autentické ​koberce a pestrobarevné⁣ šály.
 • Koření⁤ a čaje: Čerstvé byliny,⁤ koření a lahodné ‌turecké čaje.
 • Keramika: Ručně⁢ malované talíře, hrnky a vázy.
 • Šperky: ⁢Tradiční zlaté a stříbrné šperky, ​často vykládané‍ drahými kameny.

Turecko je také známé pro své ‌lahodné ‍kulinářské⁤ zážitky, které si nemůžete ⁢nechat ujít. Některé z nejoblíbenějších jídel patří do ​těchto kategorií:

Jídlo Popis
Kebap Grilované maso​ podávané s čerstvou zeleninou a chlebem.
Baklava Sladký zákusek z⁣ listového těsta, medu ​a ořechů.
Pide Turecká varianta‌ pizzy ​s různými náplněmi.

Turecké pobřeží

Co se v článku dozvíte

Nejdůležitější kontakty pro ⁣turisty‌ v Turecku

Pro každého turistu je⁤ důležité mít po ruce klíčové‍ kontakty, které mohou být užitečné​ během pobytu v Turecku. Pokud se ocitnete v nouzové situaci nebo potřebujete radu, zde jsou některé nepostradatelné kontakty:

 • Tísňová⁢ linka: 112
 • Policie: 155
 • Hasiči: 110
 • Ambulance: 112
 • Česká‍ ambasáda v Ankaře: +90 312 446 1900

Pro různé ​služby a asistence mohou turisté také vyhledat následující užitečné infolinky ⁣a servisy:

Služba Telefonní Číslo
Turistické Informační Centrum +90 212 ⁢444 9898
Ztracené a Nalezené +90 212 555 5555
Letecká Společnost⁢ Turkish Airlines +90⁣ 850 ‌333⁢ 0849

X