Řecko

 

Tradiční domy v Řecku

Turistické Řecko je jedním z nejoblíbenějších cestovních cílů pro milovníky slunce, moře a kultury. Tato země s bohatou historií a úchvatnými krajinami láká návštěvníky po celém světě. S překrásnými plážemi, malebnými vesničkami a historickými památkami, jako jsou starověké ruiny a kláštery, nabízí Řecko nekonečné možnosti pro dovolenou. Od ostrovů jako Santorini a Mykonos po pevninské destinace jako Athény a Delfy, turistické Řecko přináší zážitky pro každého. Ať už toužíte po odpočinku na pláži, poznávání starověkých tajemství nebo ochutnávání tradiční řecké kuchyně, Řecko má co nabídnout pro nezapomenutelnou dovolenou..

Řecko,‌ země proslulá svou bohatou ⁤historií, ⁢nádhernými ostrovy a úchvatnými zátokami, skrývá ⁢další zajímavý⁤ aspekt, který nechává návštěvníky objevovat – dopravu. ⁤Ať už se‍ rozhodnete prozkoumávat starobylé Athény, malebné uličky Santorini nebo⁢ tradiční rybářské vesničky na ⁢Krétě, říše dopravy ‌v⁤ Řecku‌ nabízí nevšední zážitky a jedinečné možnosti. Pojďme se​ společně ponořit ‌do tajů ​řecké dopravy a odhalit, jak​ se tato fascinující země pohybuje v rytmu svých čtyř tisíc let starých tradic i moderních technologií.

Co se v článku‌ dozvíte

 

Doprava v ⁤Řecku

Řecko, země s bohatou historií a​ malebným pobřežím, nabízí různé možnosti dopravy, které zpříjemní každou cestu a usnadní přesuny‍ mezi turistickými⁣ atrakcemi. Veřejná⁤ doprava je oblíbená, ​zejména‍ v hlavním​ městě⁢ Aténách, kde lze využít moderní metro, autobusy a trolejbusy. V menších ‍městech a⁣ venkovských oblastech jsou ‌častější autobusy a regionální vlaky,​ které spojují⁣ místní destinace. Pro návštěvníky ‌je také k dispozici taxík, který ​nabízí pohodlnou přepravu, ​ačkoli může být‍ dražší než veřejné dopravní prostředky.

 

Dopravní middelCena jízdenky
Metro​ (Atény)1,2⁢ €
Autobus1,2‌ €
Taxi (počáteční sazba)3,5 ​€

Pro ty, kteří hledají ​více dobrodružnou formu dopravy,‍ dostupné jsou ⁣také půjčovny ​automobilů, skútrů a kol. Při pronájmu vozidla mějte na paměti, že Řekové jezdí po pravé straně a dopravní předpisy mohou být striktně vynucovány. Jedním z nejoblíbenějších způsobů dopravy mezi ostrovy⁤ a⁣ pobřežními městy‍ je lodní doprava.⁢ Rychlé trajekty ‍a katamarány** ​spojují hlavní turistické destinace a‍ umožňují‍ přepravu nejen osob, ale i ⁣vozidel. V letních měsících je velmi ‌frekventovaná i plavba ​na jachtách, která‌ otevírá ‍možnosti ​objevování skrytých zálivů a pláží, kam ‌byste se jinak nedostali.

Autem po ⁣Řecku

Řecko​ je ideální destinací ⁢pro cestování autem, protože ​vám nabízí⁣ svobodu prozkoumat ⁤skryté skvosty mimo hlavní ​turistické trasy. Silniční infrastruktura je relativně dobrá,‌ zejména v blízkosti⁣ velkých ​měst ⁤a turistických oblastí. Přestože ⁤jsou některé venkovské ⁣cesty⁣ úzké a klikaté, odměnou vám⁤ bude úchvatný výhled na ⁤krajinu a moře. Pronájem auta je snadný⁣ a cenově dostupný, a většinou zahrnuje ⁤pojištění a neomezené kilometry.‍ Doporučuje se mít s‍ sebou platný mezinárodní řidičský průkaz⁣ a vždy se řiďte místními ‌dopravními předpisy.

 • Pronájem⁢ auta:​ od ‍25 ⁤EUR/den
 • Benzín: přibližně 1,60 EUR/litr
 • Parkování: zdarma ⁢nebo 1–2 EUR/hodina ve městech
 • Mýtné: od 2 EUR do 10 EUR za úsek
MěstoVzdálenost (km)Doba jízdy (hod.)
Athény00
Thessaloniki5005
Patras2102,5
Heraklion3304

Ceny‍ benzínu a ​nafty ‌v Řecku

V‍ Řecku se ceny paliva mohou‍ výrazně lišit v závislosti na regionu⁢ a sezoně. Turistické oblasti a ostrovy‍ mají ‌často vyšší ceny,‌ zatímco ve větších městech a venkovských oblastech je možné najít nižší ceny. Mnoho čerpacích⁣ stanic přijímá ⁤platební karty, ale​ v odlehlejších místech se může stát, že budete muset platit ⁢v hotovosti. Doporučujeme si vždy před‌ cestou zkontrolovat ⁣aktuální ceny⁤ paliva a připravit se na případné výkyvy.

 • Pevninská část – levnější⁣ palivo
 • Ostrovy a turistické destinace – ‌vyšší ceny
 • Platba kartou obvykle možná
 • V ‌odlehlých oblastech běžné⁣ platby v hotovosti
RegionCena benzínu (€)Cena nafty‍ (€)
Pevninská část1.501.30
Ostrovy1.701.50
Turistické oblasti1.801.60

Na cestách​ po⁢ Řecku je důležité mít na paměti, že ⁣cena paliva se může velmi dynamicky ⁤měnit. Aktuální ‍kurz eura a sezona hrají velkou roli v určování cen. Některé ‍čerpací stanice mohou mít⁣ benefitní programy, které nabízejí slevy při pravidelném ​tankování,‌ proto se vyplatí si jednu konkrétní stanici oblíbit. Také je dobře vědět, že kvalita paliva může kolísat, a⁣ proto se doporučuje tankovat na renomovaných stanicích.

Hrad v Siracusa

Dálniční známka a mýto

V‍ Řecku je cestování po dálnicích‌ spojeno s placením mýta, které se liší podle úseku a‌ vzdálenosti. Elektronické mýtné systémy⁣ jsou‌ rozšířené‍ a lze je pohodlně využívat prostřednictvím‌ předplacených ‍karet‌ nebo​ speciálních zařízení instalovaných v automobilu. Na většině dálnic najdete mýtné brány, kde‌ můžete ​platit i standardními prostředky,⁣ jako jsou platební karty nebo hotovost. Elektronické systémy však‍ často nabízejí levnější tarify a umožňují rychlejší průjezd.

Pokud plánujete intenzivnější cestování, ‍je dobré se zamyslet nad⁤ nákupem měsíční nebo roční‌ dálniční známky, které ⁤jsou dostupné pro různé ‍kategorie vozidel. Mýtné poplatky se mohou lišit nejen podle‍ úseku, ale i podle typu‍ vozidla a jeho hmotnosti. Níže⁤ uvádíme ‍příklady ⁢některých poplatků pro osobní auta na​ populárních dálnicích:

ÚsekDélka (km)Poplatek (€)
Athény – Korint855.70
Korint ‍- Patras1207.50
Athény – Thessaloniki50030.50

Autobusem

Autobusová⁣ doprava v Řecku ⁣je nejenom⁣ efektivní, ale⁣ také cenově dostupná. Hlavní autobusoví dopravci ⁣včetně KTEL zajišťují pravidelné linky mezi velkými městy‌ i menšími ⁣vesnicemi. Díky husté síti ⁢autobusových tras se můžete ‍pohodlně dostat i do těch nejodlehlejších koutů země. Autobusy jsou často vybaveny ⁣klimatizací,⁤ Wi-Fi a polohovatelnými sedadly, což zajišťuje příjemnou cestu. ‌Při dlouhých⁢ cestách navíc máte možnost krátkých⁢ přestávek, abyste ‍si mohli protáhnout nohy a ⁤občerstvit se.

Plánování autobusových cest v Řecku je velmi ‌snadné. Jízdenky si můžete zakoupit online,​ přes‍ mobilní aplikace nebo přímo na autobusových nádražích. Níže⁤ je uveden příklad cenové škály pro některé⁢ z‍ oblíbených tras:

Město odjezduMěsto příjezduCena jízdenky (EUR)
AtényThessaloniki25
PatrasIoannina20
HeraklionChania15

Nezapomeňte, že ⁢je dobré přijít na‌ nádraží s dostatečným předstihem, zejména ‌v rušných​ turistických sezónách. Pokud máte těžké ⁢zavazadlo, většina autobusových společností poskytuje úložný prostor, který je⁣ obvykle zahrnutý v ⁣ceně jízdenky.

Autobusová nádraží:

Řecká autobusová ⁤nádraží jsou vynikající ⁢volbou pro cestování, pokud preferujete flexibilitu a chcete ‌poznat ⁤krásu míst, která jsou mimo hlavní turistické trasy. Athény, hlavní město, mají moderní autobusové stanice, ⁣které vám umožní snadno ⁤se přesunout do jakéhokoli koutu země. Zde najdete řadu služeb, jako jsou⁤ informační pulty a restaurace, které vám ⁢zpříjemní čekání na váš ⁣spoj. Ve​ větších ‍městech, jako je Soluň nebo Patra, můžete​ očekávat podobnou úroveň pohodlí a služeb.

 • Informační pulty: Dostanete zde mapy a jízdní řády.
 • Restaurace a kiosky: Možnost ‍občerstvení během čekání.
 • Úložné ​služby: Pro⁢ uschování zavazadel.

Pro menší města, jako je Nafplio ‍nebo ⁤Kalambaka, nádraží bývají jednodušší⁢ a menší,⁢ ale stále poskytují ⁢základní ‌služby potřebné ⁢pro příjemnou cestu. ⁤Výhodou těchto menších nádraží je jejich​ snadná ⁣dostupnost⁣ a ‌možnost ⁢lépe se sladit s jízdním⁣ řádem autobusů. Pokud chcete ‌zažít autentickou atmosféru typického řeckého města, návštěva autobusového nádraží ​je ideálním ⁣začátkem.

MěstoHlavní ⁤služby
SoluňInformační pult, restaurace, úložné⁣ služby
PatraInformační pult, občerstvení
NafplioÚložné služby

Autobusové společnosti:

Řecko nabízí širokou‍ škálu autobusových společností, které ‍zajišťují dopravu mezi městy i ⁢vesnicemi. KTEL je největší sítí autobusových linek,‍ která pokrývá celé území Řecka. Je známá svou spolehlivostí a pohodlím.⁤ Místní i turisti jej ⁢ocení především pro ⁤kvalitní služby a ⁤časté spoje. Jinou významnou společností je Mavromatis, ​která se​ specializuje ‍na dopravu na ostrovy, jako je Kréta a Rhodos. Na tyto ⁢spoje se můžete⁣ spolehnout při plánování výletů po krásných řeckých ostrovech.Pro cestující, ‌kteří dávají přednost menším firmám, jsou tu Kefalonian Lines ​a Lefkada Buses, které nabízejí pohodlné a cenově dostupné možnosti dopravy v konkrétních regionech. Ať už plánujete cestu po kontinentech nebo pracujete na itineráři pro odlehlé ostrovy, ⁢vždy najdete autobusovou společnost, která vyhoví vašim ⁢potřebám.

SpolečnostOblast
KTELCelé Řecko
MavromatisOstrovy
Kefalonian LinesKefalonie
Lefkada BusesLefkada

Příklad cen autobusů na konkrétních trasách v Řecku

V Řecku jsou ‌ceny autobusových⁤ jízdenek často velmi příznivé a liší se v závislosti na trase, která je⁤ vybrána. Některé z nejoblíbenějších⁣ tras zahrnují‌ spojení mezi‍ městy Atény, Soluň, ⁣a ostrovní destinace jako je⁢ Kréta nebo Rhodos. Ceny ⁤se mohou ⁤měnit podle sezóny⁣ a​ vyžádané třídy služeb, ale obecně ⁣lze říci, že autobusová doprava je dostupným způsobem, jak poznat‌ krásy této ⁤země.

Pro lepší přehled uvádíme příklady cen‍ některých oblíbených‍ tras:

 • Atény -‍ Soluň: Cena jednosměrné ‌jízdenky se pohybuje kolem 40 €. Při ⁣zpáteční jízdě můžete ušetřit slevou až 10 %.
 • Atény – Heraklion (Kréta): ⁢ Vzhledem k tomu, že tato cesta zahrnuje ⁣i⁤ trajekt, ceny se pohybují od 60 ‌€⁤ za jednosměrnou jízdenku.
 • Atény – Patras: Tato⁤ trasa, trvající přibližně ‍3 hodiny, stojí kolem 20‌ €.
TrasaCena (jednosměrně)Doba‌ cesty
Atény – Soluň40 €5-6 hodin
Atény ⁣-​ Heraklion60 €9-10 hodin
Atény‌ -​ Patras20 €3 ‌hodiny

Vlakem

Řecké vlaky nabízejí⁣ zajímavý a pohodlný způsob, jak⁢ objevovat ‌tuto nádhernou zemi. Můžete se těšit na malebné výhledy na modré moře, divokou přírodu ‍a historické památky. Řecké železnice kombinují rychlé⁤ spojení mezi⁢ hlavními městy a poklidné cesty venkovem. Hlavní železniční ‌trase mezi Athénami a Soluní se‌ říká „Ose“, a⁤ je vybavena moderními vysokorychlostními vlaky.

 • Jízdenky: ‍Lze je zakoupit online nebo⁤ na ​nádraží.
 • Otevírací doba: Stavte se na železničních stanicích, které jsou otevřeny od brzkého rána do pozdního večera.
 • Komfort: Moderní vlaky nabízejí​ klimatizaci, Wi-Fi a pohodlná sedadla.
TrasaDoba
Athény – Soluň4,5 hodiny
Athény – Patras3 hodiny
Soluň -⁣ Alexandroupoli4 hodiny

V případě⁤ výletů ​po​ východě Řecka můžete ⁤využít i místní dieselové vlaky, které pokrývají méně frekventované trasy. Řecké⁣ státní dráhy (OSE) vám nabídnou rozmanité možnosti přepravy, které uspokojí jak dobrodruhy, tak ty,⁤ kteří⁢ si chtějí především odpočinout. Nezapomeňte, že vlaky⁤ jsou ⁤oblíbeným způsobem cestování, proto je vhodné si jízdenky‌ rezervovat dopředu ‌zejména‍ v⁤ letní ⁢sezóně.

Hlavní⁢ nádraží

Jako hlavní železniční ⁣uzel v‌ Athénách nabízí stanice ‌centrálního nádraží skvělou⁢ polohu pro cestování po celém Řecku. ​Odtud můžete ‍pokračovat do většiny velkých měst vlakem, který je‌ nejen rychlý, ale také pohodlný. Vlaky jsou moderní, klimatizované a často⁤ nabízí možnost bezplatného Wi-Fi připojení. je také ⁢výborně napojeno na městskou ‍hromadnou dopravu, což usnadňuje ‌další ‌přesuny.

 • Dostupné služby: Informace pro turisty, kiosky, kavárny
 • Přímé spojení: Thessaloniki, ⁤Patras, Chalkida
 • Další výhody: Úschovna zavazadel, WC, parkoviště
NástupištěSměr‍ jízdy
1Thessaloniki
2Patras
3Chalkida

Letadlem

Řecko je díky své ⁣členité geografii ideálním místem pro ⁤cestování .‍ Na⁢ pevninské​ části‌ najdete několik významných mezinárodních letišť,⁤ včetně Atén Eleftherios Venizelos, ‍Thessaloniki Makedonia⁢ a​ Heraklion Nikos Kazantzakis.‌ Leťte komfortně mezi ⁤ostrovy z jednoho‌ z‍ mnoha regionálních letišť ‌jako​ jsou‍ Mykonos, Santorini ​a Rhodos.

LetištěMístoDestinace
Atény Eleftherios⁣ VenizelosAtényMezinárodní
Thessaloniki​ MakedoniaThessalonikiMezinárodní
MykonosMykonosRegionální

Doprava leteckou ⁣cestou v ‍Řecku je nejen rychlá, ale i často​ cenově dostupná, zejména pokud si zakoupíte lístky včas. Při vnitrostátních letech můžete využít služeb Aegean Airlines,⁤ Olympic‍ Air nebo ⁢Sky Express, které nabízejí pravidelné spoje mezi hlavními městy a ostrovy. Nezapomeňte také ⁤zvážit nízkonákladové letecké společnosti,⁢ které poskytují řadu ⁤výhodných nabídek.

Letiště

Řecko má ⁣několik významných mezinárodních letišť, která jsou hlavními branami ​do této úžasné země. Klíčovým uzlem je Athénské mezinárodní⁣ Eleftherios Venizelos, ‌které slouží jako hlavní vstupní bod pro většinu turistů. Dalšími důležitými letišti⁣ jsou Thessaloniki‍ – Makedonia,‍ Heraklion ‍na ‌Krétě a Rhodos Diagoras. ⁤Tyto ​ přivítají každoročně miliony návštěvníků a nabízejí‍ široký výběr služeb a destinací.

Na letištích najdete​ celou řadu ​služeb, které vám usnadní cestování:

 • Autopůjčovny: K⁢ dispozici⁢ jsou různé mezinárodní i lokální autopůjčovny.
 • Obchodní centra: Duty-free obchody, restaurace a bary.
 • Dopravní služby: Taxi, autobusové linky a kyvadlová​ doprava do hlavních měst.

Pokud se chystáte cestovat mezi různými řeckými ostrovy ⁣a městy, níže je užitečná tabulka s některými dostupnými leteckými spoji:

DestinaceLetecká společnost
ATHThessalonikiAegean Airlines
HERRhodosSky Express
SKGKosOlympic Air

Letecké‌ společnosti

V Řecku operuje mnoho⁤ leteckých společností, které zajišťují propojení mezi různými ostrovy a pevninou.⁣ Při plánování ⁢dovolené ‍tedy nemusíte ‌řešit složitou dopravu, protože⁤ létání je pohodlné ‌a relativně‌ cenově dostupné.⁤
⁣ Hlavními letišti⁤ jsou:
‌ ​

 • Mezinárodní letiště Eleftherios Venizelos (Athény)
 • Mezinárodní letiště Makedonie ​(Thessaloniki)
 • Mezinárodní letiště Heraklion (Kréta)

‌ ‍ ‌ Mezi nejznámější řecké aerolinky patří AEGEAN Airlines, která nabízí vynikající služby nejen na vnitrostátní, ale‌ i mezinárodní úrovni. Dalšími populárními společnostmi jsou:

 • Sky Express
 • Olympic Air
 • Ellinair

Pláž Portokali v Halkidiki

Pláž Portokali v Halkidiki

Řecko,⁢ srdce ‌historie, kultury a mýtů, ‍je také domovem některých z nejkrásnějších letovisek​ a prázdninových⁢ destinací na světě. Představte​ si slunečné ⁤dny strávené na plážích s jemným pískem,⁣ malebné‌ rybářské vesničky s⁤ bílými domky, azurové moře tak průzračné, že⁤ vás láká k ponoření, a ⁤poklidný životní styl, který⁤ se zdá⁤ být z jiného světa. V této jedinečné zemi se setkává antická historie ⁤s moderním pohodlím a poskytuje⁣ dokonalé prostředí pro ​nezapomenutelné prázdniny. ‌V tomto ​článku se ponoříme do tajů‌ letovisk v Řecku a prozkoumáme,‍ co činí⁤ tuto zemi ⁢tak přitažlivou ⁤letní destinací.

Co​ se v článku dozvíte

 

Bílé ​Santorini

Pro⁤ ty, kteří touží po​ úchvatných ⁢výhledech ​a bílých domech, je ideálním místem⁤ návštěva řeckých letovisek na ostrově Santorini. Tento ⁤ostrov je proslulý svými‍ úzkými ‌uličkami,⁣ tradičními kykládskými‌ domky ‍a překrásnými západy ‌slunce. Prozkoumejte městečka jako je Oia,⁤ plná⁢ **malebných ⁢kaváren** a **boutique hotelů** s neuvěřitelným výhledem na Egejské moře. Každý ⁢kout tu ‍dýchá historií ⁢a ‍tradicí, což dělá z ostrova⁢ skvost středomoří. ‌

 • Pitoreskní uličky
 • Exkluzivní ​restaurace
 • Tradiční keramika ‍a rukodělné ‌výrobky
 • Pláže s černým pískem

Pokud⁣ plánujete ‌nezapomenutelnou ‍dovolenou, je ‌třeba se⁣ podívat⁤ na místní‍ luxusní letoviska. V tabulce níže naleznete ⁣několik doporučených míst:

LetoviskoCharakteristika
OiaRomantické západy slunce
KamariPláže ‌s černým ‌pískem
FiraNoční ⁣život⁢ a nákupy

Nespoutaný Mykonos

Na ostrově, který nikdy ⁢nespí, vás čeká nekonečné množství možností pro⁢ dobrodružství.‍ Jen si představte, jak se procházíte​ po úzkých uličkách‌ z⁢ bílého ⁢kamene, které se⁤ kroutí skrz tradiční kykládskou architekturu. Mykonos vás přivítá‌ nejen svými ikonickými větrnými mlýny ⁤a⁤ romantickými ⁤západy ‌slunce,⁣ ale‌ také svým ‌pulzujícím nočním životem a bohatou gastronomií. Vyberte si mezi⁣ elegantními‌ plážovými ​kluby a autentickými tavernami‍ v⁢ Starém městě, kde každý kout skrývá nové překvapení.

Pokud ‌máte ⁢rádi‌ více ‍strukturovanou ​dovolenou,‌ zde jsou⁣ některé z míst, která ⁣byste měli určitě navštívit:

 • Pláž Paradise Beach: Proslulá pro ⁢své divoké⁤ plážové⁤ party.
 • Tržiště ​v Chóře: Ideální pro ‍milovníky‌ nákupů a tradičních řemesel.
 • Delos: ⁤ Nedaleký ostrůvek, který je perlou antických památek.
MístoAktivitaSpecifika
Pláž Super ParadiseVodní sportyŠiroká nabídka jet-skis a parasailingu
Malí BenátkyProhlídkySkvělý výhled‌ na⁣ západ slunce
Psarou ⁢BeachRelaxaceLuxusní lehátka a ‌vysoký komfort

Nekonečná Kréta

Kréta je známá ⁣svými‍ malebnými letovisky,​ která⁣ nabízí něco ‍pro každého. ⁢Od rušných ⁤pláží ⁣plných ⁤života v Chania až ​po⁢ klidnější ‍zátoky⁢ v ‌Elounda, návštěvníci mohou zažít⁢ celou ​škálu‌ zážitků. ‍Ztracený ⁤ráj čeká na ty, kdo se odváží prozkoumat ‌menší vesničky ⁢jako⁤ Rethymno nebo Matala, kde ‌staré tradice ‌řecké kultury jsou stále‌ živé.
 • Chania -‍ Bohatá​ historie s benátskými přístavy
 • Elounda – Luxusní resorts a soukromé⁣ písečné⁤ pláže
 • Rethymno -⁤ Tiché uličky s pestrobarevnými ⁤květinami
 • Matala ⁣- Jeskynní‍ pláže⁣ a hippie ⁤atmosféra
LetoviskoCharakteristikaHlavní atrakce
ChaniaHistorickéBenátský přístav
EloundaLuxusníSoukromé pláže
RethymnoTradičníStaré město
MatalaBohémskéJeskyně

Mlýny v přístavu Mandraki na Rhodosu

Ostrov ‌slunce Rhodos

Rhodos ⁣je jedním z​ nejslunnějších ⁣míst v Evropě, známý​ svými čistými plážemi, historickými památkami a ⁣malebnými‌ vesničkami. ⁤Pokud hledáte perfektní kombinaci relaxace a⁣ dobrodružství, ​Rhodos nabízí‌ bohatý výběr ⁤letovisek, která ⁢uspokojí potřeby každého cestovatele. Představíme vám některá z‌ nejoblíbenějších míst, ​která byste neměli‌ minout při vaší návštěvě​ tohoto krásného ostrova.

 • Faliraki -⁤ Známé svými živými nočními kluby a rozsáhlými písečnými plážemi, Faliraki⁢ je⁤ ideální destinací⁢ pro ty, kteří⁣ hledají zábavu⁤ a relaxaci u moře.
 • Lindos -⁢ Tato ‌malebná‍ vesnička nabízí⁢ úžasný ⁣výhled z​ akropole, ​tradiční⁣ bílé domky a krásné⁢ zátoky ke koupání.
 • Ixia – Perfektní pro ⁢vodní ‍sporty a luxusní​ koupání,‌ Ixia je​ místem, kde‍ můžete kombinovat akci s odpočinkem na pláži.
LetoviskoSpecifikaNejlepší Čas na Návštěvu
FalirakiNoční‍ život, rozlehlé plážeČerven – Srpen
LindosHistorické‌ památky,‌ bílé domkyKvěten – Říjen
IxiaVodní sporty, luxusČervenec ⁣- Září

Zakynthos s‍ krásnými plážemi

Vydejte se objevovat řecký ostrov, který je známý svými úžasnými⁢ plážemi⁢ a křišťálově čistým ‍mořem.⁣ Zakynthos nabízí mnoho míst, kde‍ si můžete užít nejen‍ sluneční paprsky, ale také ​přírodní‌ krásy. ⁤Pro milovníky odpočinku⁣ a⁣ romantiky​ jsou zde⁤ skvělé ‍možnosti:
 • Navagio ⁤Beach ‌- známá také jako „Pláž‍ s vrakem“, ⁤nachází se na severozápadním pobřeží‌ a je dostupná pouze​ lodí.
 • Gerakas Beach – oblíbené místo pro‍ želvy karety obecné, vhodné ⁣pro​ rodiny‌ s dětmi.
 • Laganas Beach ⁤ – rušná ⁢pláž s mnoha⁣ bary a⁤ restauracemi, ideální‍ pro milovníky‍ nočního života.
PlážCharakteristika
Navagio ‍BeachPláž ⁣s ​vrakem
Gerakas BeachRodinná
Laganas ‌BeachRušná

Kromě vyhledávaných pláží má⁤ tento půvabný ostrov i mnoho ⁤skrytých zákoutí. Pro ​ty, kteří chtějí uniknout davům, nabízí ⁢Zakynthos ‍menší klidné zátoky a ‌neopomenutelné výhledy na Egejské moře. Malebné⁢ pláže jako‍ Dafni nebo Xigia doslova vybízejí k tomu, abyste si⁤ zde užili ​den plný relaxace⁢ a přírodních krás.

Sidari na Korfu

Sidari na Korfu

Historií protknuté​ Korfu

Ostrov ⁣ Korfu,⁢ také⁣ známý⁤ jako Kerkyra, je doslova ​živoucím muzeem historie​ s prestižním seznamem kulturních památek. ⁤Tento smaragdový ostrov v‌ Jónském moři nabízí návštěvníkům ⁣spletité uličky ‍plné‌ venkovní⁤ kavárny, starověké pevnosti a majestátní paláce. Jedním z⁤ nejimpozantnějších ⁢je Palác Achillion, ⁢který nechala postavit rakouská císařovna⁣ Sissi. Dalšími historickými perlami jsou ⁢Byzantské muzeum a Stará a ⁤Nová ‌pevnost.

 • Stará⁤ pevnost: ​ nabízí nádherný‍ výhled na město‍ Korfu.
 • Byzantské muzeum: sbírka ikon z 15. až 19.​ století.
 • Palác Achillion: ⁣ posvátné místo císařovny Sissi.
LokacePopis
Stará‍ pevnostPevnost s nádherným výhledem ⁤na město.
Byzantské ⁤muzeumSbírka cenných ⁣ikon.
Palác AchillionHistorický palác ⁤císařovny Sissi.

Korfu ​je také​ známé svými tradičními lidovými ⁢slavnostmi⁢ a festivaly, které začleňují prvky z‌ řecké mytologie a náboženství. Od oslav​ velikonočních obřadů až po ​barevné ⁣letní ‍karnevaly, návštěvníci mají​ možnost se ponořit do ⁤autentických​ kulturních zážitků.

Neznámý Paros

Zapomeňte na párty střediska,⁢ která jsou ⁢přeplněná​ davy turistů. Paros, ostrov ukrytý ve‌ vlnách Egejského moře, nabízí kousek autentického‍ řeckého ‍ráje, kde⁢ čas plyne ​pomaleji a klid se⁣ mísí s šuměním moře. Navštěvovat ⁤jeho malebné vesničky znamená objevit úzké kamenné uličky, kde se⁢ dá stále cítit duch starých časů a‌ kde místní ⁣obyvatelé rádi ⁤vítají ‌cestovatele⁢ s‌ pravými řeckými ​úsměvy. Nepropásněte možnost ochutnat pravé řecké pochoutky ⁤v malých ‍tavernách, kde se pomalu připravují​ tradiční pokrmy mezze, jako ‌jsou olives, ⁣feta,​ a‍ tzatziki,​ každý s příběhem svého původu.

Pokud jste nadšenci ⁢pláží,⁤ zamilujete si křišťálově čisté vody⁢ Parosu. Některé ⁣z nejoblíbenějších pláží, které​ stojí za ⁣návštěvu, zahrnují:

 • Golden Beach – pro surfování
 • Kolymbithres – s ‌jedinečnými⁢ skalními formacemi
 • Santa Maria⁣ – ⁤ideální​ pro ⁤rodiny

V oblastech,‌ jako je Naoussa nebo Lefkes, se můžete těšit na kombinaci historických ‍budov, ‌útulných kaváren ‌a nezapomenutelných⁢ výhledů.⁢ Paros má co nabídnout všem, kteří hledají ‍autentický zážitek mimo ⁣hlavní ‍turistické trasy.

AktivitaLokace
PotápěníÁgios Prokopios
Jízda na⁤ koniPounda Beach
Kulturní‍ prohlídkyParikia

Naxos – největší z Kykladských ostrovů

Ostrov⁢ Naxos⁢ je ⁢perlou Kyklad s nádhernou‌ přírodou, bohatou kulturou a nepřeberným množstvím možností, jak strávit dovolenou.⁢ Některé ⁤z‌ nejvýznamnějších lákadel ⁢zahrnují:

 • Pláže Agios ‍Prokopios a Plaka Beach⁢ – známé svým jemným pískem a⁢ křišťálově čistou vodou.
 • Hory a údolí –‌ ideální⁢ pro ⁣pěší turistiku ⁣a cykloturistiku s dechberoucími⁣ výhledy‍ na moře a okolní ostrovy.

Pokud hledáte oázu klidu nebo aktivní dovolenou, Naxos vás nezklame.⁤ Vedle přírodních krás nabízí i bohatou ‍historickou a kulturní stránku:

Doporučené ‌památkyLokalita
PortaraNaxos Town
Chrám DeméterSangri
Benátská věžApiranthos

Skiathos

nabízí fascinující kombinaci přírodních‍ krás, historií⁢ oplývajících uliček a moderního nočního života. Tento malý ostrov ‌v ​Egejském⁤ moři ⁣je známý především svými brilantně bílými ‍plážemi a ⁣čistým tyrkysovým‌ mořem. Návštěvníci se mohou těšit⁢ na Koukounaries pláž,⁣ která ‍je považována ‍za jednu z ⁤nejkrásnějších v⁣ Evropě, a⁤ také na ​čarovné zátoky‌ přístupné pouze lodí. Pro milovníky⁤ přírody jsou zde nekonečné možnosti turistických tras vedoucích‌ přes husté ‌borovicové lesy a malebná zákoutí.

 • Bary a ⁢kluby: energický noční život.
 • Historické památky: klášter Evangelistria a staré⁤ město .
 • Výlety lodí: k⁢ neobydleným​ ostrovům ⁤a skrytým plážím.
AktivitaPopis
ŠnorchlováníPrůzračné vody plné ​mořského života
TuristikaStezky protkané borovými lesy
GastronomieTradiční ‍řecká kuchyně ⁤v ⁣místních ‌tavernách

Hippokratův ⁢Kos

Ostrov Kos, známý jako​ rodiště slavného antického lékaře Hippokrata, fascinuje návštěvníky nejen svou bohatou historií, ale‌ také ⁢širokou nabídkou ⁣moderních letovisek. Tento půvabný ostrov v Egejském moři nabízí malebné pláže s jemným pískem‌ i skalnatými zátokami, kde si milovníci koupání přijdou na ⁣své.‌ Vydejte se ​po‍ stopách historie a ​obdivujte antické památky, jako je Asklepion, anebo‌ propadněte kouzlu vesnického‍ života‌ ve městečku Zia, kde na vás ⁤čekají úzké uličky a pohledy na kontrastní modrobílé ‍domy.

 • Relax na pláži Paradise
 • Spojte se s přírodou v‌ národním ‍parku Plaka
 • Objevte noční život v městě ⁤Kos

Podobně jako Lefkada a​ Zakynthos, i Kos‌ se ​může pochlubit ‍bohatou​ gastronomií⁤ plnou tradičních řeckých pokrmů. Místní taverny a restaurace nabízejí vše od ⁤čerstvých mořských⁣ plodů až ⁤po oblíbené suvlaki. Nezapomeňte ochutnat zdejší ‍med a olivový​ olej, které jsou vyhlášené ​svou kvalitou. ⁢Pro více⁣ informací ⁣o okolních letoviscích a atrakcích ⁣můžete nahlédnout ​do⁤ následující ‌tabulky.

LetoviskoVzdálenost‍ od ‍města ⁣KosHlavní atrakce
Tigaki11 kmPláž Tigaki
Kefalos33 kmRuiny⁤ starého města
Antimachia20 ⁤kmAntimachianský⁢ hrad

Každé⁣ z těchto letovisek ⁢nabízí ⁤něco ‍unikátního, ať už hledáte dobrodružství, relaxaci, kulturu nebo noční život

Řecká ​letoviska lákají cestovatele s různými ⁤zájmy‌ a ‌přáními. Pro milovníky dobrodružství ‌jsou ideální místa jako Lefkada a ‍Zakynthos,⁣ kde najdete ⁢vynikající podmínky pro⁢ vodní ⁣sporty, ⁣jako ⁣je ​windsurfing‍ a ⁢potápění.⁢ Pokud⁣ dáváte přednost⁣ relaxaci, určitě vás​ potěší Santorini⁤ se svými ikonickými bílými domy ​a ⁢úchvatnými⁤ západy slunce, nebo Korfu,‍ kde si užijete⁢ klidné⁤ pláže​ s jemným pískem a⁢ tyrkysovým mořem.

Pro⁤ ty, kdo mají zájem o kulturu, nabízíme Rhodos⁤ s jeho starobylými⁣ městy ⁣a archeologickými lokalitami nebo ‍Krétu, ⁤která⁢ je domovem minojských paláců a muzejních skvostů. A⁤ pokud hledáte noční život,⁢ navštivte‌ Mykonos, ⁤který je proslulý svými ⁣plážovými párty⁤ a nočními ⁤kluby, nebo Kos s rušnými ⁤bary a kasiny. Zde jsou některé klíčové ‍vlastnosti vybraných‍ letovisek:

LetoviskoHlavní⁤ atrakce
LefkadaVodní ⁢sporty
SantoriniRomantické západy slunce
KrétaHistorické ‍památky
MykonosNoční život

Co se⁤ v článku⁤ dozvíte

 

Počasí ⁢v Řecku

Řecko je oblíbenou ​destinací turistů díky svému ⁢mírnému středomořskému​ klimatu. Léto je⁤ zde dlouhé a‍ suché, zatímco zimy jsou krátké⁤ a mírné.⁣ Počasí ​se liší⁤ podle regionu, takže můžete ‌zažít různorodou atmosféru při⁤ cestování ‍po zemi. V⁣ letních ⁤měsících teploty často překračují ​30°C, zatímco ‌zimou časté deště udržují krajinu ‍zelenou ‍a svěží.

 • Severní⁢ části: ⁢ Většinou chladnější‍ a vlhčí​ než⁢ zbytek země.
 • Jihořecké ostrovy: ⁢Obvykle teplejší a sušší, ideální pro plážovou dovolenou.
 • Pobřežní oblasti: Přijemné mořské klima s výkyvy teplot minimálními.
MěsícePrům. teplota (°C)Srážky (mm)
Leden1050
Červen2415
Srpen295
Říjen1960

Jaro

Jarní počasí v Řecku je velmi ⁢příjemné⁣ a láká návštěvníky‍ z celého světa. Teploty⁢ jsou obvykle‍ mírné, okolo 15–25 ⁣°C,‌ a⁢ ideální pro outdoorové aktivity. ‍Konec března a začátek ⁣května je ideální čas pro objevování historických památek ‌a malebných měst. Tato sezóna ​také ​přináší rozkvetlé zahrady a vonící citrusové háje, které jsou⁢ pastvou pro oči.Mezi oblíbené ‌jarní aktivity patří:
⁤ ‍

 • Turistika‍ po národních‍ parcích
 • Návštěva archeologických nalezišť
 • Ochutnávky místních vín a ‌kulinářských specialit
 • Plavby po Egejském a ‌Jónském moři
MěsícMinimální teplotaMaximální​ teplota
Březen10 °C18 °C
Duben13 °C21 °C
Květen16⁣ °C25 ‍°C

Léto

Odpolední úmorné horko a křišťálově čisté moře jsou neoddělitelnou součástí řeckého léta. Když‌ teploty stoupají nad‍ 30°C, ⁤je osvěžující ⁤koupání v azurových ‌vodách Egejského nebo ‌Jónského moře nezbytností. Poznejte známé turistické destinace⁢ jako Santorini nebo Mykonos, ​kde si ⁢můžete užít jak ⁢slunce, tak⁣ místní kulturu a kuchyni. ‌Pro milovníky přírodních krás jsou​ tu malebné pláže na​ ostrovech jako ⁣Zakynthos a ‍Kréta, kde můžete relaxovat‌ ve stínu ⁢borovicových hájů.

Typické letní aktivity⁤ v Řecku​ zahrnují:

 • Plavání a‌ šnorchlování‍ v průzračné vodě
 • Vydejní pěších výletů⁣ po malebném⁣ okolí
 • Večerní posezení v tradičních ⁤tavernách s místními specialitami‍ jako jsou:
  • Musaka
  • Gyros
  • Čerstvé mořské ⁣plody
 • Návštěva slavných ​historických památek​ jako Akropolis
DenTeplota (°C)Předpokládané‌ aktivity
Pondělí28Plavání, šnorchlování
Středa31Výlet po ostrově, piknik
Pátek29Kulturní prohlídka,​ večerní večeře

Podzim

v Řecku přináší spoustu kouzelných momentů. ⁣Klima​ je stále ⁤příjemné a teploty se pohybují mezi⁣ 15–25 °C, což je ideální pro procházky po plážích nebo ‌objevování ⁤historických památek.​ Teplotní ​výkyvy ​jsou během u mírné, a proto je to období, kdy můžete zažít Řecko​ bez toho, aby‌ vás ⁤sužovalo letní vedro nebo zimní chlad.

 • Průměrná teplota: 20 ‌°C
 • Množství srážek: ⁣60‍ mm
 • Sluneční svit: 7 hodin⁢ denně

ní počasí ⁢umožňuje také ochutnat různé sezónní speciality. V ‍této‌ době ​můžete najít ⁢na trzích čerstvé fíky, granátová​ jablka a různé druhy ořechů.⁣ Druhé ní měsíce se pyšní množstvím festivalů, které ⁣oslavují sklizeň‌ a místní kulturu. Atmosféra je⁤ klidná a návštěvníci mohou⁤ cítit autentickou řeckou pohostinnost bez turistického ruchu.

MěsícTeplotaSrážky
Říjen23 °C40 mm
Listopad18‍ °C80 mm

Zima

Řecko v zimě nabízí zcela‌ jiný zážitek než během letních měsíců. Mírné teploty a méně turistů poskytují relaxační ⁤atmosféru ideální pro prozkoumávání‌ historických památek‌ a ​půvabných měst.‍ Na severu země​ lze dokonce‍ zažít ‍lehký sníh, který⁢ pokryje krajinu⁣ kouzelným ‌bílým pláštěm. Tato sezóna‌ je‌ navíc skvělou ⁤příležitostí ⁤pro výhodné nakupování,⁤ protože ​ceny jsou výrazně nižší mimo‍ hlavní turistickou sezónu. Místní trhy se rozprostírají podél útulných‍ ulic ‍a nabízejí ⁢autentické zboží, od tradiční keramiky až po⁤ řemeslné šperky.

 • Průměrné‌ teploty: ​ 5 -⁣ 15°C
 • Deštivé dny: Časté,⁢ obvykle krátkodobé‌ přeháňky
 • Hory: Vhodné pro zimní ‌sporty
MěstoPrůměrná teplotaZajímavost
Atény10°CAntické ⁢památky
Thessaloniki8°CBohatá kultura
Kalavryta5°CSki resort

Letní teplota moře v Řecku

Letní teploty mořských vod⁢ v Řecku jsou ideální⁢ pro milovníky pláže a vodních⁢ sportů. Během června se ⁣moře​ postupně ⁣ohřívá a dosahuje příjemných 21-24°C. V červenci a srpnu, kdy turistická⁣ sezóna vrcholí, se můžete těšit na teploty mezi 24-27°C, což⁢ znamená osvěžující, ale‍ zároveň pohodlné koupání.

Pokud se rozhodnete navštívit Řecko na⁣ podzim,⁤ teploty moře zůstávají přívětivé až do konce října. ​V září a ‍říjnu se moře ochlazuje jen nepatrně, průměrně 22-24°C, což je ideální pro ty, kteří upřednostňují⁤ klidnější zážitky mimo hlavní turistickou sezónu.

MěsícTeplota vody (°C)
Červen21-24
Červenec24-27
Srpen24-27
Září22-24
Říjen20-23

Tabulka teplot během roku

Řecko‍ je ⁤známé svým příjemným středomořským klimatem. Mírné zimy‌ a​ horká léta jsou charakteristickými⁤ znaky tohoto regionu, což činí z Řecka​ oblíbenou destinaci po celý rok. Uvádíme přehled ⁢průměrných měsíčních teplot⁤ ve​ vybraných řeckých městech, abyste si ‍mohli naplánovat svou cestu ve správný čas:

MěsícAthény ⁣(°C)Thessaloniki (°C)Heraklion (°C)
Leden10612
Duben161517
Červenec292728
Říjen201821
 • Léto: Lze ⁤očekávat horké ⁢počasí s teplotami běžně nad 30 °C.
 • Podzim:⁣ Příjemně se ‌ochlazuje, ideální⁤ pro turistiku.
 • Zima: Teploty jsou mírné, zejména na jihu.
 • Jaro: Teploty začínají růst, vše kvete ⁢a zelená se.

Kdy jet​ do Řecku

Řecko je země plná‌ slunce a krásného počasí po⁢ většinu ⁤roku, což z ní činí ideální destinaci pro milovníky teplých dnů a slunečních pláží. ⁣Nejlepší doba k‌ návštěvě závisí na tom, co ​hledáte a ‍jaké aktivity plánujete. Pokud toužíte po klidné dovolené s menším počtem ⁣turistů,⁣ ideální období ​je jaro (duben až červen) a podzim ‌(září až říjen). Teploty jsou příjemné,‍ pohybují se kolem 20–25 °C, což ​je ideální pro‌ procházky po⁢ historických​ památkách i přírodní krásy.Pro ty, kteří ⁣milují​ teplé letní dny a ⁣pláže, je léto nejlepší‍ volbou. Červenec a srpen jsou totiž ve znamení vysokých ⁣teplot, ‌které často dosahují​ 30–35 °C. Nezapomeňte však, že během těchto měsíců je⁢ Řecko ​oblíbenou turistickou destinací,​ takže můžete očekávat ⁤větší ⁤davy turistů. Letní aktivity zahrnují:‌ ⁢

 • Opalování a‍ koupání
 • Vodní sporty, ‍jako je windsurfing nebo⁤ potápění
 • Návštěva letních ⁢festivalů a kulturních akci
ObdobíTeplotyAktivity
Jaro20-25​ °CProcházky, památky, příroda
Podzim20-25⁢ °CProcházky, památky, ⁢vinné sklípky
Léto30-35 °CPláže, vodní sporty, ⁣festivaly

Hlavní‌ sezona (červen až září)

Od června⁣ do ‍září se počasí v Řecku stává ⁢skutečně⁣ pohádkové.⁣ Středozemní ‍klima tohoto ⁣regionu přináší teplé, slunečné dny a​ mírné noci, což je‌ ideální pro dovolenou⁢ u ‍moře. Teploty se v těchto⁤ měsících⁣ pohybují mezi 25°C až 35°C, přičemž občasné vlny horka mohou ​přinést teploty i nad 40°C. Mořská voda je příjemně teplá, dosahuje kolem 24°C až 28°C, což činí⁤ koupání a vodní‍ sporty velmi lákavými ‍aktivitami.

Během této‍ doby můžete také ⁢očekávat ⁤minimum‍ srážek, ‍což znamená více slunečných dní ‍než kdy ‌jindy. Pro návštěvníky, kteří chtějí objevovat antické památky, návštěvu měst ​nebo vychutnávat tradiční řeckou kuchyni ​pod širým nebem, ⁣jsou letní měsíce ideální časem. Níže uvedená tabulka shrnuje průměrné měsíční⁤ teploty a ⁣počet slunečných hodin:

MěsícTeplota °CSlunečné hodiny
Červen30°C300
Červenec34°C350
Srpen35°C340
Září31°C280

Vedlejší sezona (konec května, červen a konec září)

V období⁣ vedlejší sezony, konec května,​ červen‌ a konec září, je počasí v Řecku‍ velmi příjemné a ‌ideální pro tučné cestovatele, kteří⁣ si přejí vyhnout se největšímu turistickému ruchu. Teploty jsou ⁤mírné, pohybují ‍se kolem 20 až‌ 28°C, ⁣což nabízí​ příjemný zážitek pro poznávání historických památek‍ a‌ relaxaci na méně přeplněných ‍plážích. Průměrné⁤ teploty v těchto měsících ukazuje následující tabulka:

ObdobíPrůměrné teploty⁤ (°C)
Konec května20-25
Červen23-28
Konec září22-27

Navíc se můžete těšit‍ na méně dnů s dešťovými přeháňkami, dále‌ i vlny ⁤teplého a ‌suchého počasí, které jsou typické pro‌ Středomoří. Toto ‍období je‌ ideální pro⁢ milovníky pěší turistiky nebo⁣ cyklistiky, kteří chtějí ‌objevovat malebné řecké mestečka a ‌přírodní ‌krásy v příjemnějším klimatu.‌ Zároveň můžete využít ​výhodnějších cen za ubytování a ​další ⁤turistické služby, ​protože není sezóna v plném proudu.

Zimní sezona (konec prosince ‌až​ březen)

Zimní počasí v Řecku se liší v‌ závislosti na regionech. Severní část Řecka ⁢obvykle zaznamenává chladnější teploty s ⁢možností ‍sněžení, ​zvláště ⁣v horských oblastech, jako jsou například‍ oblasti Thrákie. Teploty mohou klesnout až‍ na 0 °C, ‍což ​je výrazně jinak oproti ‍teplejším jižním oblastem. Atény ⁤mají mírnější zimy s teplotami ​kolem 10-15 °C, což je ⁢ideální klima pro procházky a objevování historických⁣ památek bez letních‍ turistických davů. Dále na‍ jih, na ostrovech jako⁣ Kréta a Rhodos, můžete‍ zažít ‌mírné a příjemné počasí, i ⁤když ​noční teploty⁣ mohou být chladnější.

Výhodou cestování do Řecka v zimním období je, že hlavní turistické atrakce nejsou přeplněné, což ⁤vám ⁢umožní užít‍ si klidnější ⁣zážitek. ⁤Pokud ⁤plánujete návštěvu řeckých ​hor, pak vás‌ čekají úchvatné scenérie zasněžených⁢ vrcholků a ⁢možnosti ⁢zimních sportů. Níže je přehled průměrných⁤ teplot v⁣ různých oblastech během zimní⁢ sezony:

OblastPrůměrná ‍denní teplota
Severní‌ Řecko0-10⁢ °C
Athény10-15 °C
Kréta / Rhodos15-20 °C
 • Bez davů: V zimě turisty méně frekventovaná⁢ místa.
 • Zimní sporty: Vyžití v horách‌ -‌ lyžování apod.
 • Historické památky: Prohlídky ​bez návalů turistů.

Kostel na Korfu

Kostel na Korfu

Řecko, známé po celém světě⁣ svou ⁢bohatou ‌historií a ‍impozantními památkami, nabízí nadšencům pro přírodu‌ mnohem víc‍ než jen ⁤antické chrámy a olivové háje. Skládá se ze ‌stovek ostrovů, majestátních‌ hor a malebných ​jezer, tato středozemní země ukrývá ⁢jedinečná přírodní tajemství, která⁣ čekají na objevení. Připravte ‍se na nezapomenutelnou ‍cestu od dech beroucích kaňonů‌ po ⁤neobyčejné ⁢pláže – seznamte se s přírodními ⁣zajímavostmi⁣ Řecka, které ‌vám otevřou nový pohled na tuto fascinující destinaci.

Co se v článku dozvíte

 

Na severozápadním pobřeží ostrova Zakynthos se nachází jeden z nejvíce fotogenických pláží na ‌světě – Navagio Beach. ‌Tato pláž, ‍známá také jako „Pláž vraku“, je⁣ oslnivým klenotem Řecka, který přitahuje ⁢návštěvníky ‍z celého světa. ⁣Dominantou⁤ je vrak ‍lodi, která zde ztroskotala v roce 1980. ‌Oblast kolem pláže je obklopena vysokými ⁣bílými útesy, které tvoří perfektní kontrast ​s azurovou vodou Jónského ‌moře. K pláži se dostanete pouze lodí, což jen přidává na její⁣ mystice a exkluzivitě.Navagio Beach není ​jen o‌ koupání a opalování. Můžete se těšit také‌ na:
 • Šnorchlování v⁢ křišťálově čisté vodě
 • Fotografování úchvatných scenérií
 • Průzkum jeskyní kolem pláže

⁢Pro milovníky dobrodružství je tu možnost vychutnat ‍si paragliding z‍ okolních útesů. Bez ohledu na to, zda ležíte podél pláže nebo obdivujete výhledy z vrcholků útesů, zážitek z tohoto místa bude nezapomenutelný.

AktivitaPopis
ŠnorchlováníObjevování podmořského světa
FotografováníDokonale fotogenické scenérie
ParaglidingVzrušující lety nad pláží
JeskyněPrůzkum přírodních jeskyní

Samaria ⁢Gorge (Kréta)

Samaria Gorge ‌ je jednou ‌z ⁤nejvíce⁢ dechberoucích přírodních scenérií na Krétě a‌ jedním z nejdelších kaňonů v Evropě. S‌ celkovou ‍délkou přes 16⁢ kilometrů⁢ nabízí návštěvníkům neuvěřitelný zážitek z pěší turistiky, průchod skrze spektakulární ⁣skály a přírodní krásy. Zvláště na jaře je tento kaňon‌ plný pestré flóry a fauny, kdy ​kvete celá řada endemických druhů rostlin. K mání ​je i mnoho ‍vyhlídkových míst, odkud můžete vidět nezapomenutelné výhledy na krasové útesy a ⁢hluboké soutěsky.

Chcete-li se ⁢připravit na tuto pěší túru, zde je několik užitečných tipů:

 • Pevná obuv: Pro lepší stabilitu na ‌nerovném terénu.
 • Dostatek vody: Cesta může být náročná, zejména v⁤ letních měsících.
 • Lehké občerstvení: ⁣Energetické‌ tyčinky či ovoce jsou ideální.
 • Ochrana před sluncem: Klobouk, sluneční brýle a opalovací krém.
AspectDetail
Délka trasy16 ​km
Časová náročnost5-7 hodin
PřístupnostDuben⁢ – Říjen

Plitvická ‌jezera (Kos)

⁢ Plitvická jezera, známá také jako ‍Perama Cave, jsou skvostem přírodních krás Řecka. Toto‍ fascinující ⁤místo ⁢je ⁢oázou klidu a rozmanité fauny⁢ a⁣ flóry.​ Návštěvníci se mohou těšit na⁤ krásné⁣ vodopády, průzračné jezera a porostlé⁢ lesní stezky, ⁣které vytvářejí dokonalou scénu pro výlety a relaxaci. Díky své neuvěřitelné biodiverzitě je tato oblast domovem ‌mnoha endemických druhů rostlin a zvířat. Celý ekosystém⁢ je pečlivě chráněn a patří ⁣mezi nejoblíbenější⁢ turistické cíle pro​ milovníky přírody.⁢ ‌
 • Vápencové útvary: ⁤Tyto působivé‌ skalní‍ formace​ dávají jezerům‌ jejich jedinečný ⁣vzhled.
 • Jeskyně: Skrytý poklad pod hladinou, který stojí za to objevit.
 • Fauna a ‍flóra: Speciální chráněné druhy, které se nikde jinde na světě nevyskytují.

Tabulka zajímavostí této⁢ lokality:

VlastnostInformace
Výška‍ vodopádu78 metrů
Plošná rozloha295 km²
Počet jezer16

Mount Olympus

Řecký vrchol krásy‍ a mytologického významu, Mount Olympus, ⁤je místo, které⁤ uchvátí nejen zapálené horolezce,‌ ale i ​všechny milovníky přírody a historie. Tento majestátní masiv, dosahující​ výšky 2918 metrů, je nejvyšší horou v Řecku a ‌domovem bohů v antické mytologii. Stoupání na jeho vrchol vás přivede k dechberoucím výhledům na Egejské moře a okolní ⁢krajinu. Cestou můžete obdivovat úžasné klenoty flóry a fauny, které zde ​najdete pouze v této oblasti. Navštěvovat je jako cítit krok antických‍ bohů ‌pod vašima nohama.

 • Výška: 2918 m
 • Nejvyšší bod:⁣ Mytikas
 • Světové dědictví UNESCO
 • Flóra: 1700+ druhů rostlin
 • Fauna: jedinečné⁢ ptačí druhy, medvědi, vlci

Prozkoumání různých tras a stezek, které vedou⁣ k vrcholu, vás zavede do světa fascinujících přírodních rezervací ‍a ekosystémů plných života. Zde si můžete užít nádherné výhledy, klidné údolí a dokonce i ⁤tajemné jeskyně, které čekají na své objevení. Pokud hory ​nejsou vaším šálkem čaje, oblast kolem Mont Olympus nabízí i možnosti pro ‍cykloturistiku,⁣ pozorování ptáků nebo jednoduše relaxaci na březích klidných horských potoků. To všechno z něj činí ideální destinaci⁣ pro každého,⁢ kdo hledá únik od moderního světa.

Lake ⁢Plastira

V srdci prosluněného Řecka leží ‌ukrytý poklad, ⁤známý jako Jezero Plastira. Toto klidné jezero, které bývá často‌ nazýváno „Malé​ Švýcarsko Řecka“, je dokonalým útočištěm pro milovníky přírody a klidu. Obklopené bujnými lesy a ⁤malebnými vesnicemi, nabízí ohromující scenérie a unikátní atmosféru.Mezi hlavní atrakce patří:

 • Malebné turistické stezky
 • Hudební a⁣ kulturní festivaly
 • Možnosti vodních⁤ sportů

Jezero​ nejen láká svojí krásou, ale i svou‌ historií. Bylo ​uměle vytvořeno v‍ roce 1959 za účelem​ poskytování vody a elektřiny okolním oblastem. Dnes je rájem pro venkovní aktivity a⁢ přitahuje návštěvníky z celého světa. Navštivte jezero⁢ během různých ročních období a objevte jeho proměnlivou krásu!

AktivitaObdobíPopis
TuristikaJaro/LétoObjevte krásné ⁤přírodní stezky.
RybolovCelý rokRybářský ráj pro všechny rybáře.
FestivalechLétoKultovní ​festivaly plné hudby a tance.

Vikos Gorge (Epirus)

V srdci pohoří Pindos v regionu Epirus naleznete skutečný přírodní skvost. Vikos​ Gorge se pyšní titulem jednoho z nejhlubších kaňonů světa. ⁤Tato ohromující přírodní formace je vytvořena řekou Voidomatis, která si cestu prorazila ⁢skrze vápencové skály,⁣ čímž vytvořila malebné údolí. Pro pěší turisty‍ se zde nabízí několik stezek vedoucích kolem strmých útesů a přes husté‍ lesy, odkud je‌ fascinující výhled na kaňon a jeho okolní krajinu.

Návštěvníci mohou objevit ​bohatství fauny a flóry, která v této oblasti prosperuje díky čistým pramenům a nedotčené přírodě. Mezi zajímavosti patří:

 • Turistické stezky s výhledem na úchvatné scenerie
 • Četné jeskyně a skalní útvary
 • Vzácné druhy rostlin a živočichů

Pro milovníky geologie a ekologie je to ráj na zemi.

AktivitaVzdálenost
Výšlap po okružní trase20 km
Návštěva jeskyní2-3 hodiny

Paxos⁣ a Antipaxos

Ostrovy jsou‍ jedním z ⁤nejkrásnějších koutů Řecka,‌ ležící v Jónském ⁣moři, kde se příroda setkává s ‌idylickým prostředím a křišťálově čistými vodami. Paxos je známý ⁢svými olivovými háji, malebnými vesničkami a nádhernými plážemi. Gaios, hlavní město Paxosu, ⁢nabízí kouzelné přístavy a úchvatný výhled na okolní krajinu. Svojí ​rozlehlostí sice nepatří mezi obrovské ostrovy,⁢ ale jeho přírodní krása ‍je nepřehlédnutelná.

Na ‌druhé straně, Antipaxos je menší ostrov, který okouzluje návštěvníky svými nedotčenými plážemi a křišťálovou vodou. Je ideálním místem pro milovníky šnorchlování⁣ a potápění, díky bohaté podmořské ⁣fauně a flóře. Pokud toužíte po‌ klidu a exotické atmosféře,​ Antipaxos je perfektní volbou. Ostrov je pokrytý vinicemi a ‌známý ⁤svými výbornými místními víny, které byste neměli vynechat při návštěvě. Mnohé restaurace a taverny ‍zde nabízejí ⁢autentické speciality s výhledem na nekonečné ‍modré moře.

 

OstrovHlavní Zajímavosti
PaxosGaios, Olivové háje, Pláže
AntipaxosŠnorchlování, Vinařství, Klidné pláže

Pelion

, malebná oblast na východě Řecka, je ideální ​destinací ‌pro milovníky přírody i‌ historie. Tato oblast se pyšní nádhernými‍ vesnicemi, hustými lesy a krásnými ⁢plážemi, které jsou ‍rozesety podél‌ Egejského moře. V u najdeme plnočetné chrámy a tradiční architekturu, jež ‍dokonale zachycuje atmosféru starověkého Řecka. Procházky po těchto vesnicích vás​ zavedou zpět ⁣v čase a nabídnou neopakovatelné výhledy na přírodu z každého úhlu.

 • Vizovické kamenné můstky
 • Stromy hruškovníku
 • Tradiční taverny

Oblast je také známá pro své pěší a cyklistické stezky,⁢ které vedou přes⁤ hory a​ údolí. Tyto stezky procházejí skrze lesy plné dubů, ‍buků a kaštanů,⁣ což značí‍ bohatou biodiverzitu. V zimě‌ se zdejší svahy promění ⁣v oblíbené ⁤lyžařské ⁤středisko. Na jaře a v létě láká ⁤turisty na své křišťálově čisté pláže a modré laguny. Pokud hledáte útěk před ruchem⁤ městského života, nabízí přírodní ráj,⁤ který vás okouzlí svou jedinečností‍ a klidem.

AktivityObdobí
Pěší turistikaJaro
LyžováníZima
Plážový⁣ relaxLéto

Prespa Lakes

Prespanská‍ jezera jsou jedinečným koutem přírody nacházejícím se na pomezí Řecka, Albánie a Severní Makedonie. Tato oblast ⁢je domovem‌ mnoha ⁢vzácných druhů⁤ rostlin a živočichů, včetně pelikánů a⁢ mnohých dalších vodních ptáků. Jezera⁣ jsou rozdělena na dvě hlavní oblasti – Velké Prespanské⁤ jezero a Malé Prespanské⁢ jezero. Kromě bohaté fauny a flory nabízí tato ⁣destinace i nádherné výhledy na okolní hory a fascinující krasové útvary

 • Unikátní mezinárodní⁢ biosféra
 • Bohatá historie ‍a kultura
 • Přírodní rezervace a ochrana ptáků
JezeroMaximální hloubkaRozloha
Velké Prespanské jezero54 m285 km²
Malé Prespanské ⁢jezero7⁣ m47 km²

Kromě přírodních krás nabízí oblast i bohatou kulturní historii. V ​okolí jezer se nacházejí starodávné ⁢kláštery, zříceniny a tradiční⁣ vesnice, ‌které udržují dávné tradice a zvyky. Například ‌vesnička Agios Achillios, jenž je ‍přístupná ⁢pouze dřevěným mostem přes‌ Malé Prespanské jezero,‌ je skutečným pokladem ⁤historie. Oblast je ideální pro milovníky pěší turistiky, kteří mohou prozkoumat bohatou faunu‌ a⁢ flóru nebo si⁤ užít klidného rozjímání u vody.

Santorini

Řecko, ​kolébka civilizace,​ je země, která ⁢vypráví příběhy staré tisíce let. Přijměte ⁤pozvání na cestu‍ časem, na výpravu ​za památkami, které již po staletí fascinují návštěvníky ​z celého světa. Projděte se ⁢mezi honosnými chrámy, antickými divadly ​a zachovalými památkami,‍ které svědčí ‍o velikosti a rozmanitosti historie‍ této výjimečné země. Od majestátního Partheonu ⁢na⁣ Akropoli až po mystické ⁣ruiny Delf, Řecko je skutečným rájem pro milovníky historie, archeologie ‍a kultury.⁤ Připravte se na objevování,⁢ které vás okouzlí a zanechá ve vás​ hluboký dojem.⁤ Vítáme vás na ⁣cestě za poznáním památek‍ v Řecku.

Co se v článku dozvíte

Akropolis (Athény)

⁤‌ ‍ ‍ Nachází⁤ se na výšině‌ nad⁢ moderním městem, tento‍ starověký komplex je jedním z nejikoničtějších‍ symbolů antické civilizace. Parthenon, Erechtheion a Chrám​ Athény Niké jsou národní poklady,‌ které ​vás zavedou ⁢do dob⁢ starověkého Řecka. Každý⁤ z těchto chrámů⁣ má své⁢ vlastní příběhy a legendy, které doplňují bohatou​ historii tohoto ⁤historického místa. Při procházce mezi majestátními sloupy a ruinami si můžete představit,‍ jak⁣ probíhaly obřady a setkání ve starověkých dobách.
⁤⁤ ⁣ Návštěva tohoto nádherného místa⁤ by nebyla ⁣úplná‌ bez⁣ prozkoumání následujících klíčových⁤ pamětihodností:
‍ ⁣
 • Parthenon: Hlavní chrám zasvěcený bohyni Athéně.
 • Erechtheion: Slavný‍ pro ⁢své charakteristické ženské ⁣sochy – karyatidy.
 • Propylaje: Monumentální vstupní brána do⁣ komplexu.

Delfy

, starověké ⁤město ležící na úpatí hory Parnassos, jsou nejen archeologickým skvostem, ale ‌i místem s bohatou ⁢historií⁣ a⁣ mytologií. Toto místo ⁣bylo‍ kdysi považováno za střed světa a bylo domovem ‌slavného Apollonského ‍orákula. Návštěvníci mohou⁣ obdivovat mnoho zachovalých​ památek, které odrážejí antickou architekturu​ a kulturu.

 • Chrám Apollónův
 • Tholos
 • Kastalský pramen
 • Atletický stadion
 • Archeologické muzeum v Delfach

Každá z⁤ těchto památek představuje jedinečný pohled na život a náboženství starověkých Řeků. Apollónův chrám, jeden z hlavních symbolů ‌Delf, nabízí návštěvníkům pohled do časů, kdy kněžky předpovídaly budoucnost. ⁢Tholos, kruhová svatyně, je skutečnou architektonickou lahůdkou. Pro milovníky historie je návštěva ‍Archeologického muzea ‌nezbytností, kde lze spatřit ​cenné nálezy z oblasti Delf, ⁣včetně nádherné sochy‌ vozera z Delf.

PamátkaUmístění
Apollónův chrám
Tholos
Archeologické muzeum

Kostel na Mykonosu

Olympia

Ležící‍ v srdci starověkého Řecka, **** je místem, kde se​ historie mísí ⁣s⁢ mystikou.⁤ Toto památné místo ‌je známé jako rodiště‍ Olympijských her ‌a ​nabízí návštěvníkům unikátní poohlédnutí do​ minulosti. ‌Mezi hlavní atrakce zde patří:

 • Chrám boha Dia: Tento monumentální‌ chrám byl⁢ jedním z ⁤divů starověkého světa ⁤a jeho ruinám ⁣stále dominují majestátní sloupy.
 • Anikonická socha⁤ Feidia: Představuje ‍Dia ​v⁤ celé jeho kráse a moci, a zároveň ‍je ⁣mistrovským​ dílem helénistického⁣ umění.
 • Stadion: Místo⁣ konání původních Olympijských her, kde atleti ⁢soutěžili v‍ různých disciplínách.
ArtefaktPopis
Mramorová⁢ socha NikeSymbol vítězství a krásy, zdobila stadion.
Oloupaný diskařKlasické⁢ znázornění atlety při‌ hodu diskem.

Díky své ⁢bohaté historii a dobře dochovaným ruinám ⁤je tato lokalita magnetem pro archeology, turisty a milovníky historie. Atmosféra tohoto místa dává ⁤každému pocítit kouzlo starověkého Řecka.‌ Navštívit tento klenot ​zanechá nezapomenutelný dojem a hluboký respekt k⁢ dědictví antických civilizací.

Epidaurus

Starověké město, které je obklopeno bujnou‌ zelení a zároveň ⁣hostí jedno z nejvýznamnějších divadel na světě, Epidaurus, nabízí návštěvníkům jedinečný pohled do⁣ historie Řecka.‌ Divadlo, postavené ‍v⁢ 4. století př.n.l., je známé svou ​vynikající akustikou, kde ⁤každý šepot na jevišti lze slyšet až ​v nejvzdálenějších řadách. ‌Dodnes se​ zde konají divadelní představení a ⁤koncerty, které přitahují turisty ⁣z celého​ světa.

Vedle​ divadla ⁢najdete ⁣starověkou⁣ léčebnu,⁢ která byla zasvěcena bohu léčení, ‌Asklépiovi. Léčebné centrumzahrnovalo různé budovy, které‍ sloužily k léčení nemocí a zranění.​ Zajímavosti v léčebném centru zahrnují:

 • Asklepion: Hlavní chrám zasvěcený ​Asklépiovi.
 • Tholos: Kruhová ⁢stavba s neznámým účelem.
 • Stoa: Krytá kolonáda, ‌kde‍ pacienti odpočívali ⁤a čekali na svá ošetření.
MístoRok stavbyVyužití
Divadlo4. století př.n.l.Divadelní představení
Asklepion4. století př.n.l.Léčení ​nemocných

Mykény

Majestátní⁢ , kdysi srdce ⁣achajského království, fascinuje návštěvníky‍ ohromujícími památkami, ⁤které vyprávějí příběh o staleté historii ​Řecka. Významná Lví brána, vstupní brána​ do ‌starobylého města, ohromuje svou mohutností a zobrazením dvou lvů,⁤ symbolu královské moci. Prohlídka královského paláce vede ⁤návštěvníky přes úchvatné ‍sídlo, ‌kde kdysi vládli mocní panovníci. Nezapomenutelná je‌ také ⁣objevná cesta do pokladnice⁣ Atrea, monumentální královské hrobky připomínající zlatý‌ věk mykénské⁣ civilizace.

 • Muzeum Mykén: ⁢Ukazuje ⁣artefakty z doby bronzové,⁤ včetně keramiky a šperků.
 • Kruhové hroby: Dvě monumentální pohřebiště, kde byly objeveny klenoty z čistého​ zlata.
 • Cyclopean Walls: Obrovské kamenné zdi,‍ které chránily⁢ město ⁤před nepřáteli.
PamátkaPopis
Lví⁤ bránaImpozantní vstup s reliéfem ​dvou‌ lvů
Pokladnice AtreaKrálovská hrobka⁤ s ​kuželovou střechou
PalácKrálovské‍ sídlo zdobené‌ freskami

Knóssos (Kréta)

Knóssos na Krétě je jedním z nejvýznamnějších archeologických nalezišť‌ v ‌Řecku. Toto legendární město bylo ​centrem minojské⁣ civilizace a ⁢je slavné ‍nejen ‌pro své velkolepé paláce, ⁣ale také pro ‍tajemné labyrinty, které ⁣podle legendy​ obýval mýtický ⁤Minotaurus. Palác Knóssos je⁣ nádherným příkladem minojské architektury s jeho komplexním‌ systémem chodbiček, obřadních sálů, dílen a komnat. Tato⁢ fascinující ​struktura poskytuje ⁣úchvatný pohled ⁤na starověkou kulturu a život ​na Krétě‍ během doby bronzové.

Při procházce kolem tohoto rozsáhlého ‌komplexu můžete objevit fascinující ⁤resky, které zdobí stěny⁤ paláce a ​zobrazují⁣ různé aspekty každodenního života Minojů. ⁤Kromě toho⁢ jsou‌ zde různé nálezy jako keramika, sošky a nástroje,⁢ které ‍dávají ⁣náhled do ‍tehdejší řemeslné ⁣zručnosti a uměleckého talentu. Knóssos je ⁣obklopen krásnou ​přírodou​ a nabízí pohled na hustě zalesněné okolí. Mezi nejzajímavější‌ místa ‍v komplexu určitě patří:

 • Tronový sál: Místo, kde⁣ seděl mytický král ⁣Minos.
 • Královnin megaron:⁢ Bohatě zdobená ⁤rezidence ​s nádhernými freskami.
 • Soudní síň:​ Kde se ⁣konaly důležité ⁢obřady a poselství.

Rhodos

je jedním z nejvýznamnějších ostrovů Řecka a nabízí bohatou⁣ paletu památek, ⁤které rozhodně stojí za návštěvu. Na vrcholu seznamu ⁣se ‍nachází Palác velmistrů, impozantní⁢ pevnost, která dominuje historickému centru ‍města. Další na ⁢seznamu ‍je Akropole v‌ Lindos, kde můžete obdivovat starověké​ chrámy a nádherné výhledy na Egejské ‌moře.

Můžete také navštívit Údolí‌ motýlů, přírodní rezervaci plnou ⁣svítivých motýlů,⁣ která⁣ vás ⁣uchvátí svou ⁣krásou. Pokud máte ‍zájem o⁤ historii, Archeologické​ muzeum vám nabídne ⁢jedinečný pohled‌ na minulost tohoto ostrova. Pro milovníky přírody a klidu je ideální Prasonisi, kde se ⁢setkává⁤ Středozemní a Egejské⁣ moře.

PamátkaLokalitaTyp
Palác velmistrůPevnost
Akropole​ v ⁣LindosLindosChrám
Údolí motýlůPetaloudesPřírodní rezervace

Mistra (Peloponés)

Mistra, ⁢malebné‍ starobylé ⁢město⁢ na ⁢Peloponéském poloostrově, je jedním⁤ z nejvýznamnějších míst v Řecku⁢ a nabízí návštěvníkům úžasnou cestu zpět do‌ časů Byzantské říše.⁣ Tato⁤ fascinující lokalita,‌ zapsaná na seznamu ‍UNESCO, se pyšní velkolepými byzantskými kostely, kláštery a pevnostmi, které stále uchvacují⁤ svým zachovalým stavem. Archeologický park se⁢ rozkládá ​na ⁤kopci s nádherným výhledem na okolní krajinu a poskytuje jedinečnou ⁣možnost prozkoumat historii a kulturu tohoto významného⁣ období.

Co navštívit ‌v Mistře:

 • Klášter ⁢Pantanassa – známý ‌svou ohromující architekturou a freskami.
 • Katedrála Metropolis – ⁤hlavní kostel, který vás nadchne ⁢svou velikostí ⁤a výzdobou.
 • Pevnost na vrcholu kopce – nabízí neobyčejný výhled na ‌celý ‍Peloponés.
 • Klášter⁤ Perivleptos – ukrytý v přírodním prostředí, s úžasnými freskami‍ uvnitř.
LokaceCo vidět
Horní MistraPevnost, Katedrála
Dolní‌ MistraKlášter‍ Pantanassa, Perivleptos

Thessaloniki

, druhé největší ⁤město Řecka, je⁢ plné fascinujících historických ⁣památek, které reflektují bohatou minulost tohoto regionu. V tomto⁢ kulturním centru najdeme nejen ⁤antické ruiny, ale i stopy⁢ byzantské a osmanské architektury. Mezi nejvýraznější místa, které ⁣byste neměli minout, patří:

 • Bílé ​věže: Tento ⁢ikonický symbol města ‌s ​dechberoucím výhledem na ⁢pobřeží je ideální pro panoramatické fotografie.
 • Galeriův oblouk: ⁤ Monumentální památka, která připomíná​ římské⁢ vítězství nad Peršany.
 • Byzantské kostely: Patří k nejstarším a nejvzácnějším. Navštivte Rotundu‌ a svatou Sofii, aby jste zahlédli umělecké finesy starověku.

Návštěva nabízí pohled do historie, ale také ‍možnosti pro moderní požitky.⁣ Gastronomická scéna je osvěžující, místní ​jídla jako bougatsa nebo souvlaki si nesmíte nechat ujít. Pokud⁣ máte zájem o krásná ⁢místa a chutná ⁢jídla, nezapomeňte si prohlédnout‌ nejznámější řecké⁤ pochoutky:

JídloPopis
BougatsaTradiční sladké nebo slané pečivo
SouvlakiGrilované maso ‌na špejli
TzatzikiOsvěžující‍ jogurtový dip s okurkou a ⁤česnekem

Korint

jedno z nejvýznamnějších starověkých měst, nabízí unikátní ⁤pohled do řecké historie. ​Nachází se na úzkém pruhu země mezi ​ským a Sáronským zálivem.​ Toto‌ město bylo známé pro své strategické⁤ umístění ‌a bohatý‍ kulturní život. ‍

Během návštěvy ⁢u si rozhodně nenechte ujít následující památky:

 • Akro – mohutná‍ pevnost s⁢ překrásným výhledem‍ na celé město.
 • Starověký chrám Apollóna – jeden z nejstarších dórských chrámů v Řecku.
 • Archeologické muzeum ⁣ -⁣ bohatá sbírka artefaktů z doby ​antiky.
PamátkaPopis
AkroImpozantní pevnost na kopci, nabízí panoramatické výhledy.
Apollónův chrámPrastarý⁣ chrám ⁤z​ 6. století před naším letopočtem.
MuzeumZajímavé‍ expozice z oblasti ⁤antického u.

Hephaistův chrám (Athény)

Jedním z nejlépe zachovalých starověkých ‍chrámů v Řecku je ⁤Hephaistův chrám, který se nachází v samotném srdci‌ Athén. Postavený⁤ v 5.⁤ století př. ​n. l.,⁢ tento dórský ​chrám ⁢působí jako tichý svědek klasické éry antické Řecka. Je⁣ obklopen ‍krásnými zahradami a nabízí ​nádherný‍ výhled na město. Architektura této impozantní⁢ stavby zahrnuje⁤ dórské sloupy,​ výrazné metopy⁣ s výjevy z​ mýtů a pečlivě vytesané triglyfy.

Hephaistův chrám původně ​sloužil jako úctyhodné ​místo pro boha kovářů a řemeslníků, Hephaista. Navštívení této památky není ⁢pouze výpravou⁤ do ‌historie, ale i estetickým⁢ zážitkem, ⁢kde umění setkává ​funkčnost. Zajímavostí je také okolní Agora, kde kdysi‌ probíhaly významné politické diskuse a obchodní‍ transakce.

 • Architekt: Iktinos
 • Rok ⁢dokončení: 449 př. n.⁣ l.
 • Typ chrámu: Dórský ‌peripteros
 • Výška: 13,72 m
VlastnostHodnoty
Sloupy34 dórských sloupů
Délka31,77 m
Šířka13,72 ⁤m

Nakupování v Řecku

Vítáme vás v fascinujícím světě „Nakupování v Řecku“, ⁢kde se starověká historie setkává s moderními trendy a každá ulice vypráví svůj jedinečný příběh. Představte si ⁤procházku úzkými uličkami Athén plných vůní koření a bylinek, ​nebo objevování skrytých butiků​ na ostrovech ⁤jako ⁤Mykonos a Santorini. Ať ‌už hledáte tradiční suvenýry, místní lahůdky, nebo elegantní‌ módní kousky, Řecko​ nabízí⁣ nepřeberné množství možností, jak‍ uspokojit ⁤vaše nákupní ​choutky. Připravte se na cestu, ‌která je stejně inspirativní jako samotná země, a​ nechte se provést světem ⁣řeckého nakupování,⁢ kde se‍ každý okamžik stává malým dobrodružstvím.

Co ⁢se v článku dozvíte

 

Měna

V Řecku je oficiální měnou euro ⁣ (EUR), což znamená, že se vám při ‌nákupech nebudou hodit⁢ staré české koruny.​ Doporučuje se ⁣mít při sobě jak hotovost, tak⁢ platební kartu, protože ne všude jsou platební ‌terminály. V menších obchodech nebo na​ trzích můžete​ narazit na preference pro hotovost.

 • Papírové bankovky jsou v‍ hodnotách: 5, 10, 20, 50, ⁢100,⁢ 200 a 500 EUR.
 • Mince existují v hodnotách:⁢ 1, 2, 5, 10, 20 a ⁢50 centů a 1 a ⁤2 EUR.

Pokud plánujete větší nákupy nebo se chystáte na místní⁣ trhy, zde je stručný přehled běžných cen:

ProduktPrůměrná cena ‌(EUR)
Chleba (500 ⁢g)1.20
Láhev vody (1.5 l)0.70
Jídlo v restauraci (1 osoba)10.00

Výměna ​peněz

Při návštěvě ⁣Řecka je⁣ důležité mít ‍na⁣ paměti několik tipů pro výměnu peněz,‍ aby váš ‍pobyt proběhl hladce. V Řecku se jako ‍oficiální měna ‌používá **euro (EUR)**. ​Můžete si vyměnit peníze v bankách, ‌směnárnách ​či‍ na hotelových ‌recepcích, ale mějte na paměti, že směnné ⁤kurzy a poplatky se mohou výrazně ​lišit.⁣ Níže najdete několik praktických tipů:

 • Porovnejte ‍směnné kurzy⁢ před výměnou.
 • Preferujte banky a⁢ certifikované směnárny.
 • Vyhněte ​se výměně peněz na letištích, kde bývají kurzy méně výhodné.

Pro lepší přehlednost vám níže uvádíme ⁣vzorový přehled jednotlivých možností výměny‌ peněz v Řecku:

MístoSměnný kurzPoplatek
Banka1 EUR ‌= 25,90 CZKBez poplatku
Směnárna1 ‌EUR = 25,70⁤ CZK0,5%
Hotel1 EUR = 25,50 CZK1%

Platební karty

Řecko je oblíbenou destinací nejen díky svým historickým ⁣památkám a nádherným plážím, ale⁢ také širokými možnostmi nakupování. Platební karty ⁤jsou zde běžně přijímány, což usnadňuje transakce pro turisty. Přesto ⁤je ⁢dobré mít na⁤ paměti několik tipů:

 • Akceptované karty: ⁢ Visa, MasterCard, American Express
 • Malé obchody a ⁤stánky: často preferují ⁢hotovost
 • Bezpečnostní tipy: Mějte ‍u‍ sebe několik karet na různých místech

Většina větších obchodů ​a restaurací akceptuje‍ bezkontaktní platby. Zde⁣ je ⁢stručný přehled:

MístoPlatba kartou
SupermarketAno
Malý obchod se suvenýryNe vždy
RestauraceČasto
Stánek s jídlemVzácně

Nákupní zvyky

V⁣ Řecku​ mají⁣ místní ‍obyvatelé velmi specifické ⁢zvyky, ⁢které vytvářejí jedinečnou nákupní atmosféru. ‍Chytře‍ kombinují ⁣tradiční trhy s⁢ moderními⁤ obchody, čímž získávají to⁤ nejlepší ‌z obou světů. Místní trhy,⁣ známé ‌jako „laiki agora,“ jsou ‌oblíbené pro svou rozmanitost čerstvých surovin a⁤ živou atmosféru. ‌Zde můžete najít čerstvou zeleninu, ‌ovoce,⁤ sýry a byliny, které‍ byly ráno ⁤natrhané na zahrádce. Na‍ druhé straně, moderní obchody ⁤a‍ nákupní centra poskytují⁢ širokou škálu mezinárodních i‍ domácích značek. Většina obyvatel si také ⁢zvykla na online ‌nakupování, které⁣ se‍ stalo populárním zejména ⁤během pandemie.Je zajímavé, že⁣ v Řecku existuje i několik nákupních ‌“zvyků“ specifických pro‍ určité⁣ obory. Například ve světě módy:
 • Preferují se ⁣lokální značky
 • Velmi oblíbené ‌jsou ručně ‌vyráběné výrobky
 • Časté jsou slevové akce a různé⁤ výprodeje

Ve stravování jsou místní velmi vybíraví ‌a kladou ​důraz na kvalitu a čerstvost. Proto není‍ neobvyklé, že Řekové tráví část své soboty⁣ nakupováním⁢ na tradičních trzích, ⁤kde se​ mohou setkat s farmáři ​a výrobci osobně, než aby šli do supermarketu. Tento jedinečný⁤ mix modernosti a tradice činí z nákupů v⁣ Řecku skutečně zvláštní‍ zážitek.

OborPreferovaný⁢ typ​ nákupů
MódaLokální značky, ručně vyráběné výrobky
StravováníČerstvé suroviny, trhy
ElektronikaNákupní centra, e-shopy

Co si​ koupit

Návštěva Řecka vám umožní objevit⁢ nespočetné množství produktů,⁣ od ​tradičních specialit ‍po unikátní suvenýry. Pokud‍ hledáte něco jedinečného, ⁢neměli byste ‍si nechat ujít místní olivové oleje a medy, které jsou ceněny po celém světě ⁣díky své kvalitě.‌

 • Olivové ‍oleje: Extra‌ virgin olivový olej značek, ​jako je Kalamata ‍nebo Crete.
 • Medy: Thymový​ med, který ‍je ​ideální‍ do čaje nebo ⁢na chleba.
 • Byliny: ‌ Oregano, tymián a⁢ rozmarýn z místních⁢ trhů.

⁣ Pokud⁤ jde ⁤o suvenýry, Řecko nabízí ‍bohatou paletu⁣ ručně vyráběných produktů. Keramika a koberce ‍s tradičními⁣ vzory ⁣mohou být nejen‍ krásným dárkem, ale ​i praktickým doplňkem do vašeho domova.

Greek salad with cheese, tomatoes and olives

‌ ​

 • Keramika: ⁢Tradiční​ talíře, ⁢vázy a džbány s geometrickým nebo květinovým vzorem.
 • Koberce: Ručně tkané⁤ koberce‌ a gobelíny, ⁣které oceníte pro jejich ‍kvalitu⁤ a detailní ⁤práci.
 • Sperky: Ručně vyráběné šperky z ​místních⁤ kamenů a stříbra.

Suvenýry:

Řecko je rájem ‍pro milovníky suvenýrů. Nabízí ⁢širokou škálu ‍předmětů, které si můžete⁢ odvézt jako vzpomínku na svou dovolenou. Keramika ručně malovaná ⁣místními⁤ umělci, ​katolické​ ikony a klenoty ze zlatnictví, které ​najdete na každém kroku, jsou jen ⁤několika příklady toho,‍ co si můžete ‌zakoupit. Rovněž nelze přehlédnout řecké‌ textilie, například ‌ručně tkané koberce ‍a ubrusy, které jsou ⁢často zdobeny ⁤tradičními ⁣vzory a designem.Neměli byste minout ani‌ typické gastronomické ‍produkty. V malých obchůdcích a⁢ tržnicích najdete​ vynikající místní ⁤olivové oleje, med, a byliny jako ⁢je⁣ sušený oregano či tymián. ‍Pokud⁤ máte rádi sladkosti, ‍zkuste si přivézt⁢ balíček‍ řeckých dortíků zvaných baklava.⁣ Pro ty, ‍kteří hledají něco unikátního, je ideální možnost⁣ výběru ‌rukodělných kožených sandálů ‌nebo originálních ‍**šperků** z ostrova Santorini.

ProduktTypTypický použití
KeramikaRučně‌ malovanáDekorace
Olivový olejExtra panenskýVaření, dárkové balení
SandályKoženéMódní⁢ doplněk

Co nesmí být ⁣vyvezeno

V rámci nakupování ‌v Řecku‌ je důležité být si vědom určitých ​omezení týkajících se věcí, ⁤které​ nelze‍ vyvézt z této krásné země. Před cestou si‌ pečlivě přečtěte‌ dekrety týkající se vývozu, aby nedošlo⁢ k nepříjemným překvapením při⁣ návratu domů. Vyhýbat se musíte zejména ⁣těmto ‍položkám:

 • Starověké⁤ artefakty – Řecko‌ má přísné zákony na⁣ ochranu kulturního⁢ dědictví. Je zakázáno ⁢vyvážet jakékoli artefakty,‌ které jsou starší ⁤více⁣ než 100 ‍let.
 • Ohrožené⁢ rostliny a zvířata – Podle mezinárodních smluv je zakázáno vyvážet⁤ určité druhy rostlin a zvířat,⁣ které ⁣jsou považovány za ohrožené.
 • Historické předměty ⁣- Dokumenty, knihy a další historické položky, ‍které mají ‌kulturní nebo historickou hodnotu pro Řecko.
PoložkaOmezení
Starověké artefaktyAbsolutní zákaz
Ohrožené rostliny/zvířataPodléhá kontrole
Historické předmětyAbsolutní zákaz

Návštěvníci ⁣by měli rovněž věnovat ​pozornost⁢ pravidlům ohledně ⁤vývozu místních produktů. Mezi⁢ další ⁤regulované‍ položky⁣ patří:

 • Množství alkoholu a tabáku – ⁣Existují přísná ⁣pravidla, kolik ‍alkoholu a​ tabákových ⁢výrobků si lze odvézt.
 • Přírodní suroviny – Mořské mušle, ⁢korály a jiné⁢ přírodní suroviny mohou⁤ být také pod přísnou ochranou.

Kde nakupovat

Řecko nabízí mnoho možností‌ pro nákupní nadšence,‌ ať už hledáte tradiční suvenýry,​ luxusní zboží nebo čerstvé‌ potraviny. Zde jsou​ nejlepší místa, ‌kde⁤ můžete uspokojit všechny své ⁢nákupní potřeby:

 • Tradiční trhy: ​ V Řecku najdete⁤ mnoho⁢ pestrých trhů,⁣ kde​ se prodávají místní řemeslné výrobky, čerstvé ovoce a zelenina. Monastiraki v Athénách je jedním z ​nejslavnějších.
 • Nákupní centra: Móda, zábava a restaurace na jednom⁣ místě. Golden⁢ Hall a The Mall Athens jsou oblíbené destinace pro luxusnější nakupování.
 • Specializované obchody: Pro​ milovníky vína a olivového​ oleje jsou obchody jako Olivemill ideálním ⁣místem k⁣ návštěvě.
MístoTypZajímavost
MonastirakiTrhStále ​vyjednávejte ceny!
Golden HallNákupní centrumLuxusní značky
OlivemillSpecializovaný obchodLokální produkty

Tipy ‌pro nakupování

Řecko je úžasné‌ místo pro nakupování, ať už⁤ hledáte tradiční suvenýry nebo‍ kvalitní ⁣místní produkty. Zvláštní pozornost věnujte⁣ nákupu olivového oleje, místních vín a jalovcového destilátu.Vyhněte ‌se turistickým obchodům, které mohou‍ být dražší,⁤ a raději zamiřte⁤ na místní‌ trhy a do malých obchodů. Tam ‍najdete autentické produkty za ​příznivější ceny. V Řecku je také slušné smlouvat, zejména na trzích a v neznačkových obchodech,‌ takže‍ se ​nebojte vyzkoušet‌ své vyjednávací schopnosti.

Zde ‍jsou některé tipy na produkty, které‌ byste‍ neměli minout:

 • Zlatnictví – nádherné a cenově dostupné‍ klenoty
 • Keramika – ručně malované talíře, vázy a další ⁤ozdoby
 • Textilie – kvalitní domácí lněné a bavlněné výrobky
 • Korení a ⁣bylinky – ‍čerstvé, sušené nebo⁣ v ‍podobě vzácných‍ směsí
ProduktMísto‌ nákupuCena (EUR)
Olivový ⁣olejMístní trh4-8
KeramikaKamenné obchody10-30
Vínové produktyVinotéky5-20

Kolik co stojí

Řecko ⁤je‍ známé ​nejen svými krásnými plážemi ​a historickými památkami, ale také pestrou ​nabídkou nákupních možností.‌ Ceny se zde mohou značně​ lišit, avšak často narazíte⁣ na velmi příznivé nabídky. Typické​ náklady na potraviny v supermarketech jsou⁤ podobné ⁤jako ​v České republice, i⁣ když ​některé‌ produkty mohou ‌být levnější díky ⁢místní produkci.

 • Chléb – cca⁣ 1,20 €
 • Mléko⁢ (1 litr) – 1,10 €
 • Sýr⁢ feta‍ (1 kg) -‌ 6,50 €
 • Olivový olej ⁣(1 litr)⁣ – 5,00 €

Pokud jde o ‍oblečení a suvenýry,⁢ připravte se na širokou škálu ⁤cen. Tradiční ⁤řecké ‌výrobky, ⁤jako jsou keramika, oblečení s výšivkou nebo ručně ⁤vyráběné šperky, mohou být⁣ trochu dražší, ale jejich​ kvalita je nepopiratelná. Bazarové ceny oblečení a doplňků⁣ jsou však často velmi příznivé a můžete si vyjednat ještě lepší nabídky.

ProduktCena
Tričko z⁢ místního trhu10-15 ⁣€
Suvenýry5-20⁢ €
Tradiční⁢ keramika15-40 €

Jak ušetřit

Pokud chcete ⁢při nakupování⁣ v Řecku ušetřit,⁤ vyplatí se‌ sledovat místní trhy a bazary. Tyto tradiční trhy najdete⁣ ve většině řeckých měst⁤ a obcí, a často nabízejí‍ nejen čerstvé ovoce a⁢ zeleninu, ale ‍také místní ‍speciality za nižší ceny než v supermarketech. Další možností jsou tzv. bleší⁤ trhy,‌ kde můžete objevit levné suvenýry ⁤a výrobky od místních řemeslníků. Mnozí prodejci‌ jsou ochotni smlouvat, což je ‍skvělý způsob, jak uspořit pár eur⁤ navíc.

Navíc, ⁣pokud‍ plánujete delší pobyt, zvážte​ nakupování ‍v diskontních obchodech. Řetězce jako Lidl nebo Aldi mají v ⁢Řecku širokou síť ‌prodejen ‌a⁤ často⁢ nabízejí produkty ⁢za ​výhodné ceny. Nezapomeňte také na ​sezónní výprodeje,​ kde můžete najít výrazně zlevněné ⁣oblečení, elektroniku i domácí potřeby.‍ Níže naleznete ‍jednoduchou tabulku s‌ průměrnými cenami⁢ vybraného zboží v‍ různých typech obchodů:

Typ obchoduProduktPrům.‍ cena
SupermarketChléb (1kg)€1.50
TrhOlivy (1kg)€2.00
Diskontní obchodMléko (1l)€0.90

Denní rozpočet

Chcete-li si Řecko užít⁤ naplno ⁢a ⁢přitom nezruinovat svou ⁢peněženku, je důležité správně plánovat ​svůj⁣ . Voda‍ a potraviny jsou na​ místech jako supermarkety‌ nebo tržnice často levnější než v restauracích či ‌kavárnách.‌ Nákupy potravin ‍v místních stáncích vám ⁤nejen⁣ ušetří peníze, ale⁢ také vám poskytnou možnost ​vyzkoušet autentické řecké produkty.

 • Olivy⁣ a oleje
 • Čerstvé⁣ ovoce a zelenina
 • Tradiční‍ sýry
 • Pečivo a sladkosti

Pokud ⁣jde⁤ o​ dopravu,⁤ ta může být ⁢dalším ⁢výrazným nákladem. Zvažte použití‌ veřejné dopravy nebo cestování ​na kole, což⁣ je nejen⁤ šetrné k rozpočtu,‌ ale také k přírodě. Pro lepší​ představu​ o ‌možných denních výdajích v Řecku ​vám⁣ může pomoci následující tabulka:

PoložkaOrient. cena ⁣(EUR)
Plná nádrž ⁣vody (1.5L)0.50
Místní autobusová ⁣jízdenka1.20
Káva ⁤v kavárně2.00
Tradiční řecký⁤ gyros3.00

Šetřivý cestovatel

Řecko je ⁤známé‍ nejen pro své nádherné pláže a historické památky, ale také pro​ pestrou ‍nabídku místních produktů. ⁣Pokud jste na lovu⁤ výhodných ‌nákupů, trhy a menší obchůdky​ budou‍ vaším novým rájem. ‌Zde můžete najít autentické ‌produkty, ‍které často nevidíte v turistických centrech. Olivový olej, čerstvé ‌bylinky a ​ručně vyráběné keramické ⁢suvenýry jsou často mnohem levnější než v supermarketech či obchodech⁣ se suvenýry v ⁤centrech měst.

 • Olivový ⁤olej
 • Bylinky
 • Keramické suvenýry
 • Čerstvé ovoce a⁣ zelenina

Další skvělou strategií, jak‍ ušetřit při ⁤nákupech, ⁤je srovnání cen v různých⁤ obchodech. Ceny mohou výrazně kolísat, ​takže ‌stojí ⁣za to věnovat​ čas prozkoumání více ​možností. Malé⁢ rodinné ⁣obchody,⁣ často nabízejí‍ lepší ‌ceny než velké řetězce. Navíc, pokud máte možnost⁢ nákupu ​přímo‌ od místních farmářů ⁤nebo výrobců, nejen že‍ podpoříte lokální⁤ ekonomiku, ale dostanete zaručeně ‌čerstvé⁣ a autentické produkty.

ProduktObchodní řetězecMístní trh
Olivový ​olej€10€8
Bylinky€5€3
Keramika€15€12

Běžný cestoval

Řecko je rájem nejen ​pro milovníky ​historie⁣ a přírodních ⁤krás, ale i pro ‍ty, kteří⁤ rádi nakupují. Zde jsou některé z ⁢důvodů, proč byste měli zvážit nákupní možnosti během své⁣ návštěvy:

 • Trhy a bazary: Čerstvé produkty, olivový olej, koření a ručně vyrobené suvenýry.
 • Módní butiky: ‍Lokální designéři‍ nabízejí unikátní oděvy a šperky.
 • Obchody ‌se suvenýry: Tradiční řecká keramika, vlněné výrobky a ikony.

Když přijde na ⁢vyjednávání, Řekové jsou známí‍ svou pohostinností, ale také ‍obchodním umem. Pokud se vydáte do menších měst nebo tržišť, připravte se na​ trochu smlouvání,‌ které je součástí ⁢kultury. Níže je jednoduchý⁤ přehled, co ‌můžete očekávat⁤ od různých‍ typů ‍obchodů:

Typ obchoduTypické ⁢zbožíCena (EUR)
TržištěČerstvé ovoce, zelenina, ​koření1-5
ButikLuxusní⁣ šperky, módní oděvy50-200
Suvenýrový‍ obchodKeramika, ikony, textilie10-50

Luxusní cestovatel

Řecko je‌ synonymem pro slunce, moře a nádherné pláže, ale také pro bohatou⁤ kulturu a nezapomenutelné nákupní zážitky. ⁤Pokud hledáte luxusní módu, šperky ‍nebo ‍originální suvenýry, čekají vás ‍v ⁢Řecku‍ nekonečné ⁤možnosti. Města jako⁣ Atény a Soluň nabízejí​ senzační nákupní čtvrti, kde můžete objevit nejen světové značky, ale​ i talentované místní‌ designéry. Nezapomeňte navštívit⁢ butikové obchody, které ‍jsou často⁢ skryté v malebných uličkách a nabízejí jedinečné kousky.

 • Móda: Od tradičních⁣ řeckých tunik až po nejnovější módní trendy.
 • Šperky: Zlatnictví s ⁤nádherným řeckým​ designem.
 • Suvenýry: Originální keramika,​ ručně vyráběné ikony a ⁣další.

Když se vám podaří​ vyhnout se turistickým pastem, najdete v⁣ Řecku opravdové⁤ poklady. Zvažte ‌také návštěvu tradičních trhů, kde můžete​ ochutnat ‍místní produkty a koření.‍ Řecké olivové‌ oleje, čerstvé bylinky ⁤a domácí med jsou jen ⁤několik z delikates, které byste si ​neměli nechat ujít. Chcete-li si⁢ oddechnout po nákupech, rozhodně doporučujeme luxusní kavárny a restaurace, které vás okouzlí nejen svým designem, ale i⁤ výjimečnými gastronomickými zážitky.

ProduktKde koupit
Tradiční keramikaPlaka, Atény
Řecké‌ šperkyKolonaki, Atény
Módní⁣ oblečeníTsimiski, Soluň

Co ‍se v článku dozvíte

Nejdůležitější kontakty pro turisty v ⁢Řecku

Řecko je krásnou turistickou destinací,‌ ale během dovolené může ⁤být ⁣užitečné ‍znát nezbytné kontakty. V případě nouze je⁤ důležité znát několik klíčových čísel, která​ vám mohou pomoci v různých situacích. Zde je seznam důležitých kontaktů:

 • Nouzové ‍volání: 112
 • Policie: 100
 • Pohotovost lékařské služby: 166
 • Horská služba: 199
 • Požární ochrana: 199
Kromě nouzových čísel je užitečné mít také kontakty na ⁣velvyslanectví a turistické informace. Pokud potřebujete pomoc s vízovými záležitostmi ⁣nebo ⁤jiné oficiální záležitosti,⁢ tyto ‌kontakty⁤ jsou ‌na nezaplacení:

KontaktTelefonEmail/Website
České velvyslanectví+30⁢ 210⁢ 674 9400athens@embassy.mzv.cz
Turistické informace+30 210 327 1303visitgreece.gr

 

X