Teenager

Rodinná dovolená

Co rádi děláte na rodinné dovolené? Jezdit na pláž nebo strávit týden na venkově? Možná rádi kempujete nebo navštěvujete příbuzné. Ať už vás baví cokoli, rodinná dovolená je příležitostí pro všechny členy rodiny, aby se znovu seznámili a strávili spolu kvalitní čas. Pro rodiče je to příležitost, aby si se svými dospívajícími skutečně popovídali a zjistili, co se v jejich životě děje. Je důležité udržovat komunikační linky otevřené a rodinná dovolená je k tomu vhodnou příležitostí. Dobré vztahy s rodiči jsou jedním z nejdůležitějších faktorů, jak udržet dospívající mimo problémy.

Co nám říkají studie

Studie ukázaly, že když rodiny tráví dovolenou společně, častěji se společně stravují a méně často se hádají. Nedívají se tolik na televizi, protože se věnují společným činnostem. Děti dokonce uvádějí, že se jim zdá, že se jejich rodiče na dovolené chovají jinak. I když je rodinná dovolená vhodnou příležitostí ke sblížení s dětmi, problémy v komunikaci, které již existují, automaticky nezmizí. Zejména u dospívajících je důležité naslouchat a být flexibilní. Zjistěte, co by děti chtěly dělat a jíst, a podle toho plánujte. I když i dospívající potřebují hranice, je důležité, aby se rodiče snažili vyhnout zbytečným konfrontacím. Vysvětlete jim, proč děláte rozhodnutí, která děláte, a projevujte jim pozitivní pozornost.

Děti ocení, když budou zahrnuty do plánů na cesty. Je velká šance, že si vyberou zábavní park nebo pláž, pokud budou mezi možnostmi. Někdy se dospívajícím osvědčí vzít s sebou na rodinnou dovolenou zvláštního kamaráda. To sice může zvýšit zátěž rodičů, ale dospívající to pravděpodobně opravdu ocení. Někdy se také osvědčí, když děti jedou na dovolenou s prarodiči místo s rodiči. Někdy zde existuje zvláštní vztah, který může dětem pomoci otevřít se a komunikovat o svých obavách.

Pokud během rodinné dovolené dospívající nespolupracují nebo se chovají nevhodně, pokuste se problém řešit v soukromí. Dospívající si jsou velmi dobře vědomi trapnosti a je zbytečně podlé této citlivosti zneužívat. Ve skutečnosti můžete dětem vysvětlit, jak vás jejich chování uvádí do rozpaků, a ony se na oplátku mohou více snažit vycházet spolu a chovat se přiměřeně.

Děti budou na rodinné dovolené spokojenější, pokud budou mít k dispozici občerstvení, nápoje a zábavu. Málokteré dítě má rádo dlouhou jízdu v autě! Zkuste zajistit individuální přehrávače CD nebo příruční videohry a nezapomeňte na dostatečný počet zastávek na toaletu. Někdy si děti jízdu více užijí, pokud vám mohou pomoci sledovat mapu. Je to pro ně také vzdělávací aktivita. Dodržováním těchto doporučení si můžete z rodinné dovolené udělat šťastnou vzpomínku.