Guggenheimovo muzeum v Bilbau, Španělsko

Představte si, že​ se procházíte křivolakými uličkami⁤ starého města Bilbao, proplétáte mezi tradičními baskickými⁢ bistrůmi a náhle vykouknete na⁣ náměstí, kde se ⁢před‌ vámi⁣ tyčí cosi nejvíce‍ futuristického, co jste kdy viděli. Souhlaste, že na první pohled to vypadá jako ztroskotaná mimozemská loď nebo záhadný monument ​z doby ⁣oceli a titánu. Avšak vězte, že jste právě narazili na jednu⁣ z nejbadatelnějších ikon současné architektury – Guggenheimovo muzeum v Bilbau. ​Připravte se, že vás čeká poutavý příběh​ o​ tom, ⁢jak se tato ⁢nečekaná perlou ​Španělska stala nepopiratelnou zastávkou na mapě milovníků umění ‌z ⁣celého světa.

Nádherný design Guggenheimova muzea v Bilbau

Navštívit Guggenheimovo muzeum v španělském‍ Bilbau⁢ je jako projít se ‍uvnitř moderního uměleckého ⁣díla. Muzeum fantaskních tvarů a křivek, které se objevilo ⁢v roce ⁢1997⁢ na břehu řeky Nervion, je natolik výjimečné, že mu byla věnována ‍celá kategorická ​šablona ve světě architektury. Není divu, ⁣když autor projektu, americký architekt Frank Gehry, do jeho designu vložil​ svou vizi tvarů a formy, díky kterým⁣ ztvárnil neopakovatelný výtvor moderní architektury.

 • Použití materiálů: ‍Na povrchu muzea dominují titanové plechy, které dodávají budově​ její charakteristický vzhled. V závislosti na světle a ‍ročním období ‍nám​ titánové ‍plechy ‍nabízí ⁤různé barevné odstíny.
 • Harmonie⁣ s okolím: Muzeum ⁢je‌ navrženo ⁤tak, aby se​ spojilo s okolním⁣ městem a řekou. Gehry chtěl vytvořit stavbu, která by byla v ‌harmonii s městem a okolní krajinou.
 • Interiér: ​ Vstoupíte-li dovnitř, zjistíte, ⁤že interiér muzea je překvapivě světlý ‍a ​prosvětlený. Široké otevřené​ prostory jsou naplněné přirozeným světlem, kterým dominuje​ obrovská obešená loď.
Důležité informace o muzeu
Adresa: ⁣Abandoibarra Etorb.,⁢ 2, 48009 Bilbao, Španělsko
Otevírací doba: Každý den od 10:00 do 20:00

Bez ohledu na to,⁢ zda jste fanoušek moderního umění nebo ne, návštěva⁤ tohoto ​muzea ‍v Bilbau ⁣je jedinečným zážitkem.⁣ Budova Guggenheimova muzea ‍sama⁢ o sobě je dílem umění, které ⁣překonává hranice běžné architektury⁤ a stává se symbolem Bilbaa a jeho transformace v posledních letech.

Intrikátní architektura muzea: ⁣Frank Gehryho mistrovské dílo

Moderní architekturu muzea v ​Bilbau nerozpojatelně definuje⁣ Frank Gehry, světově významný architekt⁤ a ​nositel Pritzkerovy ceny. Jeho návrh Guggenheimova muzea ⁢ v ‍Bilbau vyniká‌ výraznými křivkami, ​dynamickými formami a použitím nekonvenčních‍ materiálů. Každý ⁣pohled na ⁣budovu‌ nabízí nový tvar⁢ a nepochybně odráží Gehryho‍ touhu⁣ vytvářet jedinečný ⁢architektonický zážitek.

Guggenheimovo muzeum v Bilbau, Španělsko

 • Material: Gehryův návrh guggenheimského ‌muzea využívá‍ titánové panely, sklo a⁢ vápenec. ⁤Tito tři materiály spolu vytvářejí pozoruhodný kontrast a odraz světla.
 • Design: ⁣Gehryho nepředvídatelné, organické tvary jsou fascinující. I když někteří lidé mohou vidět‌ v⁢ návrhu muzea loď, ⁢ostatní⁤ mohou vidět květinu nebo rybu. Tato otevřenost k interpretaci ⁣je jednou z nejvíce ⁢oslavovaných ​vlastností Gehryho ‍práce.
 • Inovace: ‌ Gehry využil sofistikovaný software, který⁢ se normálně používá⁢ v leteckém průmyslu, aby vytvořil složité křivky muzea. ​Tento přístup odlišuje muzeum v Bilbau ⁣od tradičních staveb.

Kategorie ‌světoznámých děl Franka Gehryho ​samozřejmě zahrnuje mnoho dalších pozoruhodných ⁤budov. Přesto je Guggenheimovo muzeum v Bilbau obzvláště‌ speciální. Je ​to mistrovské dílo, které demonstruje Gehryho schopnost pracovat s neobvyklými⁢ tvary ⁢a materiály a ​přitom vytvářet prostor, který odráží ‌umění uvnitř.

Dokončení 1997
Pozemek 24 000 m²
Náklady na výstavbu $89 milionů

Guggenheismovo muzeum v Bilbau a ⁢jeho jedinečnost představuje Franka Gehryho ⁢jako skutečného ‍mistra moderní architektury a potvrzuje jeho ⁣pověst jako⁣ vysoce kreativního a ‌inovativního designéra.

Umělecké⁢ skvosty​ uvnitř Guggenheimova muzea

Guggenheimovo muzeum v ‌Bilbau, městě proslulém svým kulturním bohatstvím a uměleckými⁢ skvosty,⁤ nabízí⁤ pozoruhodnou sbírku​ děl‌ moderního a současného umění. ‌Muzeum,⁤ které je ⁣ samotným uměleckým dílem, je domovem‌ pro řadu významných uměleckých děl, které přitahují návštěvníky ⁣z ‌celého světa.

Medzi nejvýznamnější umělecká díla patří:

 • “Velký španěl” ‍od ​Richarda ​Serry,‍ velkolepá a ​minimalistická skulptura
 • “Matter of⁢ Time” od Richarda ‌Serry, monumentální dílo vytvořené z korozivní oceli
 • “Puppy” od Jeffa Koonse, obrovské květinové ⁣sochařství psa

Guggenheimovo muzeum v ‍Bilbau ‌také uvádí speciální⁢ výstavy,⁢ jako je například „David Hockney: 82 Portrétů a 1 Zátiší“ nebo „Anni⁢ Albers: Obrazy Prostoru“.

Vystavené umělecké skvosty Umělec
Velký španěl Richard Serra
Matter of ⁢Time Richard Serra
Puppy Jeff Koons

Muzeum je také známé svou impozantní architekturou. Budova⁢ muzea, navržená ⁣světoznámým architektem Frankem Gehrym, je považována za ‌jedno ⁣z nejzajímavějších architektonických‌ děl současnosti a stala se symbolem Bilbaa.

Gastronomický zážitek v ‌Bilbau:⁢ Restauranty a kavárny v blízkosti⁢ muzea

Pokud plánujete návštěvu Guggenheimova muzea v Bilbau,⁤ určitě budete chtít využít příležitosti ochutnat⁤ místní kuchyni. Bilbao ⁣je známé⁤ svými vynikajícími ⁤restauracemi, kde můžete ochutnat tradiční baskickou kuchyni a světové speciality. Tady jsou některé z‌ nejoblíbenějších restaurací a kaváren ‌v blízkosti muzea:

 • Restaurace Mina: ⁤Tato michelinská restaurace se​ nachází u řeky, hned vedle muzea, ​a ⁢nabízí jemnou baskickou kuchyni.
 • Cafe Iruña: Jedna ‍z nejstarších⁢ kaváren v‍ Bilbau, ​známá svými tapas⁣ a⁣ marockou kuchyní.
 • La Viña del⁣ Ensanche: Tato ⁢elegantní vinárna‌ nabízí ⁤široký⁤ výběr španělských vín a gurmánských pokrmů.
Restaurace Celkové‌ hodnocení
Restaurace Mina 4,6 z 5
Cafe Iruña 4,4 z 5
La Viña ‍del⁢ Ensanche 4,7 z ‌5

Pokud‌ vám už běhá‍ voda v⁢ ústech, ‌neváhejte a rezervujte své stoly předem,‌ abyste si zajistili místo v těchto populárních restauracích. Při ⁤návštěvě Bilbau stojí za to nejen obdivovat nádherné kusy umění v⁣ Guggenheimově muzeu, ale také si pochutnat na vynikající místní ⁢kuchyni,⁣ která ⁢tento⁤ zážitek dokonale⁢ doplní.

Kdy a jak navštívit Guggenheimovo muzeum: ​Naše doporučení

Guggenheimovo muzeum v Bilbau je‌ skvělou⁢ destinací pro milovníky ‌umění, kultury a moderní architektury. Toto architektonické‍ velikáno ‌je otevřeno téměř ‌celý rok, ale nejlepší doba ‌pro návštěvu je od dubna do října, kdy je v⁢ Bilbau příjemné počasí a ⁣muzeum není tak ‌zaplněně.⁣ Ovšem, pokud ‌navštívíte muzeum⁤ mimo tyto měsíce, pravděpodobně se vyhnete davům turistů.

Co se‌ týká ⁤otevírací doby, muzeum je otevřeno od úterý do neděle ⁢od ⁣10:00 do 20:00 hodin. Pondělí je obecně ⁤zavřeno, kromě ⁣několika vybraných prázdnin, kdy je muzeum​ otevřeno. Vstupné je 13 € pro dospělé​ a 7,5‍ € pro děti do 12 let.⁢ Doporučujeme si zakoupit ‌vstupenky⁣ předem⁢ online, abyste se vyhnuli ⁢frontám na pokladně.

Dny Hodiny
Úterý – neděle 10:00​ – ‌20:00
Pondělí Zavřeno ‍(s ​výjimkou vybraných‌ prázdnin)

Tady je⁣ několik tipů pro vaši návštěvu:

 • Připlánujte⁢ si většinu dne na⁤ prohlídku muzea – je tu ⁤spousta toho,⁣ co ⁤vidět.
 • Nenechejte si ujít “The Matter of​ Time”, monumentální dílo Richarda Serry, které je jedním z nejvýznamnějších děl muzea.
 • Návštěvu ​muzea zakončete na terase s výhledem na řeku ⁤Nervion, kde‍ můžete relaxovat ​a zároveň‌ obdivovat ‌výhled.

Guggenheimovo muzeum v Bilbau je ‌jedním⁢ z vrcholů moderní světové architektury a klenotem španělského Baskicka. Jeho‌ tanečící ocelové a titanové křivky vyprávějí jak silný příběh⁢ o umění a vize, tak i o​ hrdinství‌ obyvatel ⁢Bilbaa, kteří své město​ nechali znovuzrodit jako světovou ⁢kulturní metropolí. Ve svých ⁢komorách se skrývá nekonečný světz uměleckých děl a inspirace, který⁤ čeká na to, ⁣aby ⁤byl objeven. Navštivte ‌Guggenheimovo muzeum, ​aby vám vyprávěl​ svůj příběh, aby vám ukázal svůj fascinující svět ‍a aby vás inspiroval svým jedinečným duchem. Jste připraveni ‍se bez výhrad ponořit do tohoto ⁣dobrodružství ​zvaného umění?