Čínský čaj

Čínské čajové šálky

Jak všichni víte, Číňané jsou velmi pečliví, pokud jde o čajové zboží. Možná je to proto, že čajové nádobí, jako jsou čínské šálky a konvice, hraje při přípravě čaje velmi důležitou roli. Čajový obřad by nebyl úspěšný bez použití čajového nádobí. Jak řeklo mnoho lidí, pravá podstata čínského čajového obřadu by nebyla cítit, pokud by chybělo čajové nádobí.

Jednou z nejpotřebnějších položek typické čínské čajové soupravy je čínský čajový šálek. V dnešní době se čajové šálky vyrábějí v různých provedeních a formách. Liší se dokonce i podle způsobu použití. V tomto článku se zmíním o třech nejznámějších a nejkupovanějších čínských čajových šálcích v dnešní době.

Čínské zahrady
Čínské zahrady

Vezměme si následující druhy čínského čajového šálku:

Filtrační čajové šálky

Jak již název napovídá, filtrační čajové šálky nebo hrnky používají pijáci čaje především k filtrování čaje. Většina tohoto druhu čínských čajových šálků je navržena a vyrobena s vnitřními filtry. Zde je několik ukázek filtračních čajových šálků:

– Tento hrnek se vyrábí v provincii Ťiang-su, která se nachází 120 mil severozápadně od Šanghaje. Zboží z Yixingu je po staletí známé jako nejlepší nádoby na čaj. Byly vyrobeny z fialové hlíny a říká se, že pohlcují vůni a chuť čínského čaje. O těchto čínských čajových šálcích se také říká, že mají schopnost odolávat vysokým teplotám a pomalu vedou teplo. Proto zůstává rukojeť příjemně chladná i při vychutnávání velmi horkého čaje. A pro lepší praktické využití má tento čínský čajový šálek vnitřní filtr.

Poet Filtering Tea Cup – tento čínský čajový šálek je vlastně porcelánový hrnek, který je považován za dokonalého společníka pro vychutnávání sypaných čajových lístků. Je vybaven vlastním víčkem a vnitřním porcelánovým filtrem, který umožňuje čajovým lístkům rozvinout se a zajistit jejich plné vyluhování. Dnes tato odrůda čínského čajového šálku zobrazuje obraz básníka z dynastie Tchang inspirovaný krásou přírody.

Litinové šálky na čaj

Černý litinový šálek na čaj – tento předmět byl dlouho považován za ideální pro vychutnávání čaje. Může sloužit jako skvělý společník pro všechny litinové čajové konvice a jako klasická konvice je vyrobena z robustního železa a má smaltovaný povlak na vnitřní straně, který zabraňuje rezavění. Za zmínku stojí, že tento čínský čajový šálek se nyní dodává v různých barvách.

Speciální čajové šálky

Small Peony Flower Gaiwan – Jak již název napovídá, tento porcelánový Gaiwan má krásný design květu pivoňky. Gaiwan ve skutečnosti pochází z dynastie Ming a v Číně se stal populárním během dynastie Čchin. Tento čínský čajový šálek je proto dostatečně velký na louhování čaje, ale zároveň dostatečně malý na to, aby se dal pohodlně držet při pití.
– Čajový šálek se znaky čtyř ročních období – jedná se ale o nádherný porcelánový čajový šálek. Na všech stranách má kaligrafický znak čtyř ročních období, proto nese i název.