Noční Atlanta

Historie Atlanty

Jak se dozvídáme z vyprávění, město Atlanta bylo poprvé založeno v roce 1837 jako konečná stanice západní a atlantické železnice. Zrodilo se s prvním názvem Marthasville na počest dcery tehdejšího guvernéra. Městu se také přezdívalo Terminus kvůli poloze na železnici a brzy se pak změnilo na Atlanta, což znamená “ženský” rod Atlantic – jako u železnice.

Atlanta je od svého vzniku rychle se rozvíjejícím městem. Dnes zůstává jedním z nejznámějších dopravních uzlů nejen ve Spojených státech, ale na celém světě. Jak možná víte, mezinárodní letiště Hartsfield Atlanta je jedním z nejvytíženějších v zemi, co se týče denních letů s cestujícími. Díky několika přímým letům do Jižní Ameriky, Evropy a Asie se metropole Atlanta stala snadno dosažitelnou pro více než 1 000 mezinárodních firem, které ve městě působí. Tyto lety dokonce zpřístupnily více než 50 zemí, které mají ve městě zastoupení prostřednictvím konzulátů, obchodních kanceláří a obchodních komor. Vzhledem k tomuto vývoji není divu, že se město stalo bankovním centrem a v dnešní době je vysoce ceněno jako světové sídlo 13 společností z žebříčku Fortune 500.

Hinduistický chrám v Atlantě
Hinduistický chrám v Atlantě

Hnutí za občanská práva

Již více než čtyři desetiletí je město Atlanta významně spojeno s hnutím za občanská práva. Bylo zaznamenáno, že vůdci občanských práv během prvních dnů postoupili vpřed a byli to vizionáři, kteří viděli nový jih, což je nová Atlanta. Se silnou vírou v mír přinesli pro tento mír monumentální oběti a jsou to právě oni, kdo se zasloužili o vzestup Atlanty. Pozvedli město na moderní město s rychlým tempem, které otevřelo své brány vítězným a úspěšným olympijským hrám v roce 1996.

Je zajímavé, že po celou dobu historie města považují zarytí jižané toto místo za srdce staré Konfederace. Díky této představě se Atlanta stala nejlepším příkladem Nového Jihu – rychlé moderní komunity, která stála hrdě na svém dědictví.

Před dvěma desetiletími prošla Atlanta nebývalým rozvojem. Tehdy zůstal počet obyvatel oficiálního města pozastavený a činil přibližně 420 000 osob. Počet obyvatel metropole se však za posledních deset let zvýšil téměř o 40 %, z 2,9 milionu na 4,1 milionu obyvatel. Jak město tvrdilo, dobrým měřítkem tohoto rozvoje je stále se měnící panorama centra města spolu s mrakodrapy postavenými v Midtownu, Buckheadu i ve vnějších obvodových obchodních čtvrtích.

Množství mrakodrapů

Od konce 70. let 20. století přetvořily profil města desítky neuvěřitelných mrakodrapů, které navrhly a realizovaly osobnosti jako Philip Johnson, I. M. Pel a Marcel Breuer. Atlanta je nyní považována za hlavní město jihovýchodu, město budoucnosti se silnými vazbami na svou minulost.

Staré v nové Atlantě je nyní po celém světě známé jako duše města, dědictví, které zlepšuje kvalitu života v současné komunitě. Dále je zajímavé, že v bouřlivých 60. letech bylo město známé jako “město příliš zaneprázdněné, aby nenávidělo”, ale dnes, v 21. století, je Atlanta “městem, které není příliš zaneprázdněné, aby se staralo”.